Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pensia la limita de varsta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Pensia la limita de varsta

pensionare codul muncii
24 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2015 - 09:08 AM

Vezi postareageorgyc, la 01 July 2015 - 06:56 AM, a spus:

Atat mi-ar trebui, sa zic patronului ca, pe langa ca ramane fara un om pe care poate punea bazele, din ziua din care i-a sosit decizia (poate salariatul nu mai vrea sa munceasca in continuare),

intelesesem ca salariatul ramane fiindca ai spus :

Vezi postareageorgyc, la 24 June 2015 - 08:04 AM, a spus:

Apoi voi face CIM nou cu data de 1 iulie (deoarece vreau sa pastrez salariatul in functie), ........

cat despre c/v CO neefectuat, asta-i o obligatie a angajatorului, nu-i pe vrute ! iar lipsa per. de preaviz e prev. de lege, nu e o alegere a salariatului sau a firmei.
prin urmare, de ce spui ca atata ti-ar trebui ? tu respecti legea si cu asta basta.
aaaa, ca nu-i frumos din partea salariatului ca nu si-a anuntat plecarea, asta-i adevarat, insa intelesesem ca omu' va lucra in continuare de vreme ce erai sigur ca-i vei face CIM in continuare si numai data de 23.06 era incerta.

ma rog, nu mai conteaza pt speta in sine, cert e ca aveti obligatia de a-i plati omului CO neefectuat la inchiderea CIM.
o sa mai scotocesc prin legislatie, poate ca totusi exista si obligatia salariatului de anunta firma cand isi depune dosarul de pensionare, desi apare riscul sa nu-i fie aprobat de catre Casa de Pensii si atunci ce se intampla daca firma isi cauta alt om intre timp ... ?
uite asa se complica lucrurile...



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2015 - 12:42 PM

Vezi postareamgabi, la 30 June 2015 - 09:57 PM, a spus:

Si eu cred ca este o tampenie articolul cu pricina, mai ales din motivul expus de georgyc: daca eu nu stiu ca-si face dosar de pensionare si merge pe burta ... si ma trezesc intr-o zi ca primesc decizia si de maine nu mai vine omul la munca ?? Ce fac?
...........
Situatia este ipotetica, dar cat se poate de probabila!
sit. asta cu pensionarea brusca are consecinte ca atunci cand salariatul decedeaza ... si ce mai poti sa faci ??
dar aveti dreptate ..., iar noi trebuie sa scriem in RI ca cei care nu anunta firma de indata ce si-au depus dosarul de pensionare, vor fi actionati in judecata pt pagube rezultate din imposibilitatea societatii de a-si continua activ. in conditiile plecarii personalului fara preaviz.

ce altceva putem face ? voi stiti alta cale ??




#23 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 July 2015 - 01:50 PM

Da, este buna ideea cu RI, nu vad deocamdata alta solutie.



#24 alexandra sandulescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 July 2015 - 10:03 AM

Dar, omul ca sa-si depuna dosarul de pensionare, nu-i trebuie adeverinte de la angajatori ca sa i se ia in calcul toate veniturile? Asa ca, problema ca nu stii ca s-ar pensiona si ca te-ar cam lasa cu ochii in soare cam cade



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2015 - 10:45 AM

angajatul poate cere adeverinte fara sa spuna adevarul pt. ce-i trebuie; formula de incheiere "se elibereaza prezenta spre a-i servi la ..." poate sa lipseasca din text sau sa nu fie completata.
sigur ca se poate suspiciona destinatia docum., dar daca pensia este cu reducerea varstei standard sau anticipata, atunci e mai greu sa stii sigur intentia salariatului.
in plus, acesta nu este obligat sa mentioneze scopul utilizarii docum., ci poate cere, pur si simplu, o adev. de venit si/sau de vechime, iar angajatorul nu are dreptul sa chestioneze si/sau sa conditioneze eliberarea acestora indif. daca stie destinatia lor sau nu.
incepand cu aprilie 2001 vechimea se vede si din decl., chiar la Casa de Pensii, deci salariatul nici n-ar mai avea nevoie de adev. de la firma actuala pt a i se stabili stagiul de cotizare, presupunand ca decl. au fost depuse la zi.

ma rog, ideea e ca se pot obtine actele necesare fara ca firma sa aiba certitudinea ca angajatul isi depune dosarul de pensionare mai devreme de varsta standard.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL