Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
termene de plata facturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


termene de plata facturi

lege 72/2013
7 replies to this topic

#1 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 03 April 2013 - 09:37 PM

Fisier atasat  Legea 72-2013.doc   73.5K   38 downloads
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#2 Geordana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 April 2013 - 04:18 PM

Nu imi este clar ce se intampla in situatiile in care beneficiarul plateste cu intarziere facturile primite iar furnizorul nu aplica penalitatile aferente pentru intarziere la plata.
Nu am gasit normele de aplicare si chiar am nevoie sa stiu. Avem cativa clienti foarte bun-platnici dar care sistematic platesc la cca 4 luni de la facturare. Niciodata nu le-am aplicat penalitati de intarziere. Acum vom fi obligati sa o facem? Nu cred ca este normal.
Odata am luat amenda pentru ca nu raportasem la INS debitul depasit al unui client, in conditiile in care aveam deja pe rol un proces pentru recuperarea sumelor. In baza acestei legi ne putem astepta la alte amenzi doar pentru ca suntem ingaduitori cu clientii?




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 April 2013 - 11:16 PM

Avand in vedere ca au nevoie MAAAARE de bani la buget, sigur ca vei fi amendat atunci cand nu-ti incasezi banii de la clienti !

Hotul de pagubas :angry2:

Doamne , astia au o imaginatie debordanta.
... si cand te gandesti ca suntem doar la inceputul anului!



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 April 2013 - 07:45 PM

@ geordana
Legea nu prevede in cuprinsul ei amenzi sau alte sanctiuni in cazul in care nu calculezi si nu facturezi aceste dobanzi penalizatoare-desi ar trebui calculate cf. legii; nu se declara nicaieri aceste sume intarziate la plata sau dobanzile penalizatoare, deci nici amenda nu exista;
dar, nu se stie unde te incadreaza, cum interpreteaza un eventual control; prin nefacturarea dobanzii penalizatoare cf. Lg. 72/2013 bugetul statului va fi pagubit cu vaoarea TVA-ului (NU- cf. art. 137 alin. (3) lit. c)) si a impozitului pe profit/venit cuvenit aferent acestor venituri; fiind Lege –trebuie aplicata-nu se stie daca in cazul unui control nu se vor imputa aceste taxe si impozite, asa ca mai bine calculezi, facturezi daca nu exista motive serioase, argumentate cu documente doveditoare care sa te scuteasca de necazuri. Solutia o reprezinta incheierea unor contracte acoperitoare- cu data incasarii de maxim 60 de zile, sau daca se poate mai mare, astfel incat daca exista o imposibilitate de plata (din diferite motive) sa nu se ajunga la facturarea dobanzilor penalizatoare.



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 April 2013 - 08:05 PM

Vezi postareamgabi, la 07 April 2013 - 11:16 PM, a spus:

Avand in vedere ca au nevoie MAAAARE de bani la buget, sigur ca vei fi amendat atunci cand nu-ti incasezi banii de la clienti !
:excl: :wink: :ph34r: :angry: :ohmy2:

Vezi postareamgabi, la 07 April 2013 - 11:16 PM, a spus:

Doamne , astia au o imaginatie debordanta.
... si cand te gandesti ca suntem doar la inceputul anului!
:laugh:



#6 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 April 2013 - 09:01 AM

Intrebarea mea: aceste dobanzi se vor calcula de la intrarea legii in vigoare pentru facturile emise, sau e valabil si pentru facturile emise mai vechi( de anul trecut de ex)...



#7 forbidden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 April 2013 - 10:44 AM

Vezi postareaHANDA76, la 11 April 2013 - 09:01 AM, a spus:

Intrebarea mea: aceste dobanzi se vor calcula de la intrarea legii in vigoare pentru facturile emise, sau e valabil si pentru facturile emise mai vechi( de anul trecut de ex)...


Capitolul IX
Dispozitii tranzitorii si finale

ARTICOLUL 21

Dispozitiile prezentei legi, cu exceptia prevederilor art. 15, nu sunt aplicabile obligatiilor de plata a unor sume de bani rezultand din contracte incheiate intre profesionisti si intre acestia si autoritati contractante inainte de data intrarii in vigoare a prezentei legi.



#8 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 April 2013 - 08:57 AM

Multumesc, am sa fiu mai atenta sa citesc si eu legea...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL