Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
limita protocol 2% - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


limita protocol 2%

protocol
4 replies to this topic

#1 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2013 - 03:48 PM

Buna,

Puteti sa imi spuneti, va rog daca e specificat undeva cand se calculeaza protocolul ce depaseste 2% si respectiv tva aferent acestui protocol, la calculul impozitului pe profit trimestrial sau anual? daca da, unde ?
Eu m-am uitat in CF si nu am gasit specificat exact acest lucru.

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2013 - 04:56 PM

dupa parerea mea, calc. protocolului deductibil se face la termenele de decl. ale impoz. pe profit. aceste termene sunt specificate la art. 34 CF.

cat priveste calculul final, acesta se face anual, la depunerea D101.
regularizarea tva afer protocol nedeductibil se inreg. in primul trim. al anului urmator.

modul de calcul al chelt. de protocol este dat de normele metodologice ale art. 21 (CF 2013)
ART. 21 al.3 a)
33. Baza de calcul la care se aplică cota de 2% o reprezintă diferenţa dintre totalul veniturilor şi cheltuielile înregistrate conform reglementărilor contabile, la care se efectuează ajustările fiscale. Astfel, din cheltuielile totale se scad cheltuielile cu impozitul pe profit curent şi amânat, cheltuielile de protocol, cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, iar din totalul veniturilor se scad veniturile neimpozabile. În cadrul cheltuielilor de protocol, la calculul profitului impozabil, se includ şi cheltuielile înregistrate cu taxa pe valoarea adăugată colectată potrivit prevederilor titlului VI din Codul fiscal, pentru cadourile oferite de contribuabil, cu valoare egală sau mai mare de 100 lei.

s-a mai discutat despre asta, inainte de a pune o intrebare pe forum trebuie sa fol. fct. de cautare. :smile:




#3 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2013 - 05:53 PM

De fapt ma refeream la regularizarea tva aferent protocol nedeductibil, asta ma interesa daca se face inregistrarea pe 4427 si declararea in D300 trimestrial sau doar anual

Multumesc,



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2013 - 12:36 PM

daca vroiai sa stii de TVA, trebuia sa postezi la capitolul de tva !!

topic mutat !

si raspunsul :

cod fiscal 2013,
norme metodologice


ART. 128
10) În sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
a) bunurile de mică valoare acordate gratuit în cadrul acţiunilor de protocol nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea fiecărui cadou oferit este mai mică sau egală cu plafonul de 100 lei, exclusiv TVA. Cadoul cuprinde unul sau mai multe bunuri oferite gratuit. În situaţia în care persoana impozabilă a oferit şi cadouri care depăşesc individual plafonul de 100 lei, exclusiv TVA, însumează valoarea depăşirilor de plafon aferente unei perioade fiscale, care constituie livrare de bunuri cu plată, şi colectează taxa, dacă taxa aferentă bunurilor respective este deductibilă total sau parţial. Se consideră că livrarea de bunuri are loc în ultima zi lucrătoare a perioadei fiscale în care au fost acordate bunurile gratuit şi a fost depăşit plafonul. Baza impozabilă, respectiv valoarea depăşirilor de plafon, şi taxa colectată aferentă se înscriu în autofactura prevăzută la art. 155 alin. (7) din Codul fiscal care se include în decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoana impozabilă a acordat bunurile gratuit în cadrul acţiunilor de protocol şi a depăşit plafonul. Pentru bunurile/serviciile acordate gratuit în cadrul acţiunilor de protocol în cursul anului 2012 se aplică prevederile legale în vigoare în anul 2012, inclusiv în ceea ce priveşte modul de determinare a depăşirii plafonului şi a perioadei fiscale în care se colectează TVA aferente acestei depăşiri;



#5 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 February 2014 - 08:48 AM

inteleg ca tva-ul aferent unei facturi pentru masa servita in oras (nu stiu cate persoane si nu am alte documente-referate sau explicatii), in val. de ex. 400 lei este total nedeductibil - trebuie sa inregistrez pe deductibil si sa fac autofactura la sfarsitul lunii sau pot de la inceput sa trec pe nedeductibil incluzandu-l in contul 623-chelt.protocol?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL