Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit microintreprinderi sfera de aplicare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit microintreprinderi sfera de aplicare


23 replies to this topic

#1 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 10 April 2013 - 08:47 PM

Buna seara!
As vrea sa stiu si parerile altora cu privire la impozitarea de catre o societate care aplica impozit pe veniturile microintreprinderilor a urmatoarelor tipuri de venituri:
- venituri din refacturarea cheltuielilor;
- venituri din sponsorizari;
La o prima citire a codului fiscal si a normelor as fi de parere ca sunt impozabile.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2013 - 12:19 PM

si eu cred la fel fiindca aceste venituri nu sunt cuprinse la exceptiile enumerate atat in CF, art. 112 (7), cat si in normele lui de aplicare.

ART. 112^7 Baza impozabilă
(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:
a) veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
b) veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;
c) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
d) veniturile din subvenţii de exploatare;
e) veniturile din provizioane şi ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare;
f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil ;
g) veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii.
(2) În cazul în care o microîntreprindere achiziţionează case de marcat, valoarea de achiziţie a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcţiune, potrivit legii.

Norme metodologice
ART. 112^7
14. Baza impozabilă asupra căreia se aplică cota de 3% este reprezentată de totalul veniturilor trimestriale care sunt înregistrate în creditul conturilor din clasa a 7-a «Conturi de venituri», cu excepţia celor înregistrate în:
- Veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
- Veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;
- Veniturile din producţia de imobilizări corporale și necorporale;
- Veniturile din subvenţii de exploatare;
- Veniturile din provizioane și ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare ;
- Veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi și/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
- Veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor denatura stocurilor sau a activelor corporale proprii.
15. Microîntreprinderile care își încetează existenţa în urma unei operaţiuni de reorganizare sau de lichidare, potrivit legii, și care pe parcursul perioadei de funcţionare au fost și plătitoare de impozit pe profit, la calculul impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, nu includ în baza impozabilă: rezervele constituite din profitul net, rezervele constituite din diferenţe decurs favorabil aferente capitalului social în devize sau disponibilului în devize, precum și sumele aferente unor reduceri ale cotei de impozit pe profit, repartizate ca surse proprii de finanţare, potrivit legii, care au fost constituite în perioada în care au fost plătitoare de impozit pe profit.
Microîntreprinderile care își încetează existenţa în urma unei operaţiuni de reorganizare sau de lichidare, potrivit legii, și care pe parcursul perioadei de funcţionare au fost și plătitoare de impozit pe profit includ în baza impozabilă și rezervele reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, care au fost deduse la calculul profitului impozabil și nu au fost impozitate în perioada în care au fost plătitoare de impozit pe profit.
16. În cazul în care se achiziţionează case de marcat, din baza impozabilă se scade valoarea caselor de marcat, în conformitate cu documentul justificativ, în luna punerii în funcţiune. Punerea în funcţiune se face potrivit prevederilor legale.




#3 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 12 April 2013 - 03:35 PM

Multumesc pentru raspuns. Citisem si eu partea cu exceptiile dar m-am gandit ca nu strica sa intreb si pe altii poate e ceva ce eu nu sesizez. In cazul refacturarii cheltuielilor e destul de nedrept sa platesti impozit chiar aberant dar unde-i lege nu-i tocmeala.
Va multumesc si va doresc week-end placut!



#4 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 April 2013 - 07:32 PM

Vezi postareateofilia, la 12 April 2013 - 03:35 PM, a spus:

Multumesc pentru raspuns. Citisem si eu partea cu exceptiile dar m-am gandit ca nu strica sa intreb si pe altii poate e ceva ce eu nu sesizez. In cazul refacturarii cheltuielilor e destul de nedrept sa platesti impozit chiar aberant dar unde-i lege nu-i tocmeala.
Va multumesc si va doresc week-end placut!

ce cheltuieli refacturezi ? de curiozitate intreb si pe care le inregistrezi pe venituri :wacko:



#5 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 14 April 2013 - 02:54 PM

In cadrul unui contract de inchiriere a unui imobil am obligatia contractuala de a refactura cheltuielile de intretinere.



#6 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 April 2013 - 05:28 PM

Vezi postareateofilia, la 14 April 2013 - 02:54 PM, a spus:

In cadrul unui contract de inchiriere a unui imobil am obligatia contractuala de a refactura cheltuielile de intretinere.
alea nu sunt venituri din refacturare de energie si apa. nu le poti incadra ca si venituri din exploatare
O entitate care refacturează servicii, înregistrează în contabilitate
  • la cheltuieli, pe conturi din clasa 6 “Conturi de cheltuieli”, consumurile aferente activităţii proprii şi
  • pe conturi de creanţe sumele facturate unor terţe părţi, aferente consumurilor efectuate de acestea




#7 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 15 April 2013 - 07:25 PM

Buna.
am o societate care a beneficiat de subventie nerambursabila prin programul START pt achizitie utilaje.
firma este platitoare de 3% .
eu am incadrat venitul aferent subventiei la venituri din subventii pt investitii cont 7584.
conf cod fiscal sunt neimpozabile veniturile din subventii pt exploatare cont 741.
deci ar trebui sa impozitez cu 3% veniturile respective.

va rog sa-mi spuneti daca am interpretat corect.
Multumesc frumos.



#8 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 16 April 2013 - 02:25 AM

Da,asa este,numai subventiile de exploatare sunt venituri neimpozabile.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2013 - 03:06 PM

modificari CF 2013


III. Impozit pe veniturile microîntreprinderii

1.Persoanele juridice nou-înfiinţate în perioada 1 ianuarie - 31 ianuarie 2013, care nu au optat pentru microîntreprindere până la 31 ianuarie 2013, nu sunt obligate să aplice acest sistem de impunere în 2013. Aceste persoane vor verifica dacă îndeplinesc condiţiile de microîntreprindere doar în baza datelor de la 31 decembrie 2013, urmând să-şi modifice sistemul de impunere cu 1 ianuarie 2014.

2.Se introduce prevederea conform căreia, persoanele juridice care, la data de 31 decembrie 2012, au realizat venituri cuprinse între 65.000 euro şi 100.000 euro şi îndeplineau celelalte condiţii de microîntreprindere în vigoare până la 1 februarie 2013 şi care au solicitat ieşirea de la microîntreprindere, până la 31 ianuarie 2013, nu sunt obligate să aplice impozitul pe veniturile microîntreprinderilor cu 1 februarie 2013. Aceste persoane vor verifica dacă îndeplinesc condiţiile de microîntreprindere doar în baza datelor la 31 decembrie 2013 în vederea încadrării la microîntreprindere cu 1 ianuarie 2014.

3.Dacă în cursul anului fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, contribuabilul are obligaţia să-şi modifice vectorul fiscal în maximum 30 de zile de la data la care nu mai este îndeplinită această condiţie de microîntreprindere.

4. Se clarifică modul de stabilire a plafonului de 65.000 de euro pentru plătitorii de impozitul pe venitul microintreprinderilor care depăşesc plafonul de 65.000 euro în cursul anului 2013:

- persoanele juridice care aplică sistemul microîntreprinderilor de la 1 ianuarie 2013 vor lua în calcul veniturile de la această dată;

- persoanele juridice care aplică sistemul microîntreprinderilor de la 1 februarie 2013 vor lua în calcul veniturile de la această dată;


http://static.anaf.r...-Cod-fiscal.pdf



#10 MIRCEA-RADU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 April 2013 - 11:36 AM

Un srl. in 2012 plateste impozit pe profit,la finele anului 2012 are cifra de afaceri 61.000 euro ; in februarie 2013 este trecut la impozit pe venit (nu poate opta pt.ca nu a depasit 65.000euro).

Intrebarile legate de acest caz sint:
-care este data limita la care depasind acest plafon in cursul anului 2013 acest srl poate reveni la impozit pe profit(dupa unele pareri aceasta data ar fi 30 sept. adica in primele 3 trimestre ceea ce ar fi o discriminare fata de o firma nou infiintata).
-calculul acestui plafon incepe de la 1 ian. 2013 sau de la 1 febr. 2013

Nu sint contabil de meserie si poate ca art.3. si 4.din postarea d-voastra ar trebui sa ma lamureasca ; sa inteleg ca "modificarea vectorului fiscal in maximum 30 zile" inseamna ca se poate trece la impozit pe profit ?
Art.4 care spune ca se clarifica ceva ,de fapt pentu mine este total ambiguu, sint 2 propozitii aproape identice,(difera doar luna calendaristica)care nu spun nimic diferit sau spun acelasi lucru, pt.mine o formulare clara ar fi fost de ex. "plătitorii de impozitul pe venitul microintreprinderilor care depăşesc plafonul de 65.000 euro pot trece la impozitul pe profit daca indeplinesc aceasta conditie pana la 30 noiembrie 2013"



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 April 2013 - 09:36 AM

Ba eu consider ca in CF scrie destul de clar in acest caz:

ART.112^6
Prin excepţie de la prevederile art.112^2alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art.112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.

Adica... daca pe 30.12.2013 ai facturat si ai depasit 65.000 de euro, treci la impozit pe profit... Si vei calcula imp.pe profit in D101.
Si ai termen 30 de zile ca sa depui 010.



#12 cippo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 June 2013 - 07:59 PM

Buna seara !
Doresc sa aflu daca se schimba ceva in cazul in care in cursul acestui an (2013) depasesc plafonul de 100.000 euro ?
Cum se va impozita ( pana acum am platit 3% impozit pe venit ) ?
Va multumesc anticipat pentru ajutor !



#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 June 2013 - 12:58 PM

Se calculeaza impozit pe profit normal pentru tot anul, si scade impozitul platit in trimestrele anterioare (pe venit sau profit)

Adica se face calculul ca la orice impozit pe profit si se asimileaza impozit pe venit micro platit anterior cu impozitul pe profit.
De ex.:
impozit pe profit trim.III (calculat pe total an) = 1500 lei
impozit platit in trimestrele anterioare (I si II), indiferent de tipul lui (venit sau profit) = 1800 lei

rezulta de recuperat 300 lei, adica 0 lei de plata.



#14 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 June 2013 - 04:06 PM

Si, atentie! Plafonul e de 65.000 Euro, nu de 100.000, ca pe vremurile bune.



#15 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 16 June 2013 - 10:38 PM

Vezi postareamgabi, la 15 June 2013 - 12:58 PM, a spus:

Se calculeaza impozit pe profit normal pentru tot anul, si scade impozitul platit in trimestrele anterioare (pe venit sau profit)

Adica se face calculul ca la orice impozit pe profit si se asimileaza impozit pe venit micro platit anterior cu impozitul pe profit.
De ex.:
impozit pe profit trim.III (calculat pe total an) = 1500 lei
impozit platit in trimestrele anterioare (I si II), indiferent de tipul lui (venit sau profit) = 1800 lei

rezulta de recuperat 300 lei, adica 0 lei de plata.
Depinde ,daca in ianuarie 2013 a fost cu impozit pe profit iar cu 01.02.2013 a trecut la impozit pe veniturile microintrepriderilor,in cursul anului 2013 depaseste plafonul de 65.000Euro,deci trece la impozit pe profit ,la trim.III v-a face calculul impozitului pe profit doar pt. per.01.02-30.09.2013,pentru luna ian.2013 are depusa D101.



#16 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 June 2013 - 10:23 AM

El se referea la o micro veche (din perioada cu limita 100.000 :biggrin: )

Referitor la cei care au profit-venit-profit, se complica lucrurile, ca nu-i vorba doar de pierdere de luat in considerare, acolo textul este destul de clar,dar sunt cheltuielile deductibile limitat (protocol, socialele ... etc.) si multe alte zapaceli care vor iesi la iveala cu toata nebunia asta cu o luna an fiscal!
(doamne , oare chiar asa de mare era foamea de bani de s-au gandit sa ia cu o luna in avans un impozit pe profit pe o luna ????)

Ramane de vazut daca vom avea 2 ani fiscali in 2013 sau nu pana la urma :)).



#17 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 July 2013 - 02:16 PM

Buna ziua, eu am depasit in iunie plafonul de 65.000 euro. Ma duc pana pe 30 iulie la ANAF sa depun 010. Dilema mea este cum completez 010: scoatere impozit pe venit cu ce data si luare in evidenta cu impozit pe profit cu ce data? In CF scrie ca din trimestrul in care am depasit. Deci scot de la micro cu 31.03 si intru pe profit de la 01.04? In cazul asta in vector voi figura pe febr si martie cu impozit pe micro si nu mi se pare ok sa calculez impozitul pe profit de la 1 febr cum zice CF. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc



#18 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 July 2013 - 03:17 PM

Totusi, cum poate primi o micro sponsorizari? Dupa cate stiu sponsorizarea implica un beneficiar "social".



#19 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 July 2013 - 08:43 PM

Vezi postareates, la 09 July 2013 - 02:16 PM, a spus:

Buna ziua, eu am depasit in iunie plafonul de 65.000 euro. Ma duc pana pe 30 iulie la ANAF sa depun 010. Dilema mea este cum completez 010: scoatere impozit pe venit cu ce data si luare in evidenta cu impozit pe profit cu ce data? In CF scrie ca din trimestrul in care am depasit. Deci scot de la micro cu 31.03 si intru pe profit de la 01.04? In cazul asta in vector voi figura pe febr si martie cu impozit pe micro si nu mi se pare ok sa calculez impozitul pe profit de la 1 febr cum zice CF. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc
Cineva?



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 July 2013 - 09:31 PM

Vezi postareamgabi, la 09 July 2013 - 03:17 PM, a spus:

Totusi, cum poate primi o micro sponsorizari? Dupa cate stiu sponsorizarea implica un beneficiar "social".
Sponsorizarea este actul juridic prin care doua persoane convin cu privire la transferul dreptului de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare pentru sustinerea unor activitati fara scop lucrativ desfasurate de catre una dintre parti, denumita beneficiarul sponsorizarii- cf. art.1 din Lg. 32/1994 privind sponsorizarea
O microintreprindere nu poate primi sponsorizari nefind persoana juridica fara scop lucrativ, dar poate face sponsorizari;
O persoana juridica poate sa-si constituie o fundatie/asociatie cf. OG 26/2000 daca urmareste desfasurarea unor activitati de interes general sau in interesul unor colectivitati sau in interesul lor personal nepatrimonial; veniturile fundatiilor provin si din donatii, sponsorizari sau legate; beneficiul fundatiei ramane ca sursa de finantare, nu se pot distribui dividede.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL