Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit microintreprinderi sfera de aplicare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


impozit microintreprinderi sfera de aplicare


23 replies to this topic

#21 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 July 2013 - 09:45 PM

Vezi postareates, la 09 July 2013 - 02:16 PM, a spus:

Buna ziua, eu am depasit in iunie plafonul de 65.000 euro. Ma duc pana pe 30 iulie la ANAF sa depun 010. Dilema mea este cum completez 010: scoatere impozit pe venit cu ce data si luare in evidenta cu impozit pe profit cu ce data? In CF scrie ca din trimestrul in care am depasit. Deci scot de la micro cu 31.03 si intru pe profit de la 01.04? In cazul asta in vector voi figura pe febr si martie cu impozit pe micro si nu mi se pare ok sa calculez impozitul pe profit de la 1 febr cum zice CF. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc
Pentru depasirea plafonului de 65000 euro, societatea redevine platitoare pe impozitul pe profit de la 1.02.2013; calculul profitului impozabil se face luand in considerare veniturile si cheltuielile incepand cu data de 1 februarie 2013; D010 se depune in termen de 30 zile dar cu data de 1.02.2013 intrare platitoare de impozit pe profit.
Vezi si propunerile de modificare a D101 in privinta perioadei de raportare care se va completa pentru 2013



#22 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 July 2013 - 08:20 AM

Am rezolvat. Doamnele de la AFS 4 asistenta contribuabili au zis sa scriu cu 01.04.2013. Si impozitul il calculez cu 01.02.




#23 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 July 2013 - 02:06 PM

Calculezi impozitul pe profit de la 1 februarie 2013 si scazi impozitul pe venitul microintreprinderii declarat in D100
Regularizarea impozitului pe profit se va face in D101/2013 pentru intregul an fiscal



#24 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 27 March 2014 - 04:17 PM

O societate aflata in insolventa in procedura simplificata pentru faliment in 2013 (falimentul nu s-a pronuntat) este platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor sau pe profit? La intrarea in procedura insolventei in aprilie 2013 era platitoare de impozit pe venit. In codul fiscal este prevazuta doar " dizolvare cu lichidare" ca sa treci la profit. Imi scapa ceva?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL