Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rambursare tva ......Mai pot deduce? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Rambursare tva ......Mai pot deduce?


2 replies to this topic

#1 micoli

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 April 2013 - 03:54 PM

Am urmatoarea situatie.In 2008 am inceput sa investesc in construirea unei"" pensiuni""" cod caen 5590:alte servicii de cazare .In 2011 am facut cerere de rambursare tva 19000lei.Au zis ca nu prezint credibilitate ca mai continui aceasta investitie si au zis ca daca in 5 ani de zile reincep investitia pot recupera tva.In 2012 septembrie am reluat activitatea firmei pe alt cod caen 4532 comert cu accesorii si piese auto .Acum platesc tva pentru ca acela zice contabila ca e blocat .Nu se poate face nimic??Ma ajuta cineva?cu un sfat? Multumesc!



#2 ide

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 June 2013 - 09:02 AM

Codul fiscal 2013

ART. 147^1 Dreptul de deducere exercitat prin decontul de taxă
(1) Orice persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA, conform art. 153, are dreptul să scadă din valoarea totală a taxei colectate, pentru o perioadă fiscală, valoarea totală a taxei pentru care, în aceeaşi perioadă, a luat naştere şi poate fi exercitat dreptul de deducere, conform art. 145 - 147.
(2) În situaţia în care nu sunt îndeplinite condiţiile şi formalităţile de exercitare a dreptului de deducere în perioada fiscală de declarare sau în cazul în care nu s-au primit documentele de justificare a taxei prevăzute la art. 146, persoana impozabilă îşi poate exercita dreptul de deducere prin decontul perioadei fiscale în care sunt îndeplinite aceste condiţii şi formalităţi sau printr-un decont ulterior, dar nu pentru mai mult de 5 ani consecutivi, începând cu data de 1 ianuarie a anului care urmează celui în care a luat naştere dreptul de deducere.
(3) Prin norme se vor preciza condiţiile necesare aplicării prevederilor alin. (2), pentru situaţia în care dreptul de deducere este exercitat după mai mult de 3 ani consecutivi după anul în care acest drept ia naştere.

(4) Dreptul de deducere se exercită chiar dacă nu există o taxă colectată sau taxa de dedus este mai mare decât cea colectată pentru perioada fiscală prevăzută la alin. (1) şi (2).

Norme metodologice CF
ART. 147^1
48. (1) Prevederile art. 147^1alin. (2) şi (3) din Codul fiscal se aplică de persoanele impozabile şi ulterior unui control fiscal, chiar dacă taxa înscrisă în facturile pentru achiziţii era exigibilă în perioada supusă inspecţiei fiscale.
(2) În aplicarea art. 147^1 alin. (3) din Codul fiscal, persoana impozabilă va notifica organele fiscale competente (AFP)printr-o scrisoare recomandată, însoţită de copii de pe facturi sau alte documente justificative ale dreptului de deducere, faptul că va exercita dreptul de deducere după mai mult de 3 ani consecutivi după anul în care acest drept a luat naştere.




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 June 2013 - 09:34 AM

Atat cheltuiala cat si tva-ul (ca regula generala) sunt deductibile in masura in care achizitia s-a facut in vederea desfasurarii unei activitati generatoare de venituri (cu tva bineinteles).

Avand in vedere ca ai cheltuit fara sa sa produci (fara sa desfasori activitate cu venituri) ... tva-ul este nedeductibil.
Mai ales ca nu definitivezi investitia ....
Chiar daca ai fi dedus, trebuia sa faci ajustare in momentul in care s-a hotarat "abandonarea" lansarii activitatii de cazare.

Cheltuiala nu mai vorbesc ... va ramane probabil pe investitii in curs si nu va ajunge sa intre la amortizari.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL