Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Am golit 371 dar am ramas cu sold creditor 378 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Am golit 371 dar am ramas cu sold creditor 378

11 replies to this topic

#1 anduvma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 April 2013 - 08:42 AM

Sa va povestesc

Am avut un mic magazin din 2007 , a fost la mai multi contabili si de vreo 2 ani am facut eu .....din anumite motive mag nu a mai mesr , l-am inchis si am vandut marfa doar ca dupa vanzarea ei integrala 371 pe 0 am vazut ca am ramas cu un sold creditor pe 378 de 700 ron
intrebarea mea este ....ce fac acu ?
daca cineva s-a mai confruntat cu asa ceva va rog sa imi dati o idee !

va multumesc anticipat !



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2013 - 12:43 PM

e clar ca descarcarea de gestiune nu s-a facut corect, dar nu te ingrijora fiindca se poate rezolva usor. :smile:

NC de descarcare a gestiunii de marfa pt. platitor de tva, este :

% = 371
607
378
4428

daca ct. 371 are sold 0, atunci intre celelalte 3 conturi s-a produs greseala in sensul ca au fost calc. eronat, marind ct. 607 si / sau 4428 in defavoarea lui 378 care nu s-a desc. la val. corecta (val. trebuia sa fie mai mare) ramand, astfel, cu sold creditor
eroarea poate proveni din calc. coeficientului K sau, fiind suma atat de rotunda, pur si simplu din transcrierea (tastarea) gresita a unei cifre ... de genul 2 in loc de 9 (doua - noua, adica doua sute si ... in loc de noua sute si ...)
.
oricum, solutia e f simpla : in fct de ce mai ai in ct. 4428 (daca mai ai ceva) ne putem da seama daca transferul sumelor s-a facut pe acest cont (care ar trebui sa aiba sold 0 acum) sau pe seama ct. 607 sau chiar pe seama amandurora.

mai ai sold la ct. 4428 ? daca da, el ar trebui sa fie debitor din cauza inreg. cu sume mai mari la descarcarea de gest. (sau sa aiba sold creditor cu minus).

in principiu, NC de reglare ar trebui sa fie de forma :

% = 371 .......... o (zero)
607 ............................ - x ( minus x, unde x = y-z)
378 ............................ y (suma pe care o aveti in sold creditor)
4428 ........................... - z ( minus soldul debitor al ct. )




#3 anduvma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 April 2013 - 06:30 PM

In primul rand multumesc mult ca mi-ai raspuns !

contul 371 este 0
378 are sold creditor 714.08
4428 are sold debitor 2240.29

asa arata balanta la sf de an dupa vanzarea totala a marfii !



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2013 - 06:58 PM

cu drag :smile:

presupun ca soldul ct. 4428 provine numai de la operatiunile legate de gestiune; ca urmare a acestor date pe care le-ai enuntat, NC de corectie este :

% = 371 .......... o (zero)
607 ............................ 1526,21
378 ............................ 714,08
4428 ...........................- 2240.29

pe curand :biggrin:



#5 anduvma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 April 2013 - 07:20 PM

Da sunt operatiuni legate numai de gestiune

Inca odata iti multumesc mult pentru ajutor !
o seara buna



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2013 - 07:24 PM

... si alta data cand stiu ce sa zic ... si daca nu stiu pe loc, ma interesez si apoi tot stiu (eeeiii :blush: , nu chiar in toate spetele ... )

:biggrin2:

o seara buna si tie !



#7 anduvma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 April 2013 - 09:07 AM

Tot revin la tine si te intreb ....am inteles de ce fac asa acu cum sa conving saga ca nota pe care vreau eu sa o fac e buna ?

cand o scrii iti cere egalizare sau iti zice ca nu e corecta !



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2013 - 09:47 AM

fa-o bucata cu bucata, adica descompune-o pe nc individuale, ca sa zic asa ...

607= 371 ......... 1526,21
378 = 371 ......... 714,08
4428 = 371 ....... - 2240,29

per total, rulajul creditor al ct. 371 va fi tot zero, ca si la NC compusa :smile:



#9 anduvma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 April 2013 - 09:59 AM

da e ok asa merge ....a-am incurcat rau ..si mi-am tot batut capu ...acu am inpresia ca nu mai e bine nimic !
si ca pe 607 tre sa o fac cu minus ca sa imi scada din ch



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2013 - 10:02 AM

eroarea la descarcarea initiala a fost tocmai asta (ref. la ct. 607) : s-a incarcat prea putin pe chelt. si acum trebuie reparata greseala.
cu ce te deranjeaza faptul ca iti cresc chelt. ? vroiai dividende pt 2012 ?



#11 anduvma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 April 2013 - 10:07 AM

da asa e ....eu gandeam invers.....ca a fost bagat mai mult pe 607 si acu tre scazut ....da cred ca am inteles acu
nu vreau dividende ...vreau sa reglez sa termin odata de 1 am corectez dupa ceilalti numa greseli

mersi mult de ajutor !



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2013 - 10:37 AM

cu placere ! :smile:

acum ai scapat de pbl. stocului de marfa si a conturilor aferente, totul e reglat si inchis; conturile 371, 4428 si 378 sunt pe zero - exact cum ar trebui sa fie atunci cand nu mai exista marfa in stoc.

sper sa nu fi platit impozit pe profit in plus din cauza faptului ca ai avut chelt. mai mici inreg. in ct. 607 ..., deci o incarcare (marire) eronata a profitului impozabil ...

spor mare !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL