Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dauna totala masina - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

dauna totala masina


6 replies to this topic

#1 Nou2013

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 April 2013 - 03:10 PM

buna ziua,
pe 22.01.2013 din pacate cu capul tractor al sc s-a produs un accident, in care cei de la casco au constatat dauna totala; ce note contabile trebuie sa fac pentru a scoate din evidenta masina?cand trebuie sa le fac? pv de distrugere a fost facut in aprilie, la fel si radierea de la politie. cum inregistrez valoarea care va veni de la asigurarea casco?
va multumesc mult



#2 the_same

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Garnic
  • Interests:Contabilitate Financiara

Postat 24 September 2013 - 01:08 PM

- incasarea de la societatea de asigurari
5121-7581

- casarea :
daca este amortizata integral
6583-213
daca nu este amortizata integral
%-213
2813
6583

trebuie vazut daca a fost amortizat integral, ce valoare mai exista de amortizat ....,

Am invatat ca atunci cand sunt suparat am dreptul sa fiu suparat, dar nu am dreptul sa fiu si rau!



#3 pandy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 14 October 2014 - 10:13 AM

buna ziua. va rog din suflet sa-mi raspundeti la urmatoarea problema: autoturism dauna totala. Val. auto in mijloace fixe de 80678 din care Val. amortizata 57147 lei, neamortizat 23531 lei. Suma primita ca despagubire 99965 lei. Epava ramane la societate si nu mai poate fi reparata. De la asigurari am doar declaratia de acceptare a despagubirii. Care sunt inregistrarile contabile si implicatiile fiscale? Epava trebuie inregistrata pe alte conturi si la ce valoare/



#4 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 October 2014 - 09:37 PM

auto a fost in leasing?

Aceasta postare a fost editata de pav: 16 October 2014 - 09:38 PM




#5 pandy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 21 October 2014 - 12:08 PM

Vezi postareapav, la 16 October 2014 - 09:37 PM, a spus:

auto a fost in leasing?
imi cer mii de scuze dar am lipsit o perioada desi interesul este al meu. nu, masina nu a fost in leasing



#6 pandy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 24 October 2014 - 10:30 AM

nu ma poate ajuta nimeni? va rog un raspuns. multumesc



#7 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 October 2014 - 12:31 PM

* din suma incasata din despagubire se acopera valoarea neamortizata, valoarea ramasa se face venit care va fi impozabil
* in acelasi timp epava va fi scoasa din evidenta mijlocului fix , se netuieste cu amortizarea ( prin acoperirea amortizarii va ajunge ca debitul ct 2133 (mijl de transport) sa fie egal cu 2813 (amortizare mijl de transport)

Dar, citind in codul fiscal art 15 Scutiri , lit. m ; spune asa :
m) veniturile realizate din despăgubiri de la societăţile de asigurare pentru pagubele produse la activele corporale proprii, altele decât cele care sunt utilizate în activitatea economică;

.... ceea ce inseamna ca daca este utilizat pentru a produce venituri in societate, atunci venitul este supus impozitarii

te rog sa mai consulti si in normele metodologice din CF






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL