Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pfa cu un singur contract - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pfa cu un singur contract


1 reply to this topic

#1 radujit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2013 - 07:04 PM

Buna ziua,
Va solicit o opinie in legatura cu urmatoarea speta:
Am pe pfa un contract cu o firma (alta decat angajatorul de baza), singurul meu client. Acesta din urma sustine ca imi va retine cass si impozit pentru suma bruta.
Intrebarea este: este in regula asa? daca ea imi va opri impozit si cass eu nu mai am obligatia platii acestora pe pfa?
In aceste conditii cum inregistrez in registrul de casa? am nevoie de o adresa ca mi-a virat contributiile.
Va rog sa imi faceti o trimitere catre legislatie.
Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 April 2013 - 09:19 AM

Daca ii dai factura nu trebuie sa-ti retina pentru ca vei plati tu pe PFA toate cele, si pentru tine si pentru eventualii angajati.
Daca nu ii dai factura si lucrezi pe contract civil, atunci iti retine.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL