Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
e greu sau usor de intocmit bilantul contabil? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


e greu sau usor de intocmit bilantul contabil?

3 replies to this topic

#1 werssus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 May 2013 - 12:22 PM

buna ziua,
Am o intrebare despre care nu pot sa spun ca ar fi pertinenta sau impertinenta. Sunt noua pe aceasta axa si habar nu am de practica in contabilitate. Cunosc teorie, stiu care sunt pasii preliminari intocmirii bilantului, dar nu am nicio idee de ce multi contabili se plang de greutatea perioadei de intocmire a situatiilor financiare in general.
Asadar, e greu sau usor? Care sunt eforturile fizice, ca de cele psihice sunt oarecum constienta. Stiu ca sunt programe de contabilitate care genereaza automat, balanta, inchid conturile de venituri si cheltuieli iar bilantul e la un clik distanta. Bine, lasand la o parte controlul corectitudinii de inregistrare a operatiilor, aici e usor pentru ca nu le efectuezi intr-o zi ci de-a lungul perioadei si nu este solicitarea prea mare.
In mintea mea, ma gandesc ca programul de contabilitate face tot, important este sa fi fost atent la datele introduse. Gresesc?
V-as ruga sa nu va suparati sau sa radeti prea tare in caz ca intrebarea mea e ofensatoare sau va amuza, dar chiar nu stiam pe cine sa intreb si voi imi erati cel mai la-ndemana.
O zi buna!

Aceasta postare a fost editata de werssus: 29 May 2013 - 12:28 PM




#2 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 29 May 2013 - 03:15 PM

Nu e nici chiar asa simplu,atentie ca programul de conta poate face tot,dar nu te corecteaza,daca bagi cava gresit asa ramane,numai verificarea balantei la sfarsit de luna de un ochi de contabil,sunt niste chei de verificare ,sa vezi la final daca e corect tva-ul,daca este bine preliminat statul,contributiile sociale,sunt cam 30 de conturi in balanta,fiecare spune ceva,daca e pe debit soldul contului si trebuia sa fie pe credit ,spune ceva chestia asta,dar nu-ti spune programul de conta.Dar daca ai o balanta bine facuta si relativ usoara,adica fara conturi multe atunci nici bilantul nu e greu.Eu cred ca si unii contabili lasa pe ultimele zile intocmirea bilanturilor si se cam panicheaza apoi ca nu e timp




#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2013 - 08:11 AM

Eu zic ca este relativ usor atunci cand ai o firma cu activitate redusa unde nu ai prea multe conturi... in schimb cand lucrezi la o companie sau o societate foarte mare cu activitati diverse, situatia de schimba radical, ai o multime de conturi si corelatii ! ....doar cine cunoaste, stie ce insemna asta !

Are dreptate, iuli73 in privinta programelor de conta !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#4 oana_paula3

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 10 June 2013 - 07:11 PM

Daca ar fi simplu, toata lumea ar face bilanturi...
Asa cum spunea si Iuli73, programul de conta nu te corecteaza. In primul rand, inainte de inchiderea definitiva a unei luni, mai ales a semestrului/anului, e OBLIGATORIU sa arunci o privire pe balanta. Sunt programe care au "scapari" sau omul greseste cate o inregistrare.
Am sa-ti dau cateva exemple concrete cu care m-am confruntat eu.
Greseli umane:
  • plata salarii din casierie. Erau si concedii medicale, dar casierita a selectat doar contul 421, astfel 421 a ramas cu sold debitor si contul 423 cu sold creditor. Tanda pe manda erau bine, insa un cont de pasiv nu are voie sa fie cu sold debitor la sfarsitul lunii. Unui economist bun ii sare in ochi asta si face corectia imediat.
  • s-au efectuat niste cheltuieli cu avize, taxe etc la un imobil unde se facea o investitie. Persoana care a facut inregistrarea, nestiind ca ar trebui contabilizate separat, le-a trecut direct pe cheltuieli si nu pe 231- investitii in curs. Un director economic care cunoaste activitatea firmei, se uita pe cheltuieli si greseala se corecteaza imediat. Astfel, la un control nu se ajunge sa platesti retroactiv impozit profit+penalitati/dobanzi. In plus, te poti trezi ca valoarea investitiei este diminuata in mod eronat, poate anul este inchis si nu mai poti face nimic.
Greseli din program:
  • unul din programele de conta cu care am lucrat, facea un pret mediu, iar cand se facea bonul de consum, uneori se intampla sa ramana mai multe analitice din grupa stocurilor cu solduri negative. Suma era infima, cativa banuti, dar nu este ok. Era necesar sa se faca ajustarea manual.
  • la achizitie de mijloace fixe. Programul de conta inregistra corect achizitia pe 404, insa cand faceam plata uneori imi punea 401 si nu 404. Trebuia corectat cu nota contabila manual.
Asta legat de balanta.
Dupa ce se verifica balanta si totul e ok, mai sunt anumite chestii pe care trebuie sa le cunosti.
De ex. La o firma la care am lucrat se executau lucrari unde exista o garantie de buna executie, evidentiata in ct 267. In bilant sunt 2 pozitii: imobilizari financiare si creante. Trebuie sa le interpretezi tu ca sa sti unde se incadreaza.
Datoriile. Daca ai un credit bancar care se plateste in mai multi ani, trebuie sa defalci cat din suma se plateste sub un an si cat peste un an.
Astea sunt cateva exemple care-mi vin in cap. Din pacate, la bilant nu se poate depune "rectificativ", asa ca mare atentie. Cum l-ai depus, asa ramane. Daca esti in temen, mai poti depune altul, dar daca termenul a trecut, salut popor...
Succes in bransa





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL