Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli impozit profit -pt pierdere? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli impozit profit -pt pierdere?

impozit pierdere
3 replies to this topic

#1 marydona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 30 May 2013 - 05:40 AM

Buna dimineata,

pentru pierdere contabila la 31.12.12 (si fiscala; neexistand chelt.nedeductibile sau venituri neimpoz.) se inregistreaza impozit pe profit, cu semnul minus?
(de ex., pt pierdere contabila bruta -689 lei rezultata din total venituri 0 - total cheltuieli 689, se inregistreaza 691=4411 (-110) si 121=691 (-110) ? )

In profitul impozabil (fiscal), la chelt.nedeductibile se exclud chelt.cu impozitiul pe profit actuale? (anterioare nu exista)
Practic, profitul contabil brut ar fi acelasi cu cel fiscal, iar daca nu se inrgeistreaza cheltuiala cu impozit, ar fi la fel si cu profitul net contabil?

Multumesc!



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 31 May 2013 - 11:11 AM

Am sperat ca nu am inteles eu bine intrebarea, dar fraza acesta:" In profitul impozabil (fiscal), la chelt.nedeductibile se exclud chelt.cu impozitiul pe profit actuale? (anterioare nu exista)", din pacate, m-a lamurit ca am inteles corect.


Tu intrebi daca iti da statul impozit pe profit la pierdere? Nu.

Dana




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2013 - 06:40 PM

Vezi postareaDana42, la 31 May 2013 - 11:11 AM, a spus:

Tu intrebi daca iti da statul impozit pe profit la pierdere?
:laugh: :laugh:

desi asa pare, eu cred ca nu asta vrea sa stie, ci doar daca trebuie inregistrat impozit pe pierdere (profit cu minus) !
e clar nu a inteles tot mecanismul de calcul al impozitului pe profit si pe cel de acoperire a pierderii din profiturile anilor urmatori ... :sad:



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2013 - 05:07 PM

Este clar ca nu face diferenta intre profit si pierdere.

In toatele legile,normele si procedurile nu exista decat IMPOZIT PE PROFIT de calculat.
Profit negativ nu exista in legislatia romana. Exista doar pierdere ca si notiune ...

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 04 June 2013 - 05:07 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL