Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registru de casa-sold scriptic diferit de sold faptic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Registru de casa-sold scriptic diferit de sold faptic


12 replies to this topic

#1 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 02 June 2013 - 12:52 PM

Buna ziua,stie cineva unde as putea cauta si gasi care ar fi sanctiunea, in cazul unui control, pentru sold faptic la registrul de casa diferit de cel scriptic?Multumesc



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 June 2013 - 01:49 PM

Depinde de motivul pentru care soldul faptic este diferit de soldul scriptic-cauzele care au condus la acest fapt, unele pot conduce la infractiuni de evaziune fiscala

Legea 241 2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale, modificata prin Legea 50/2013, publicata in MO146/19.03.2013
Art. 9
(1) Constituie infractiuni de evaziune fiscala si se pedepsesc cu inchisoare de la 2 ani la 8 ani si interzicerea unor drepturi urmatoarele fapte savarsite in scopul sustragerii de la indeplinirea obligatiilor fiscale:
a) ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile;
b) omisiunea, in tot sau in parte, a evidentierii, in actele contabile ori in alte documente legale, a operatiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate;
c) evidentierea, in actele contabile sau in alte documente legale, a cheltuielilor care nu au la baza operatiuni reale ori evidentierea altor operatiuni fictive;
d) alterarea, distrugerea sau ascunderea de acte contabile, memorii ale aparatelor de taxat ori de marcat electronice fiscale sau de alte mijloace de stocare a datelor;
e) executarea de evidente contabile duble, folosindu-se inscrisuri sau alte mijloace de stocare a datelor;
f) sustragerea de la efectuarea verificarilor financiare, fiscale sau vamale, prin nedeclararea, declararea fictiva ori declararea inexacta cu privire la sediile principale sau secundare ale persoanelor verificate;
g) substituirea, degradarea sau instrainarea de catre debitor ori de catre terte persoane a bunurilor sechestrate in conformitate cu prevederile Codului de procedura fiscala si ale Codului de procedura penala.
(2) Daca prin faptele prevăzute la alin. (1) s-a produs un prejudiciu mai mare de 100.000 euro, in echivalentul monedei nationale, limita minima a pedepsei prevazute de lege si limita maxima a acesteia se majoreaza cu 5 ani.
(3) Daca prin faptele prevazute la alin. (1) s-a produs un prejudiciu mai mare de 500.000 euro, in echivalentul monedei nationale, limita minima a pedepsei prevazute de lege si limita maxima a acesteia se majoreaza cu 7 ani.




#3 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 05 June 2013 - 06:30 PM

Multumesc.Da, ideea e ca nu sunt neaparat fapte de genul celor amintite, dar cu siguranta ca in cazul unui control le-ar putea incadra aici.E vorba de fapt de sume incasate din vanzari, care se vor constitui intr-un profit ce abia anul viitor va fi repartizat la dividende, impozitate concomitant la ridicarea lor.Dar stiti cum e, omul ar avea acum nevoie de bani.Stiu ca nu pot fi ridicate dividende din profitul exercitiului curent(si e si normal, ca pana la sfarsitul lui nu stii daca le vei mai avea sau nu), dar in cazul acesta ele vor fi cu siguranta si la sfarsit.Ar fi o solutie sa le dau pe avansuri spre decontare in prima zi a lunii, sa le restitui in ultima si tot asa, dar si cand sumele ajung sa fie prea mari, nu prea e ok nici solutia aceasta.Multumesc oricum pentru indrumari.



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 June 2013 - 07:47 PM

Banii sunt facuti sa fie rulati, investiti, nu tinuti pentru dividendele incasate anul viitor; in felul acesta dezvolti afacerea sau creezi alte afaceri noi care sa-ti aduca profit si nu ramai fara bani; daca vrei totusi sa-i pastrezi poti deschide un depozit la banca si din dobanda poti plati impozitul si contributiile sociale pentru un salariu lunar mare din care sa-ti acoperi cheltuielile personale; dar fiecare societate gandeste si face in felul ei, in functie de curaj si necesitati.
La un eventual control banii inregistrati in contabilitate si cei aflati in caseria unitatii trebuie sa corespunda, iar avansurile spre decontare trebuiesc justificate.
iti doresc numai bine :smile: si daca patronul "nu te intreaba de sanatate".... nu prea sunt solutii "cum vrea el" :sad:



#5 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 11 June 2013 - 12:15 PM

Multumesc :). Esti o draguta!
Stii si tu ca teoria e teorie, practica ne omoara .Da, tu ai dreptate in ceea ce spui, insa nu toti gandesc la fel.
Multumesc inca o data pentru indrumari. O sa vad cum o sa fac sa iasa totul bine si sa fie toata lumea multumita .



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2013 - 12:22 PM

Sanda, :smile:

Mergi cu "ochii inchisi" pe mana lui Lexiroxi - e toba de carte si stie f. bine ce vorbeste !!
Este una dintre cele mai bune profesioniste din cate cunosc si o zic fara absolut nicio periutza !! :biggrin:



#7 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 11 June 2013 - 01:25 PM

Sunt convinsa de asta :), dar eu musai trebuie sa-mi scad un sold de casa :))))



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2013 - 04:09 PM

daca nu ma insel, prin legea societatilor comerciale (L91/1990) exista portita unui imprumut de maxim 5.000 euro (echivalent lei) acordat asociatului.

sincer, in clipa asta nu stiu exact art. din lege, dar stiu ca despre aceasta pbl. (dif. sold casa scriptic/faptic) s-a tot discutat pe forum, de-a lungul anilor - nu esti nici pe departe singura care s-a confruntat cu asa ceva.
ai incercat sa fol. fct. de cautare ?



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2013 - 04:18 PM

am gasit :

Art. 144^4 - (1) Este interzisă creditarea de către societate a administratorilor acesteia, prin intermediul unor operaţiuni precum:

a) acordarea de împrumuturi administratorilor;

b) acordarea de avantaje financiare administratorilor cu ocazia sau ulterior încheierii de către societate cu aceştia de operaţiuni de livrare de bunuri, prestări de servicii sau executare de lucrări;

c) garantarea directă ori indirectă, în tot sau în parte, a oricăror împrumuturi acordate administratorilor, concomitentă ori ulterioară acordării împrumutului;

d) garantarea directă ori indirectă, în tot sau în parte, a executării de către administratori a oricăror alte obligaţii personale ale acestora faţă de terţe persoane;

e) dobândirea cu titlu oneros ori plata, în tot sau în parte, a unei creanţe ce are drept obiect un împrumut acordat de o terţă persoană administratorilor ori o altă prestaţie personală a acestora.

(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile şi operaţiunilor în care sunt interesaţi soţul sau soţia, rudele ori afinii până la gradul al IV-lea inclusiv ai administratorului; de asemenea, dacă operaţiunea priveşte o societate civilă sau comercială la care una dintre persoanele anterior menţionate este administrator ori deţine, singură sau împreună cu una dintre persoanele sus-menţionate, o cotă de cel puţin 20% din valoarea capitalului social subscris.


(3) Prevederile alin. (1) nu se aplică:


a) în cazul operaţiunilor a căror valoare exigibilă cumulată este inferioară echivalentului în lei al sumei de 5.000 de euro;

:smile:




#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 June 2013 - 06:50 PM

Ei, nu poate merge –si nici nu este indicat sa mearga pe mana mea cu ochii inchisi, trebuie sa tina ochii mari deschisi si sa evite in cazul unui control situatiile interpretabile-asta era si sfatul meu- care-i pot aduce necazuri; nu exista limitari, plafon pentru soldul de casa, dar in cazul unui control banii trebuie sa existe in caserie, trebuiesc aratati; :rolleyes:
articolul 144^4 din Lg. 31/1990 a societatilor comerciale se refera la administrator, nu este valabil pentru asociati-decat daca unul este si administrator.
avansurile spre decontare – o solutie ptr. scaderea soldului de casa- trebuiesc justificate in timp prin achizitii, delegatii, deplasari, cheltuieli de protocol, conferinte, etc.



#11 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 12 June 2013 - 10:21 PM

Fetelor sunteti niste dragute!Multumesc pt sfat. Imi scapase exceptia celor 5000 eur. Studiez problema! ;)



#12 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 12 June 2013 - 10:41 PM

"Avantajul " meu e ca am 3 administratori si as putea sa le fac cate un contract de imprumut la fiecare! Referitor la avansurile de care vorbeam, ma gandeam sa le dau avansurile la inceputul lunii si sa le restitui la sfarsit (iaca, nu le-au folosit, n-am ce sa justific). Doar n-oi avea control fix in 31! Astfel, pe parcursul lunii imi tin soldul la valoarea reala. "Problema" insa in cazul acesta este ca trebuie sa fac mai multe dispozitii de plata, in mai multe zile, pt ca aceste avansuri intra in plafonul maxim de plati prevazut in OG 15/1996. Si s-ar putea sa "sara" mai repede in ochi...cuiva...:). Plus ca suntem abia in iunie. sa o tin asa pana in ianuarie, cand o sa pot da dividende.... As mai avea o varianta de back-up: am sold in 117; as putea face o hotarare AGA de repartizare la dividende si in caz de ceva, le scad de-acolo, platesc impozitul si asta e! In definitiv tot acolo vor ajunge. Am insa impedimentul ca am linie de credit si banca nu ma lasa sa repartizez fara aprobarea ei.Si nu m-as mai complica in sensul acesta. Si mai gasesc pe vre-un inspector care sa-mi spuna ca n-am voie sa repartizez dividende decat la aprobarea bilantului!(care a trecut deja). Eu chestia asta cu repartizarea dividendelor doar la aprobarea bilantului n-am inteles-o: de ce sa nu am voie sa-mi repartizez si dupa aceea, din moment ce platesc impozitul la ridicarea lor?Dar n-o discutam aici, ca nu se incadreaza in subiectul topicului si primim avertisment :). Multumesc inca o data pentru sfaturi! P.S. Greu a mers site-ul in seara asta :( Abia am scris :( Plus ca nu pot da "enter" sa delimitez aliniatele, asa ca uite ce a iesit :( (am vazut in preview topic :( ). Scuze!



#13 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 12 June 2013 - 10:54 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 12 June 2013 - 04:18 PM, a spus:

(3) Prevederile alin. (1) nu se aplică:

a) în cazul operaţiunilor a căror valoare exigibilă cumulată este inferioară echivalentului în lei al sumei de 5.000 de euro;

S-ar putea ca prin "valoare exigibila cumulata" sa se inteleaga ca in total se pot acorda administratorilor imprumuturi de max 5000 eur, nu fiecaruia in parte(cum am gandit eu); dar tot ar fi ceva.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL