Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare factura pentru servicii publicitate pe Facebook - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare factura pentru servicii publicitate pe Facebook


4 replies to this topic

#1 lsb57

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 June 2013 - 04:17 AM

Buna tuturor!

As dori parerea celor care au experienta cu facturi emise de Facebook.

Povestea mea e urmatoarea:

1. detin o firma platitoare de TVA;
2. folosesc cartea de credit PROPRIE pentru a face platile pentru servicii de reclama pe Facebook aferente firmei mele;
3. factura pe care o primesc de la Facebook este de genul urmator:

++++++++++++++++++++++++++++++++++


Invoice Date 06/02/2013 8:37pm
Subtotal $6.91
VAT $0.00
Total Payment $6.91
Method Unknown xxxx xxxx xxxx (asa este in factura) Status Payment Completed

VAT Rate: 0%
VAT Amount in Euros: €0.00
Customer to account for any VAT arising on this supply in accordance with Article 196, Council Directive 2006/112/EC.

++++++++++++++++++++++++++++++++++

Am intrebat la Facebook de ce apare ca si "Unknown xxxx xxxx xxxx" ca si metoda de plata si mi se raspunde ca e o problema pe care o cunosc si la care lucreaza. Intamplator, m-am uitat peste o factura veche de 1 an a unei alte firme si vad ca au aceeasi problema - deci nu stiu cat de repede lucreaza la chestia asta sau daca le pasa.

Intrebarile mele sunt:

1. Cum pot imi pot eu recapata banii inapoi din contabilitatea propriei firme? Numele meu nu figureaza pe factura, nici macar numarul cartii mele de credit.
2. am mai citit putin si vad ca firmele care au acest tip de operatiuni (TVA zero pe factura) trebuie sa se inregistreze in Registrul Operatorilor Intracomunitari. Se aplica in cazul acesta? Trebuie ca firma mea sa fie inregistrata in ROI inainte de a putea inregistra aceste facturi in contabilitate?

Multumesc anticipat pentru clarificari!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2013 - 04:57 PM

1. Poti face un decont de cheltuieli ... acolo explici ce reprezinta si cum s-a procedat.

2. Facebook-ul ti-a facturat din SUA sau din Europa ? Dupa cum arata, este facturat din SUA (nu are legatura cu intracomunitarele!). Deci este un "import" (extracomunitar sigur) de servicii.
Intracomunitare cu tva 0 (taxare inversa de fapt) nu se poate decat intre doi -platitori de TVA inregistrati in ROI., deci nu aveai cum sa te incadrezi la intracomunitare cu taxare inversa.




#3 lsb57

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 June 2013 - 10:20 PM

Multumesc mult.

Intr-adevar, atat adresa de facturare asociata cardului platitor cat si adresa mea (ca si administrator al contului de FB) sunt din SUA, si de aceea a fost facturat in USD. DAR factura vine de la FB Irlanda, pentru o firma din RO (in care eu sunt asociat, ca si cetatean roman cu domicilul in SUA).

Deci imi miroase ca nu scap de ROI... corect?

Mersi mult de atentia acordata si raspunsul clar si de ajutor!



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 June 2013 - 10:51 PM

Da, nu scapi :)

Daca este din Irlanda facturat catre firma RO, atunci vei avea taxare inversa, achizitie intracomunitara, ROI obligatoriu (trebuia anterior) si toate declaratiile.



#5 lsb57

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 June 2013 - 11:57 PM

Totul e clar acum. Fug sa-mi fac procura (cu apostila) ca sa imi scot cazierul :-)

Mersi mult pentru tot ajutorul!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL