Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul unic de control - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Registrul unic de control

46 replies to this topic

#21 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2005 - 11:51 AM

Romania - tara tuturor posibiltatilor!



#22 auranec

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:GALATI

Postat 02 September 2005 - 09:00 AM

voi chiar vorbiti serios?? sa scriu registrul unic de control intr-o fisa de evidenta ptr imprimate??? astia sunt complet nebuni!!! va rog confirmati-mi "nebulaoasa" asta...




#23 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 02 September 2005 - 09:09 AM

care este seria si numarul , daca este considerat cu regim special ?



#24 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2005 - 09:18 AM

Este scrisa pe registru.



#25 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 02 September 2005 - 09:26 AM

cum va ziceam o prietena a fost vizitata de garda, i-au verificat printre altele fisele de magazie a formularelor cu regim special si nu avea trecut si acest registru unic pe fise.
de data asta au iertat-o (fara amenzi) dar i-au spus ca obligatoriu tb.trecut in fise.



#26 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 02 September 2005 - 09:36 AM

Mi se pare complet aiurea. Asta inseamna ca si registru de evidenta fiscala trebuie trecut in fisa (si el are o serie), si deci trebuie sa le facem NIR si bon de consum la darea in folosinta. ](*,) Care este baza legala?



#27 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 22 September 2005 - 10:58 AM

." Conform prevederilor Legii nr. 252/2003 privind registrul unic de control, acesta se tine la sediul social si la fiecare sediu secundar pentru care s-au eliberat avize/autorizatii si/sau acorduri de functionare. Registrul unic de control se elibereaza, contra cost, de directiile generale ale finantelor publice din raza teritoriala unde isi are sediul social contribuabilul, pe baza certificatului de inregistrare, in cazul comerciantilor, si pe baza certificatului de inregistrare fiscala, in cazul celorlalte categorii de contribuabili. Contribuabilii nou-infiintati sunt obligati ca, in termen de 30 de zile de la data inregistrarii, sa achizitioneze registrul unic de control. Neachizitionarea in termenul prevazut a registrului unic de control de la directiile generale ale finantelor publice din raza teritoriala unde isi are sediul social contribuabilul constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 5.000.000 lei la 10.000.000 lei."


DIN CAPITALUL
LAURA JUNC



#28 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 10 October 2005 - 10:40 AM

Cautam ceva pe forum despre registrul unic de control (daca trebuie trecut in fisa form. cu regim special ... se pare ca da) si nu am vazut scris nicaieri ca trebuie inregistrat la primarie ... numai la Cluj e aberatia asta?
Aberatie pt ca nu vad legatura intre primarie si respectivul registru
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#29 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 10 October 2005 - 06:11 PM

:?: :?: :?: Inregistrare la primarie???? Sigur ai inteles bine? :evil:

O zi buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#30 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 10 October 2005 - 06:15 PM

Diana, din pacate ABERATIA este si la Constanta, sau, mai bine spus, a fost. S-a renuntat la inregistrarea la Primarie, de cateva luni (2 - 3). http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#31 solomon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:surdila greci

Postat 10 October 2005 - 06:45 PM

daca legea 252 / 2003 nemodificata pina acum spune asa ceva eu stau in cap 2 saptamini. nu mai puneti botul la tot felul de prostii debitate de nu stiu ce functionari din primarie sau de altundeva sa vina sa faca scandal ca nu este inregistrat la primarie si apoi dai cu legea in cap ca tare prost trebuie sa fie si fa o reclamatie la institutie ca sa se invete minte



#32 solomon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:surdila greci

Postat 10 October 2005 - 06:46 PM

ma scuzati de limbaj dar azi m-am inervat definitiv



#33 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 October 2005 - 11:00 AM

Din pacate la noi nu s-a renuntat chiar luna asta am fost pe acolo cu un registru ...
P. S. Solomon ... chiar daca nu scrie eu prefer sa il inregistrez ..... eu le dau cu legea in cap si ei imi dau amenda pt te miri ce .... ca de` .... ei au dreptate .....(:|
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#34 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2005 - 11:36 AM

Solomon, eu sincer sper ca te-ai enervat.
:smt023



#35 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 October 2005 - 11:45 AM

De ce sa se enerveze? .... asta e realitatea ......
Stiu cazuri cand firmele au luat amenzi doar pt ca angajatii "s-au luat in gura" cu cei care faceau controlul ......
Asta e Romania ..... si toata lumea stie ca legile sunt facute ca sa poata fi interpretate ..... eu personal am avut un proces cu statul roman .... si am pierdut cu legea in mana :twisted:
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#36 solomon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:surdila greci

Postat 11 October 2005 - 03:58 PM

registrul unic de control are regim special ex: seria A nr....... iti da un nr de inregistrare cind il cumperi de la finante si nu mai trebuie decit sa-l inregistrezi in fisa formularelor. mai mult in lege spune ca inainte de control organul scrie obiectivul controlului deci ce verifica daca nu scrie pac cu reclamatia la la institutie pt ca este obligat sa scrie cel putin o mustrare ia dac nu si mai mult

Art. 8. ................
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de organele de control specializate.

asa este din pacate mai pierzi desi ai dreptate, dar nu cred ca o sa se intimple la nesfirsit



#37 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2005 - 12:23 PM

sunt si eu in aceasi situatie..mut 2 firme din sector 2 in sector 1..

informatii noi privind modificarea sediului in Registrul Unic de Control? :roll:

Mersi.



#38 MihaelaN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Targoviste

Postat 03 February 2006 - 12:44 PM

Am o nelamurire: mi-am schimbat punctul de lucru anul trecut si l-am radiat pe cel vechi (acte facute la Registrul Comertului). Trebuie un nou Registru unic de control, pt. acest nou punct de lucru (eu la Admin. Fin.
n-am inregistrat decat contractul de inchiriere spatiu de la pers. fizica)?



#39 oarecare

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 10 February 2006 - 04:54 PM

am si eu o intrebare: eu necunoscator, vine garda, se uita pe toate actele, ma cheama a 2-a zi, a 3-a zi la ei (cu toaate documentele), se uita, privesc, vad una-alta, si, cand ii intreb: dar in registru nu imi scrieti nimic? imi zic ca nu! Stiu, greseala mea ca nu el-am cerut asta cand au intrat in sediu... acum ce mai pot face? macar sa stiu ca daca mai imi vine cineva peste 2 sapt sa ii pot zice: pai m-ati mai controlat o data!

de fapt, cred ca anticipez raspunsul: traim in romania, asa ca taci si rabda!



#40 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 February 2006 - 12:54 PM

buna ziua ,am si eu o intrebare: in cazul in care o societate pierde registrul unic de control ,cum procedeaza?
il declara pierdut in monitorul oficial si cumpara altul?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL