Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
privind registrul jurnal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


privind registrul jurnal


11 replies to this topic

#1 simo19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 June 2013 - 01:33 PM

Buna ziua,
Am nevoie de putin ajutor daca se poate
Trebuie sa fac o monografie contabila ... am listat registrul jurnal (de la o institutie publica) problema e cum ar trebui sa citesc acest RJ
Are cineva putin timp la dispozitie sa explice unui habarnist? :blush2: ...Va multumesc anticipat



#2 Maria9

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 June 2013 - 09:26 AM

depinde ce anume vrei sa contina monografia:)...si daca ai rj, ia d acolo inregistrari ca atare si formezi monografia(bine sa aiba si legatura inregistrarile alea) :D




#3 simo19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 June 2013 - 02:27 PM

:))) da multumesc... ma uit ca pisica in calendar :))



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2013 - 05:12 PM

OMFP 3512/2008


Registrul-jurnal (cod 14-1-1) este un document contabil obligatoriu în care se inregistreaza cronologic toate operatiunile economico-financiare.

..............

Orice înregistrare în Registrul-jurnal trebuie sa cuprinda elemente cu privire la: felul, numarul si data documentului justificativ, explicatii privind operatiunile respective si conturile sintetice debitoare si creditoare in care s-au înregistrat sumele corespunzatoare operatiunilor efectuate.
Unitatile care utilizeaza jurnale auxiliare pot înregistra în Registrul-jurnal sumele centralizate pe conturi, preluate din aceste jurnale.
..........................

Deci, in reg. jurnal se inscriu toate oper. contabile ce au loc in firma. Din acest document iti poti extrage datele pt a le trece in rulajele conturilor cu care s-a operat. Asta iti foloseste sa intocmesti balanta de verificare.


de ex., daca in reg., la un rand anume, e scris " inregistrare comision bancar", apoi conturile 627 (rulaj debitor al contului 627) si 5121 (rulaj creditor al contului 5121), apoi suma de 10 lei, inseamna ca s-a inreg. plata unui comision bancar perceput de banca, in suma de 10 lei, ca in RD 627 vom trece suma de 10 lei, iar in RC 5121 vom trece tot suma de 10 lei.


nota contabila (pt. monografie) va fi :

627 = 5121 .... 10


mai clar, acum ? :smile:


ia scrie-mi un rand din registru, ca sa ti-l " traduc" :biggrin2: si apoi scrii altul si il traduci tu, iar eu zic daca e corect cum ai facut, da ?





#5 simo19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 June 2013 - 09:50 AM

MULTUMESC mult... deja citesc registrul jurnal... acum trebuie sa ma apuc sa fac monografia ... nu am mai facut niciodata asa ceva:))



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2013 - 11:29 AM

cu drag :smile:

spor mare si minte sprintena sa ai ! :biggrin2:



#7 simo19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 June 2013 - 03:49 PM

mai sunteti careva pe aici? :D intrebare: daca eu am contul 3027 la 401 suma unde o trec la debit sau credit?



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 June 2013 - 05:58 PM

Modul in care pui intrebarea arata ca nu v-au invatat bazele, logica unei evidente contabile. N-am inteles la care cont te referi, daca intrebai de amandoua sau doar de unul, daca te refereai la contare (ref.la monografie) sau la o fisa de cont ...

Am si eu o intrebare si mi-ar place sa aflu de la studentii de astazi:
Voua ce v-au spus despre debit si credit? Ce reprezinta?
(presupunand ca au si explicat profesorii pe romaneste ce inseamna si nu v-au trantit o definitie dintr-un curs tiparit)

PS: In contabilitate, ca si in fizica, "nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma". Daca nu ai o gandire matematica, logica, inginereasca , n-ai nici o sansa sa ajungi un economist de top. Contrar conceptiei generale, "economicele" nu sunt deloc "umaniste".

In concluzie intr-o inregistrare contabila, o suma "se muta" in debitul unui cont din creditul altui cont.
Exceptie sunt clasa 8 si 9 care se si numesc "extracontabile", pentru ca nu se comporta ca si conturile standard, ci mai degraba ca elemente de inventariere.

Binainteles ca nu discutam de partida simpla care NU ARE CONTURI !



#9 simo19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 June 2013 - 06:23 PM

eu sunt de vina.... am "aruncat " intrebarea din disperare ... profesorii au fost ok banuiesc doar ca eu am fost prin alte parti cand s-au predat bazele...in fine.....problema e ca trebuie sa fac monografie a unei institutii publice .... din registrul jurnal trebuie sa scriu sumele care se debiteaza si se crediteaza... doar ca la planul e conturi general....am care sunt de pasiv si active dar la institutii nu am si nu ma descurc



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 June 2013 - 07:02 PM

Tocmai despre asta vorbeam, contabilitatea este logica, daca te gandesti bine, iti dai seama daca acele conturi sunt pasiv(credit) sau activ (debit). Doar ca mai trebuie sa "intelegi" si operatiunea pe care o inregistrezi (este o cumparare, o vanzare, o plata, etc.)

Daca extragi din registrul jurnal, nu trebuie decat sa te uiti la capul de tabel, ai o coloana de debitor si una de creditor.
Da te rog un exemplu, cu randul din reg.jurnal (scrie si semnificatia coloanelor tale te rog) si cu inregistrarea contabila la care te-ai gandit sau la care te-ai blocat.

Repet, "nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma", adica o suma se inregistreaza pe debitul unui cont si SIMULTAN pe creditul altui cont. Exact ca si in viata reala, imi intra in buzunar (5311 pe debit 100 lei) datoria de 100 de lei pe care o avea X la mine (461.X pe credit tot cu 100 de lei, ca doar nu mi-o fi platit 200 si mi-au intrat 100 in buzunar!!).
Astfel la sfarsitul zilei, eu voi avea cu 100 de lei mai mult in sold (5311 este cont debitor, creste soldul) iar datornicul meu X va avea cu 100 de lei mai putin in sold (este tot un cont debitor si 461 deci soldul va fi debit-credit, deci scade soldul 461).

Nu poti spune ca au intrat 100 de lei in buzunarul tau (5311 cu 100 lei pe debit) de nicaieri :))
Daca reusesti asta, sa ne zici si noua metoda :laugh:

PS: Am impresia ca era si un plan de conturi pt. institutii publice chiar pe forum, daca nu, sigur il gasesti in 30 de sec la prima cautare pe google.



#11 simo19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 June 2013 - 08:42 PM

iti multumesc pentru raspuns



#12 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2013 - 08:08 AM

In Ordinul nr.1917/2005 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea contabilitatii institutiilor publice, vei gasi planul de conturi si functiunea acestora, precum si o monografie cu principalele operatiuni contabile.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL