Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
infiintare firma cu specific calcul intretinere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


infiintare firma cu specific calcul intretinere

2 replies to this topic

#1 GeorgianaIvan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 12 June 2013 - 08:19 AM

Buna ziua,
Stiti cumva daca fiind contabil autorizat imi pot face o firma care sa aiba ca specific calculul intretinerii. Mentionez ca nu am atestat de administrator.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#2 MariusDaniel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 June 2013 - 11:39 AM

Nu cred ca exista un cod CAEN specific. Iti faci pur si simplu o firma de contabilitate. Dar asta presupune autorizare CECCAR, plata de taxe si alte asemenea.
Mai greu va fi sa gasesti de lucru in domeniu. Putine asociatii sunt dispuse sa plateasca pe altcineva decat pe administrator pentru contabilitate. Desi functia de administrator condominiu ar trebui sa fie strict delimitata de cea de calcul a cotelor de intretinere, mai bine zis de cea de contabilitate.
La 99,99 % din asociatii administratorul face de toate : el calculeaza cotele, el incaseaza banii, el intocmeste contracte si plateste furnizori, existand riscul ca tot el sa se infrupte intr-o forma sau alta din banii proprietarilor.
Mai mult, se tine o asa zisa evidenta in partida simpla, din care nu se intelege mare lucru.
La ei plata inseamna automat cheltuiala, am intalnit cazuri cand nu luau in calcul o factura decat daca o plateau si alte lucruri din astea. Majoritatea nu inteleg functiunea fondurilor, sau ce insemana cu adevarat activ si pasiv. Cu toate scolile facute pe la primarii.
Cand aud de incasarea intretinerii prin banca zici ca i-ai lovit cu maciuca in moalele capului, se blocheaza si spun ca asta nu se poate. Unul mi-a taiat si chitanta cand a vazut ca i-am platit prin banca intretinerea.
Deci, ca sa ma opresc aici, ar fi minunat daca s-ar ocupa de contabilitatea asociatiilor de proprietari, doar profesionisti contabili.
Iti urez succes!




#3 GeorgianaIvan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 13 June 2013 - 02:12 PM

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Iti doresc mult noroc si sanatate!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL