Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
societate neplatitoare de tva am primit instiintare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


societate neplatitoare de tva am primit instiintare


3 replies to this topic

#1 dan777

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 June 2013 - 10:33 AM

Buna ziua!
Suntem o societate neplatitoare de tva si am primit o instiintare cum ca suntem inregistrati din oficiu de fisc ca platitori de tva de un an si jumatate.Nu am fost niciodata anuntati in vreun fel de acest lucru.
Ce putem sa facem?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 June 2013 - 01:36 PM

Daca trebuia sa va inregistrati ... (ati depasit plafonul), atunci este de rau , platiti ce n-ati colectat!

Ar trebui sa dai mai multe date referitor la inregistrare.... cand a venit instiintarea, care-i motivul ... etc.




#3 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 21 June 2013 - 11:19 PM

Cu ajutor google:

,,Înregistrarea, din oficiu, în scopuri de TVA a persoanelor impozabile obligate s se
înregistreze în scopuri de TVA, conform art. 153 sau art. 153¹ din Codul fiscal si care nu solicita
înregistrarea
- procedura se aplica atunci când organul fiscal competent constata, în baza informatiilor pe
care le detine, ca o persoana impozabila îndeplineste conditiile pentru înregistrarea în scopuri de TVA ,
conform prevederilor art. 153 sau 153¹ din Codul fiscal, si nu a solicitat înregistrarea ;
- organul fiscal competent transmite contribuabilului ”Notificarea privind înregistrarea din oficiu”
(cu exceptia cazului când constatarea a fost efectuata de orgenele cu atributii de inspectie fiscala), si :
»» daca în termen de de 5 zile contribuabilul se prezinta si depune „Declaratia de mentiuni”,
organul fiscal emite certificatul de înregistrare în scopuri de TVA
»» daca în urma notificarii contribuabilul nu se prezinta, organul fiscal competent transmite
acestuia „Decizia privind înregistrarea, din oficiu, în scopuri de TVA” si emite certificatul de înregistrare
în scopuri de TVA.
- data înregistrarii, din oficiu, în scopuri de TVA este: data de întâi a lunii urmatoare
comunicarii deciziei."
Cam multe informatii trebuia sa primiti de la finante referitor la acest caz,....trebuie sa luati legatura cu ei , le solicitati dovada comunicarii notificarii si deciziei privind inregistrarea in scopuri de TVA.
Eu asa as proceda.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 June 2013 - 11:12 AM

Tocmai ca de acum un an si jumatate suna foarte curios.
Asta chiar este interesant, trebuia sa primeasca un vraf de hartii de la fisc, dupa decizie teoretic trebuia sa primeasca si notificarile pentru nedepunerea declaratiilor si amenzile si apoi urmau popririle pe conturi pentru neplata amenzilor (de nedepunere 300) ... etc.

Poate ne dai mai multe detalii ...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL