Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bon fiscal ii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


bon fiscal ii

23 replies to this topic

#21 adrianw140

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 16 July 2013 - 01:30 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 16 July 2013 - 11:25 AM, a spus:

Vezi postareaadrianw140, la 16 July 2013 - 10:39 AM, a spus:

In cazul unui control eu trebuie sa prezint banii astia de 3000 lei?

evident !

Precizez din nou, ca sunt II neplatitor de tva, deci, nu am nici obligatia de a tine registrul de casa. Eu stiam ca pot dispune in mod discretionar de banii din soldul de casa, fara nici o justificare a acestuia., ci imp este ca valoare marfurilor de pe teren sa corespunda cu valoarea din raportul de gestiune.



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2013 - 01:51 PM

poti dispune, doar scade-i din caserie astfel incat soldul de casa sa fie banutii pe care chiar ii mai ai acolo, atata tot !

vrei sa-i iei pe toti ? ia-i, dar fa operatiunea si in reg. de casa, daca tot il tii. :smile:




#23 adrianw140

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 16 July 2013 - 02:21 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 16 July 2013 - 01:51 PM, a spus:

poti dispune, doar scade-i din caserie astfel incat soldul de casa sa fie banutii pe care chiar ii mai ai acolo, atata tot !

vrei sa-i iei pe toti ? ia-i, dar fa operatiunea si in reg. de casa, daca tot il tii. :smile:

Am inteles, deci, o data ce am incasat banii de la client, i-am marcat, trec Z in registrul de casa ( ca tot il am ), iar apoi trebuie sa-i scot din caserie.
Stie cineva cum ii pot scade/scoate din soldul de casa? Eu lucrez in Saga PS. Cumva dispozitie de plata?



#24 vica67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 July 2014 - 03:13 PM

Daca vreti sa revindeti produse din supermarket trebuie sa megeti cu bonul fiscal la biroul de informatii si sa cereti factura. Aceasta daca are scris ,,produsele nu se comercializeaza'' sau alt mesaj asemanator nu aveti dreptul sa le revindeti, trebuie sa le introduceti in firma pentru consum.
In cazul registrului de casa nu trebuie sa-l intocmiti, soldul registrului de casa trebuie sa corespunda cu soldul registrului de incasari si plati. In caz de control d-voastra o sa aveti mai multe explicatii de dat. O zi buna!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL