Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pers fizica angajata la misiuni diplomatice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pers fizica angajata la misiuni diplomatice


2 replies to this topic

#1 stefid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 26 June 2013 - 12:52 PM

Am o persoana fizica angajata la o misiune diplomatica si care trebuie sa-si declare singura contributiile sociale si sa le si plateasca.

Am depus pt ea D 222 - ctr intre misiunea diplomatica si ea, ca persoana fizica.
Am depus si D 020 (echivalentul D 010 la persoane juridice) prin care am bifat ca e platitoare de contributii salariale.

Acum am problema la D 112.
Ea trebuie sa plateasca, in cadrul acestui contract:
- imp salarii
- sanatate asigurati
- somaj (angajator+asigurati)
- pensii (angajator+asigurati)
Fiindca, acc munca, fnuass si fdg si sanat angajator nu trebuie, nu reusesc sa fac D 112, fara erori.

Daca are cineva aceasta situatie, si ma poate ajuta. Multumesc mult. Am depus ieri D 112 cu o deducere la sanatate angajator, ca sa fie declarat pe zero. Dar mi-a dat eroare. Nu stiu ce sa fac!

multumesc de ajutor!



#2 chitilin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 07 July 2013 - 07:57 PM

Buna seara

Tu lucrezi pentru acea misiune diplomatica?
Daca da, tu nu esti obligata (si nici misiunea diplomatica) sa depuna D 112 pentru persoana cu care are raporturi de colaborare.
Persoana respectiva este obligata sa achite obligatiile aferente remuneratiei primite si sa le declare la finante (prin intermediul D 224). De asemenea, acea persoana trebuie sa incheie contract individual cu Casa de pensii, somaj, CAS, daca nu are si calitatea de salariat.

Toate cele bune.




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 July 2013 - 09:12 PM

Eu am inteles ca este vorba despre un salariat al unei misiuni diplomatice.

Mi-e imi iese cu toate contributiile, iar de declarat in 112 declara angajatul, daca asa a ales "firma".






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL