Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare PFA + venituri din drepturi de proprietate intelectuala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitare PFA + venituri din drepturi de proprietate intelectuala

impozit
4 replies to this topic

#1 iuliameschi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 July 2013 - 12:17 PM

Buna ziua,

Stiu ca a existat un topic asemanator inainte, insa a fost inchis, iar eu nu mai pot sa pun intrebari punctuale acolo.

Asa ca va rog sa analizati urmatoarea situatie:

Sunt PFA (traducator-interpret) si obtin venituri din profesii liberale. Pana anul trecut, era singura mea sursa de venit. In 2012 am incheiat primele contracte cu o editura, pentru traducerea de carti. Acestia mi-au oferit o suma neta de bani pe pagina, iar eu am inteles ca nu voi avea de platit impozit pe suma respectiva (asta inseamna net, nu?).

Anul acesta am nevoie de un certificat de rezidenta fiscala. Pentru a mi-l elibera, Administratia Financiara mi-a cerut sa rectific declaratia 200 si sa includ si veniturile obtinute din drepturi de proprietate intelectuala (nu stiu de unde au aflat, dar banuiesc ca e normal, fiindca editura a virat cei 10% la finalul 2012).

Intrebarea mea este: in ce fel se impoziteaza sumele provenite din drepturi de proprietate intelectuala, DACA se impoziteaza? (eu stiam ca nu) -- și unde anume pot face specificatia ca NU se impoziteaza, daca este cazul?

Multumesc frumos.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2013 - 12:37 PM

drepturile de proprietate intelectuala se impoziteaza lunar de catre platitorul de venit - asta-i regula cel putin in ultimii ani.
diferentele la impozitare constau in cota de impozit venit aplicata (16% sau 10%, in fct de optiunea scrisa a partilor) si de existenta la beneficiarul de venit (dovedita la platitor printr-o adeverinta) a unui venit salarial concomitent (obtinut in aceeasi per. cu cel din drepturi de autor).
in fct. de aceste elemente se mai calculau / retineau (sau nu) si alte contributii sociale.

de asemenea, o dif. de impozit de plata poate aparea la beneficiarul venitului din DDA (adica la tine) daca in contractul cu editura ai optat pt. un impozit de anticipat 10 %, asta insemnand ca restul de 6% (pana la cota unica de 16%) il achiti tu la regularizarea impozitului pe venitul anual declarat in D200 (cu termen de depunere pana pe 25 mai al anului urmator celui in care ai obtinut veniturile), regularizat de catre fisc (in lunile urmatoare depunerii D200) si comunicat tie prin decizie anuala de impunere (undeva prin trim IV al anului in care ai depus D200 si s-a facut regularizarea).

netul tau lunar este tot "net" dpv al editurii chiar daca ai optat pt retinerea unui impozit pe venit anticipat de 10% sau pt. cel final de 16%.
din punctul tau de vedere, insa, impoz. de 10 % NU este cel final, deci netul primit de la editura nu este chiar net de tot pt tine, insa pt 2012 era mai avantajos sa optezi pt regularizarea anuala fiindca cei 6 % se mai micsoreaza cu niste deduceri, mai ales daca ai avut si un ctr. de munca concomitent.

fiscul stie de veniturile tale din drepturi de autor din decl. depuse de editura, care cuprind CNP-ul tau, iar datele se duc automat (prin sistemul ANAF) in "contul" tau de contribuabil (fiecare dintre noi avem unul ! )

:smile:




#3 iuliameschi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 July 2013 - 03:35 PM

Multumesc frumos pentru raspunsul complet si prompt!

In cazul acesta, ce ar trebui sa fac?

Completez (rectific) declaratia 200 si bifez si drepturile, pe langa veniturile din profesii liberale, OK.

Apoi, insa, cum fac distinctie intre cele 2 surse de venit? Declaratia contine doar un venit brut, cheltuielile deductibile si un venit net. Cum separ eu suma provenita dintr-o sursa, astfel incat sa fie impozitata cu doar 6%?



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 July 2013 - 03:38 PM

PS: Nu exista "DACA se impoziteaza" , orice venit se impoziteaza (exceptand ajutoarele sociale de toate soiurile si 740 de lei din pensie)



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2013 - 02:36 PM

veniturile din prop. intelectuala (drepturi de autor) sunt "venituri din activitati independente".
din cate imi amintesc, sunt mai multe seturi de rubrici alocate acestor venituri, deci le poti completa pe fiecare la cate un set de rubrici aferent.

pt. veniturile din DDA trebuia sa primesti o adeverinta de venit de la editura, in care sa ti se treaca toate impozitele si contributiile pe care editura ti le-a retinut la fiecare plata a venitului.
pe baza acelei adeverinte iti completezi rubricile din D200.

regularizarea o face fiscul, nu e pbl. ta sa calculezi !
se vor aplica deducerile corespunzatoare situatiei tale (dupa cum ti-am zis in mesajul anterior), se va calcula cota de 16% aferenta veniturilor - dupa aplicarea deducerilor la care ai dreptul, din care suma (cota de 16%) se va scade ce s-a calculat si retinut (nu neaparat si platit) pt tine de catre editura (sumele s-au raportat in declaratiile editurii si deja figureaza in baza de date a ANAF - DACA decl. s-au depus si am inteles ca da, s-au depus), iar restul de plata cade in sarcina ta.

pt. 2012 suma rezultata din toata povestea asta va fi mai mica decat suma pt. cei 6% calc. la brut - din cauza acelor deduceri - iar asta-i o veste buna pt tine !! :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL