Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
drepturi delegat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

drepturi delegat

1 reply to this topic

#1 alinossss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 July 2013 - 06:23 PM

Ce drepturi am daca sunt delegat intr-un alt punct de lucru?
Eu am plecat cu autoturismul personal( Bucuresti- Constanta) si ei nu vor sa imi deconteze decat contravaloarea unui bilet de tren.
In afara de decontarea primului drum, ma mai pot intoarce acasa cerand si de data aceasta decontarea drumului? Mentionez ca sunt plecat de acasa de 2 luni. Cineva mi-a zis ceva de dreptul de a te intoarce acasa o data la 2 sapt.
Multumesc anticipat



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2013 - 02:46 PM

eu nu am gasit o reglementare care sa prevada obligatia de a accepta intoarcerea acasa da delegtului in timpul delegatiei, pt. interese personale, la un anumit interval de timp (oricare ar fi acela).

cel mai important este ca poti refuza detasarea in continuare fiindca ai implinit cele 60 zile CALENDARISTICE pana la care angajatorul NU ARE nevoie de consimtamantul tau.
dupa astea 60 zile , ARE ! :smile: - vezi art. 44 (1) din codul muncii.

baza legala priv. obligatiile legate de delegarea salariatilor ar fi cam asta :

A. codul muncii :
ART. 42
(1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de catre angajator prin delegarea sau detaşarea salariatului intr-un alt loc de munca decat cel prevazut in contractul individual de munca.
(2) Pe durata delegarii, respectiv a detaşarii, salariatul işi pastreaza functia şi toate celelalte drepturi prevazute in contractul individual de munca.
ART. 43 Delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.
ART. 44
(1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni şi se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului. Refuzul salariatului de prelungire a delegarii nu poate constitui motiv pentru sanctionarea disciplinara a acestuia.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

B. hot. 1860/2006 :
ART. 2 Pentru salariaţii din cadrul companiilor naţionale, societăţilor comerciale şi regiilor autonome la care drepturile salariale se acordă prin negociere, drepturile băneşti pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, precum şi în cazul deplasării în cadrul localităţii, în interesul serviciului, se acordă în condiţiile prevăzute în contractele colective sau individuale de muncă.
..........
ART. 16 Deplasarea cu autoturismul proprietate personală se poate face numai cu aprobarea prealabilă a ordonatorului de credite, atât pentru posesorul autoturismului, cât şi pentru persoanele din cadrul aceleiaşi autorităţi sau instituţii publice care se deplasează împreună cu acesta. în acest caz, posesorul autoturismului va primi contravaloarea a 7,5 litri carburant la 100 km parcurşi pe distanţa cea mai scurtă.
.........
ART. 18 în cazul în care condiţiile de transport permit ca persoana aflată în delegare sau detaşare să se înapoieze zilnic în localitatea de domiciliu, după terminarea programului de lucru, din localitatea unde este trimisă în delegare sau detaşare, ordonatorul de credite poate aproba decontarea cheltuielilor zilnice de transport sau costul unui abonament de transport, dacă cheltuielile astfel efectuate sunt mai mici decât cele pentru plata indemnizaţiei zilnice de delegare sau de detaşare şi a cazării şi dacă prin aceasta nu se afectează bunul mers al activităţii la locul delegării sau detaşării. în această situaţie nu se acordă indemnizaţia zilnică de delegare sau de detaşare.
..............
ART. 25 Nu se admit la decontare:
a) taxele percepute suplimentar pentru bagajele personale;
b) cheltuielile de transport ale persoanei care are asigurat, de către unitate, transportul gratuit în interesul serviciului;
c) cheltuielile de transport pentru înapoiere, în cazul în care persoana, după terminarea delegării sau detaşării, a rămas să-şi efectueze concediul de odihnă sau datorită altor cauze de ordin personal;
d) cheltuielile de transport, în cazul în care salariatul întrerupe timpul aferent delegării sau detaşării din cauza unor interese personale.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL