Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie contabila achizitie intracomunitara marfa in regim de consignatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Monografie contabila achizitie intracomunitara marfa in regim de consignatie

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 06 July 2013 - 08:05 AM

Buna dimineata,

Unul din furnizorii mei de marfa din Belgia s-a hotarat sa continuam colaborarea pe baza unui contract de consignatie.
Belgia este una din tarile care au acceptat regimul simplificat cu privire la transferul si achizitia bunurilor intracomunitare asa ca eu am inteles din Codul Fiscal ca pasii de inregistrare a marfurilor sunt:
1) - la primirea marfurilor cu Delivery Note le fa receptie intrun depozit care nu face parte din gestiunea firmei iar valorile le inregistrez in 803.3
2) - in momentul in care am un client pentru marfa din acest depozit, ma autofacturez si receptionez in gestiunea firmei marfa pe care trebuie sa o vand; autofactura genereaza o NC 371Debit=803.3Credit cu valoarea marfurilor pe care urmeaza sa le vand
3) - La sfarsitul lunii dupa ce trimit raportul de vanzare catre furnizor el imi va emite o factura pentru marfa vanduta. Inregistrez aceasta factura care este egala cu suma autofacturilor din luna cu NC 401.2Debit si 4426=4427.

Nu stiu daca este corect dpdv inregistrari contabile fluxul gandit de mine (eu sunt numai inginerul care intretine aplicatia software de gestiune si contabilitate) si daca evidentierea taxarii inverse TVA trebuie facuta la data primirii facturii de la furnizor sau la data autofacturarii.

Am inteles ca va trebui sa generez rapoarte speciale pentru tranzactiile acestor marfuri:

(4) Consignatarul si cumparatorul bunurilor, in cazul stocurilor la dispozitia clientului, trebuie sa emita documentele prevazute la art. 1551 din Codul fiscal si sa tina un registru special in care sa raporteze:
a) data sosirii, denumirea si cantitatea bunurilor primite;
b) data livrarii locale a acestor bunuri in Romania, cu o trimitere la factura sau la alt document emis;
c) data transportului de bunuri care nu au fost achizitionate si care se restituie in statul membru de unde au provenit, precum si natura si cantitatea acestor bunuri;
d) numele, adresa si datele de identificare ale fiecarui furnizor.

De la aceste rapoarte mi s-a nascut intrebarea daca taxarea inversa de TVA trebuie evidentiata la momentul vanzarii mele (deci autofacturarii) sau la data inregistrarii facturii de la furnizor.

Sper ca am reusit sa prezint coerent dilema mea.

Cu mii de multumiri anticipate pentru ajutor astept parerile voastre.


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL