Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Retur marfa cu aviz pt. care nu am primit factura storno - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Retur marfa cu aviz pt. care nu am primit factura storno


7 replies to this topic

#1 mococica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 July 2013 - 10:52 AM

Am o situatie conflictuala si am nevoie de ajutor.
Am facut retur marfa la un furnizor de apx 3000 Ron. Am trimis marfa retur cu aviz de insotire a marfii, prin urgent curier si am cerut ramburs factura de retur pe marfa. In schimb furnizorul mi-a trimis inapoi numai avizul de insotire semnat si stampilat. Am luat legatura cu el si nu vrea sa-mi faca factura de retur.
Ce fac in situatia asta?
Pot sa ma scad din gestiune numai cu avizul de insotire sau imi trebuie factura de retur?
Daca imi trebuie factura de retur cum il fac sa mi-o dea, ca totusi a semnat si stampilat avizul de insotire a marfii ?

Va rog sa ma ajutati ca sunt putin panicata..... nu inteleg de ce nu vor sa faca factura de retur

Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 July 2013 - 12:19 PM

Probabil pentru ca trebuie sa-ti dea si banii :))

Pe ei nu i-ai intrebat de ce nu-ti emit factura? Ce au spus?




#3 mococica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 July 2013 - 08:54 AM

Nu mai raspund la telefon

A fost marfa cu plata pe masura vanzarii, le-am achitat ce s-a vandut si pe urma le-am facut marfa retur.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 July 2013 - 09:33 AM

De scazut , te scazi pe baza avizului, asa este normal. Inregistrezi returul pe baza avizului.

Cat despre contabilitate, eu as prinde sumele pe facturi nesosite.



#5 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 15 December 2014 - 07:10 PM

Am returnat marfa unui furnizor pe baza unui aviz de retur. Furnizorul nu ne-a facturat avizul si nici nu cred ca il va mai factura vreodata. Cum procedam in acest caz? In cat timp de la data avizului ar tb sa primim factura de storno marfa de la furnizor?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2014 - 01:17 PM

dupa parerea mea, factura storno (pt retur) trebuie emisa cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al TVA, iar faptul generator a intervenit la data returului/ livrarii marfurilor.

baza legala :

- pentru livrarile intracomunitare de bunuri efectuate in conditiile art. 143 alin. (2), persoana impozabila are obligatia de a emite o factura cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei (art. 155 alin. (14) si (15) din CF),

- faptul generator intervine la data livrarii bunurilor sau la data prestarii serviciilor, cu exceptiile prevazute in acest capitol (art. 1341 CF), iar exigibilitatea TVA pentru livrari de bunuri si prestari de servicii se determina cf. art. 1342 din CF.

deci, emiterea facturii poate fi facuta pana pe 15 a lunii urmatoare, insa colectarea intervine la data livrarii bunurilor; prin urmare, furnizorul trebuie sa storneze colectarea TVA facuta initial (la livrarea marfii), iar tu trebuie sa stornezi TVA deductibil aferent.

eu cred ca pt. a-ti rezolva pbl. fara sa mai stai dupa ei nu ai alta solutie decat autofactura, insa trebuie sa ai dovada ca returul s-a produs asa cum scrie in aviz (sortimente, preturi...) si bine ar fi sa-ti fi fost semnat - eventual stampilat - avizul respectiv, iar daca nu - atunci orice corespondenta/ dovada e buna.



#7 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 07 January 2015 - 03:07 PM

Din ce inteleg eu autofacturarea intervine doar in cazul achizitiilor INTRACOMUNITARE.Deci eu nu cred ca se aplica la achizitiile pe teritoriul tarii. Daca a mai facut cineva AUTOFACTURARE va rog sa ma ajutati.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2015 - 12:49 PM

gresit !!

autofactura se foloseste si in alte cazuri, de ex. la depasirea cotei deduct. de protocol...


autofactura este prev. la art. 155 CF ca fiind un document justificativ emis de catre o pers. impozabilă înreg. în scopuri de TVA, pentru livrările de bunuri sau prestări de servicii către sine, creată de beneficiar în numele furnizorului, dacă factura nu a fost emisă până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei.








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL