Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilizare excursie salariati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contabilizare excursie salariati

6 replies to this topic

#1 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 15 July 2013 - 12:38 PM

As dori sa va intreb daca stie cineva cum ar trebui sa contabilizez o excursie efectuata de angajatii societatii cu transport si cazare suportate de societate ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2013 - 03:19 PM

dupa parerea mea, poti alege sa faci un team bulding !

ca sa fii mai protejata la un control, te sfatuiesc sa optezi pt un team building cu ceva activitate profesionala !!

va trebui sa ai documente justificative din care sa reiasa ca salariatii unitatii au participat la aceste evenimente, respectiv:
- o decizie pt actiunea asta,

- ordine de deplasare, care sa faca dovada deplasarii in locatiile invocate, in scopul invocat si perioada in care a fost efectuata deplasarea.
- un decont aferent operatiunii respective

- un raport privind desfasurarea lui.

chelt. astfel inreg. (formare profesionala si/ sau perfectionare management) sunt deductibile cf. CF, art. 21, (2), lit. h si/sau k :biggrin:

model decizie team-building
:

antet

SC ......................... SRL cu sediul declarat in ....................................., reprezentata prin .............................................. in calitate de .......................................,

DECIDE


Organizarea unei actiuni de perfectionare si team building in perioada ..............., in localitatea ..................., judetul ..............................., avand cheltuielile suportate de catre firma.

Actiunea se va desfasura in vederea formarii si perfectionarii personalului din punct de vedere profesional, prin activitati de training specializat acordat de catre (numele persoanei) - (functia...persoanei) si (alte persoane, daca mai sunt + fct. lor/ ce firma de training reprezinta).

Actiunea urmareste perfectionarea managementului firmei prin :

· analizarea si adaptarea modului de circulatie a informatiei in cadrul societatii,
· identificarea factorilor ce pot duce la optimizarea cheltuielilor,
· mai buna valorificare a timpului de lucru si a dotarilor existente,
· identificarea si dimensionarea necesarului de investitii in perioada urmatoare,
· analizarea tuturor parametrilor (unui anume prooiect...) si identificarea modalitatilor de ridicare a calitatii acestuia
· analizarea activitatii de marketing si identificarea cailor ce pot duce la cresterea numarului de clienti interni, precum si obtinerea de contracte avantajoase pe piata externa.


Reprezentant legal,

.........


model de decont nu-ti mai dau fiindca e cel clasic, iar raportul va fi o "creatie" adaptata la specificul obiectului de activitate, nimic pretentios, cateva randuri, acolo ...

...................

daca era o excursie cu ocazia vreunei sarbatori religioase mentionate in CF (adica Paste, Craciun, ..) mergeau inreg. pe chelt. sociale 2% ...

.....................................


In lipsa dovedirii unei legaturi intre sumele utilizate pentru decontarea excursiilor facute de salariatii proprii in tara si venitul realizat de societatea contribuabila, cheltuielile efectuate cu aceste excursii nu au un caracter deductibil.

JURISPRUDENTA :


I.C.C.J. , Sectia de contencios administrativ si fiscal
Decizia nr. 4206 din 19 noiembrie 2008

.......

In motivarea actiunii, reclamanta a sustinut ca paratele (n.n. institutii ale MFP) au stabilit nelegal caracterul nedeductibil al cheltuielilor cu excursiile angajatilor in tara in perioada 2001-2003, desi a dovedit ca aceste cheltuieli au avut ca finalitate dezvoltarea profesionala a angajatilor si implicit, cresterea veniturilor companiei, fiind astfel aferente realizarii veniturilor si admise la deducere fiscala,

.........
Pe fondul cauzei, actiunea a fost admisa in parte, numai in privinta cheltuielilor efectuate pentru instruirea salariatilor si pentru dezvoltarea spiritului de echipa si s-a recunoscut caracterul deductibil al cheltuielilor efectuate in acest scop de societatea reclamanta in perioada 2001-2003.
Instanta de fond a retinut ca sunt aferente realizarii de venituri si deci deductibile fiscal cheltuielile suportate in cadrul activitatii de team building, care are ca scop optimizarea rezultatelor unei munci in echipa.





#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 July 2013 - 08:47 PM

Si o alta parere-in cazul in care societatea este platitoare pe impozitul pe profit se aplica prevederile art. 21 din CF
ART. 21 Cheltuieli
(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
c) cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare. Intra sub incidenta acestei limite.......... costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si pentru membrii de familie ai acestora..........

Norme CF
33^1. Cheltuielile efectuate in baza contractului colectiv de munca, ce intra sub incidenta prevederilor art. 21 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal, sunt cheltuielile de natura sociala stabilite in cadrul contractelor colective de munca la nivel national, de ramura, grup de unitati si unitati, altele decat cele mentionate in mod expres in cadrul art. 21 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal.

Depinde de scopul efectuarii excursiei de catre angajati; in cazul in care in CCM la nivel de unitate, ramura,etc este prevazuta o astfel de prevedere-odihna si relaxarea angajatilor, cheltuielile cu cazarea si transportul sunt cheltuieli sociale deductibile limitat, sau cheltuieli eligibile in cazul in care societatea este platitoare pe profitul microintreprinderilor.
In cazul in care le consideri avantaje de natura salariala-servicii acordate gratuit salariatilor cf. art. 55 alin. (3) lit. b) si le impozitezi la salariati, cheltuielile sunt deductibile la calculul impozitului pe profit.
Inregistrarea in contabilitate se efectueaza in functie de natura cheltuielilor, respectiv 624 „Cheltuieli cu transportul de bunuri si personal”, 625 „Cheltuieli cu deplasari, detasari si transferari”, 628 „Alte cheltuieli cu serviciile executate de terti”, etc.



#4 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 16 July 2013 - 09:11 AM

Va multumesc pentru ajutor, insa as dori sa va mai intreb, daca suma care depaseste 2% din cheltuielile cu salariile(641) sunt numai impozitate cu 16% ? sau implica si altceva ? deoarece in CCM nu am mentionat asa ceva, decat in cazurile recuperatorii si cu recomandarea medicului, iar in cazul in care aleg varianta Otiliei as dori sa intreb daca trebuie sa fac ordin de deplasare pentru fiecare angajat.
Va multumesc inca o data.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2013 - 11:23 AM

ordinul de deplasare se face individual, eu nu am auzit de posibilitatea unui ordin colectiv, dar, sincer, nu vad de ce nu s-ar putea de vreme ce toate chelt. de transport si cazare se factureaza pt tot grupul, la un loc si nu exista chelt. decontate individual.

daca respectivul ordin de deplasare colectiv are toate elem. obligatorii unui docum. contabil justificativ si este semnat de toata lumea implicata, chiar nu vad de ce nu ar fi in regula.
pe de alta parte, decat sa ai discutii cu "organul" care uneori poate avea vederi limitate si poate fi destul de inflexibil/ rigid in analiza documentelor, mai bine muncesti mai mult si le faci individual - ca sa stai linistita.

:smile:



#6 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 16 July 2013 - 01:59 PM

Imi cer scuze, insa cum ma gandesc mai mult parca mi se pare mai complicat.
De exemplu oare nu ar trebui sa am un contract cu ceva firma de training ? iar eu am doar facturile pentru cazare si pentru transport cu o firma de turism de la noi din localitate ....
Nu stiu cum ar fi mai "bine" pentru firma, nu conteaza cat as avea eu de lucru.
Vreau sa fie in regula la un control.
Pentru incadrarea in 2% din fondul de salar, deja suma este depasita.Este asa complicat ...esti asa draguta,iti multumesc din suflet si pentru simplul fapt ca ma asculti.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2013 - 07:00 PM

Vezi postareamarietadragos, la 16 July 2013 - 01:59 PM, a spus:

De exemplu oare nu ar trebui sa am un contract cu ceva firma de training ?

nu-nu !! trainig-ul poate fi facut si de catre cineva din firma, un coleg, un sef ...

Vezi postareamarietadragos, la 16 July 2013 - 01:59 PM, a spus:

Pentru incadrarea in 2% din fondul de salar, deja suma este depasita. Este asa complicat ...

dupa parerea mea, excursia nu prea intra in categoria chelt. sociale (2%), dar daca tu consideri ca ai putea-o incadra, atunci fa-o !
ce depaseste, este nedeductibil si gata ! regularizarea finala se face la sfarsitul anului - atunci se "trage linie finala " la deductibilitate.

Vezi postareamarietadragos, la 16 July 2013 - 01:59 PM, a spus:

multumesc din suflet si pentru simplul fapt ca ma asculti.

cu drag, zau ... :blush:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL