Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fiscalitate / pentru lucrarea de diploma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fiscalitate / pentru lucrarea de diploma

7 replies to this topic

#1 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 June 2005 - 10:13 AM

Muncesc la lucrarea de diploma si am o problema... nu reusesc sa gasesc informatii clare despre fiscalitate in unele tari cum ar fi Franta, Germania, Anglia , SUA. Ma intereseaza informatii despre impozitul pe profit. Daca poate sa ma ajute cineva, va raman profund recunoscatoare.

Multumesc mult!



#2 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 14 June 2005 - 10:50 AM

am terminat FinanteBanci, ASE Bucuresti, lucrarea de diploma "impozitele directe la o societate comerciala.
daca te poate ajuta iti pot trimite lucrarea(prof coordonator Vintila G) care a fost notata cu 10.




#3 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 June 2005 - 11:10 AM

Multumesc mult pentru promptitudine. Lucrarea mea are tema "Contabilizarea impozitului pe profit si imaginea fidela" (ASE/CIG) si partea despre Romania pot sa zic ca este gata, dar am de finalizat un capitol despre contabilizare si fiscalitate in alte tari. Daca crezi ca in lucrarea ta ai astfel de informatii , mi-ai fii de mare ajutor, daca ai putea sa-mi trimiti numai partea care ma intereseaza, nu e cazul sa-mi trimiti tot (e totusi lucrarea muncita de tine).

Daca gasesti informatii care m-ar putea ajuta te rog sa-mi trimiti la ctoderoiu@yahoo.com.

Multmesc inca o data!



#4 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2005 - 02:20 PM

[quote="CamiT"] Lucrarea mea are tema "Contabilizarea impozitului pe profit si imaginea fidela" (ASE/CIG)


Draga CamiT,
Sper ca i luat cu brio licenta si te felicit.
M-a interesat subiectul tau pentru ca si eu mi-am ales cam aceeasi tema pentru licenta din vara 2006.
Lucrurile merg destul de bine(cu teoria), dar sunt nedumerita despre ce ar trebui sa scriu la studiu de caz. Dupa mine cred ca ar trebui sa exemplific cate ceva la fiecare speta mai importanta. Sau trebuie sa iau la analizat toate cheltuielile si veniturile unei societati, sa ajung la un rezultat, pe care apoi sa-l impozitez.
Daca poti sa ma ajuti cu ceva sfaturi ti-as ramane foarte indatorata. Profesorul meu coordnator imi spune doar ca lucrarea trebuie sa aiba max.60 pg. si sa fie scrisa astfel incat sa inteleaga orice om de rand. Asta inseamna ca trebuie sa comentez fiecare articol din Codul fiscal, legat de impozitul pe profit?
elenacca



#5 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 November 2005 - 07:16 PM

Intr-adevar , am luat licenta... multumesc pentru felicitari ...

Cat despre lucrare , ca sa-ti spun?! ... eu nu prea am primit indicatii de la profesorul coordonator... m-a pus sa-mi fac singura planul lucrarii pe care mi l-a mai ajustat in cateva locuri ... La fel s-a intamplat si cu cuprinsul lucrarii, am lucrat singura si am mers la prof dupa ce lucrarea era aproape finalizata... prof s-a uitat peste ea , mi-a facut cateva modificari, dar nu majore.
Cat despre studiul de caz pot sa-ti spun ca eu n-am facut un capitol special pentru asta. Cu acordul prof. am inserat studii de caz scurte , in fiecare capitol. Adica ... in loc de prea multe comentarii la un articol din Codul fiscal am preferat sa exemplific cu un studiu de caz, la obiect.
Eu am avut si un capitol de informatica in care am avut un asa zis studiu de caz... dar , fiind de informatica am preferat sa ma axez mai mult pe partea asta, adica sa prezint o balanta , un CPP, legaturile dintre tabele ...toate fiind facute in Excel.
Eu am ales varianta asta cu studii de caz mici si multe pentru ca am considerat ca e mai simplu asa , decat sa fac un singur studiu de caz, mare, care sa cuprinda tot ce este necesar pentru tema data, adica ... toate prevederile Codului Fiscal si ale IAS 12.
Daca prof si planul lucrarii tale cer sa ai capitol separat pt studiul de caz , nu pot decat sa-ti urez succes si spor la munca ... va trebui sa-l construiesti singura, daca nu gasesti vreo monografie care sa te ajute. eu una n-am gasit.
Parerea mea este ca nu poti comenta fiecare articol din Codul Fiscal pentru ca oricum nu poti face asta, au facut-o altii mult mai bine ... si oricum ai depasi cu mult cele 60de pag (lucrarea mea a avut peste 100pag).
Carti scrise de M.Ristea , N.Feleaga si Liliana Malciu(Feleaga) te vor ajuta foarte mult, sper sa le ai deja pt ca fiecare costa , daca e sa le cumperi acum.
Nu stiu cat de mult te-am ajutat ....Daca mai ai intrebari... voi incerca sa-ti raspund pe cat posibil.
O zi buna



#6 CHIRICA IONELA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:TULCEA

Postat 01 March 2006 - 10:10 PM

va rog sa ma ajutati si pe mine in legatura cu lucrarea mea de diploma
avand ca tema ,, studiu privind imp. directe in cazul unei societati".
m-ar interesa in special evolutia impoz. , relatia cu alte state si cum ar trebui sa intocmesc un studiu de caz. va multumesc.



#7 oana andone

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate, finante

Postat 22 March 2006 - 04:13 PM

Va rog frumos, trimiteti-mi si mie lucrarile de licenta pentru impozitul pe profit. Asta mi-am ales si eu, si imi trebuie materiale.
Adresa mea este: oana.andone@rauch.cc
Multumesc mult.
oana andone



#8 getafolescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 03:26 PM

am si eu lucrarea de licenta pe salarii. cine ma poate ajuta? adresa mea este getafolescu@yahoo.com






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL