Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
protectia muncii pentru salariat reangajat la firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


protectia muncii pentru salariat reangajat la firma

1 reply to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2013 - 03:31 PM

Un salariat a incetat CIM in decembrie 2013 si a fost renagakat la firma pe aceeasi functie, dar va lucra in alt loc de munca. In acest caz, trebuie facute din nou instructajul general si cel de la locul de munca, sau doar instructajul periodic? Se poate folosi aceeasi fisa de protectia muncii? Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13948 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2013 - 04:10 PM

dupa parerea mea, trebuie luat totul de la capat, mai ales ca va lucra la alt loc de munca.
eu cred ca asa e cel mai prudent si mai acoperitor pt toata lumea . :smile:

instruirea SSM a lucratorilor cuprinde 3 faze: instruirea introductiv-generala, instruirea la locul de munca si instruirea periodica.
instruirea la angajare este reprezentata de instruirea introductiv-generala si instruirea la locul de munca.
daca lucratorul nu si-a insusit elementele prezentate in instruirea introductiv-generala, el nu va putea fi angajat !! in acest caz, CIM poate inceta printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa angajatorului

NGPM-art.94 spune ca instructajul se face :
- noilor încadrati în muncă, angajati cu contracte de muncă indiferent de forma acestora;
- celor transferati de la o altă unitate;
- celor veniti în unitate ca detasati;
- elevilor scolilor profesionale, liceelor industriale si studentilor, pentru practica profesională;
- persoanelor aflate în unitate în perioada de probă în vederea angajării.
- persoanelor angajate ca angajati sezonieri, temporari sau zilieri;
- persoanelor delegate în interesul serviciului;
- persoanelor care vizitează sectoarele productive.

deci, avand un nou CIM, salariatul este "nou angajat in munca" si eu cred ca este mai prudent sa parcurgi toate etapele .
Doamne fereste sa se intample ceva, ca te costa de te rupe ...

... asta-i salariat din viitor ... :laugh: (CIM incetat in dec. 2013 si deja-i reangajat) ... glumesc !







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL