Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
despre audit public intern - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

despre audit public intern


41 replies to this topic

#21 Cristi2011.1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 19 December 2013 - 08:31 AM

Pe site-ul MFP (sectiunea UCAAPI Raportari) a fost publicata structura raporului anual pentru anul 2013.



#22 viela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 23 December 2013 - 08:18 AM

Pentru o societate comercială cu capital integral de stat modelul de raport anual de audit este B?
Vă urez la toți colegii mei de discuții audit sărbători fericite și un an nou cu bucurii!




#23 Cristi2011.1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 23 December 2013 - 08:34 AM

Vezi postareaviela, la 23 December 2013 - 08:18 AM, a spus:

Pentru o societate comercială cu capital integral de stat modelul de raport anual de audit este B?
Vă urez la toți colegii mei de discuții audit sărbători fericite și un an nou cu bucurii!

Da, pentru societatile cu capital de stat, si pentru cele subordonate sau aflate sub autoritate modelul de raport anual este B.
PS: Despre atestarea nationala a auditorilor mai are cineva noutati, informatii de pe la cursuri, etc?
Sarbatori fericite tuturor!



#24 viela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 23 December 2013 - 10:04 AM

Eu am fost la un curs săptămâna trecută, dar nu am aflat nimic nou în legătură cu atestarea. În tematica prezentată pe net
era desfășurarea unei misiuni de audit și de fapt s-a dezbătut problema implementării OMFP 946/2005. Am fost cam dezamăgită, la unitatea la care lucrez s-au implementat 13 standarde la toate compartimentele, dar pot să spun că mi-a folosit și am mai pus întrebări. certificatul de atestare pe care îl voi obține este COR 241105.



#25 Cristi2011.1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 23 December 2013 - 11:27 AM

Vezi postareaviela, la 23 December 2013 - 10:04 AM, a spus:

Eu am fost la un curs săptămâna trecută, dar nu am aflat nimic nou în legătură cu atestarea. În tematica prezentată pe net
era desfășurarea unei misiuni de audit și de fapt s-a dezbătut problema implementării OMFP 946/2005. Am fost cam dezamăgită, la unitatea la care lucrez s-au implementat 13 standarde la toate compartimentele, dar pot să spun că mi-a folosit și am mai pus întrebări. certificatul de atestare pe care îl voi obține este COR 241105.

La ultimul curs la care am fost (prin Feb) cu dl. Ghita au spus ca anul asta, prin toamna, or sa apara si Normele Generale, si metodologia pt atestare. Nu s-au tinut de cuvant.... Certificare din astea am si eu vreo 6 (cod cor 241306, 241125, 241105, 241124 si dupa COR nou si dupa cel vechi) ma gandeam la Atestarea Nationala in baza Hot. 1259/ 2012...



#26 viela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 23 December 2013 - 11:50 AM

Despre atestarea națională dată de o comisie de atestare la nivel național, conform proiectului de norme, nu am auzit nimic.La noi la curs a fost d-ul Dumitru Petrescu. Am înțeles de la o firmă la care am fost inițial înscrisă și apoi am renunțat, că d-ul Marcel Ghiță nu mai are voie să țină cursuri. Și eu tot cu d-ul Ghiță aș fi vrut să am curs, dar în ultima clipă a anunțat că nu mai poate veni.De fapt nu pentru atestat m-am dus că nu știu cât este de valabil, sau cât va mai fi în momentul aprobării proiectului de norme, dar aș dori să învăț mai multe la un curs și să se respecte tematica inițială a cursului. Dar ca să se întrunească nr. de participanți, organizatorii te aburesc cum vor ei ca să te înscrii.



#27 Cristi2011.1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 23 December 2013 - 11:58 AM

Vezi postareaviela, la 23 December 2013 - 11:50 AM, a spus:

Despre atestarea națională dată de o comisie de atestare la nivel național, conform proiectului de norme, nu am auzit nimic.La noi la curs a fost d-ul Dumitru Petrescu. Am înțeles de la o firmă la care am fost inițial înscrisă și apoi am renunțat, că d-ul Marcel Ghiță nu mai are voie să țină cursuri. Și eu tot cu d-ul Ghiță aș fi vrut să am curs, dar în ultima clipă a anunțat că nu mai poate veni.De fapt nu pentru atestat m-am dus că nu știu cât este de valabil, sau cât va mai fi în momentul aprobării proiectului de norme, dar aș dori să învăț mai multe la un curs și să se respecte tematica inițială a cursului. Dar ca să se întrunească nr. de participanți, organizatorii te aburesc cum vor ei ca să te înscrii.

Asa este, dl. Ghita are niste probleme (desi nu este singurul in situatia asta), dar e un bun profesionist. Acele "certificate" sunt recunoscute de MMFPS si MECTS, deci sunt permanent valabile. Problema cu ele este ca oricine plateste participarea la curs obtine si certificatul. Atestarea nationala se va face pe baza cadrului general de competente, pe studii, pe lucrari publicate, etc.



#28 viela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 23 December 2013 - 12:16 PM

Persoana atestată înseamnă că este mai competentă decât un auditor intern.



#29 viela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 07 January 2014 - 11:54 AM

La mulți ani în 2014!
La o societate comercială cu capital integral de stat până la ce dată trebuie depus raportul anual de audit la Curtea de Conturi(nu avem UCAPI în oraș)?



#30 viela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 07 January 2014 - 12:00 PM

Am văzut! Până pe 31 ianuarie la Finanțe!



#31 Cristi2011.1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 07 January 2014 - 12:18 PM

Vezi postareaviela, la 07 January 2014 - 12:00 PM, a spus:

Am văzut! Până pe 31 ianuarie la Finanțe!

Conform prev. OMFP 38/ 2003 pentru aprobarea Normelor Generale, Rapoartele anuale privind activitatea de audit public intern se transmit la UCAAPI/structurile teritoriale ale UCAAPI/organul ierarhic imediat superior, după cum urmează:

- entităţile publice subordonate transmit organelor ierarhice imediat superioare astfel:
cele ale Administraţiei publice locale până la 5 ianuarie, iar cele ale Administraţiei publice centrale până la 10 ianuarie;
- entităţile publice ale Administraţiei publice locale transmit la structurile teritoriale UCAAPI, până la 15 ianuarie;
- entităţile publice ale Administraţiei publice centrale transmit la UCAAPI, până la 25 ianuarie.

Pana la 31 Ian trebiue trimis raportul centralizat la FFP sau DGRFP.



#32 viela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 09 January 2014 - 08:18 AM

Pe ministerul de finanțe la raportări , la entități publice locale ,este o adresă semnată de Marcel Ghiță, pentru entități publice locale,model b, raportul anual se depune până la 31 ian 2014 la Direcția de finanțe publice. Eu sunt la societate comercială cu capital de stat și cred că aici mă încadrez.Sper că nu am înțeles greșit!



#33 Cristi2011.1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 09 January 2014 - 12:35 PM

Vezi postareaviela, la 09 January 2014 - 08:18 AM, a spus:

Pe ministerul de finanțe la raportări , la entități publice locale ,este o adresă semnată de Marcel Ghiță, pentru entități publice locale,model b, raportul anual se depune până la 31 ian 2014 la Direcția de finanțe publice. Eu sunt la societate comercială cu capital de stat și cred că aici mă încadrez.Sper că nu am înțeles greșit!

Correect, insa scrie "va rugam sa organizati sistemul de raportare...... si sa asigurati transmiterea raportului pana la 31 Ian 2014 la AFP sau DGRFP..."
Asta inseamna ca organul irarhic superior (in cazul dvs probabil primaria) trebuie la transmita raportul pana la 31 Ian, si ar trebui sa transmita subordonatelor o adresa prin care sa solicite raportul pana la acea data (15-20 Ian), pt a avea timp sa centralizeze informatiile.
Circuitul este:
Subordonate -> OIS -> AFP/DGRFP-> UCAAPI



#34 viela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 10 January 2014 - 08:29 AM

Nu s-a depus până acum la Primărie niciodat,și nici ei nu l-au cerut, cred că nu vor să se complice, dar încerc să-l termin până pe 15 ca să-l am pregătit.



#35 viela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 January 2014 - 11:29 AM

Pentru funcțiile specifice ale unității, respectiv partea tehnică, este necesar a se procedura activitatea conform OMFP 946 sau este în regulă și elaborarea de instrucțiuni de lucru conform ISO 9001/2008?Ei preferă elaborarea de instrucțiuni de lucru pentru că auditorul cu calitatea le-a impus acest lucru. Sunt pași comuni cu procedurile în format OMFP 946/2005.



#36 Cristi2011.1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 January 2014 - 11:49 AM

Vezi postareaviela, la 13 January 2014 - 11:29 AM, a spus:

Pentru funcțiile specifice ale unității, respectiv partea tehnică, este necesar a se procedura activitatea conform OMFP 946 sau este în regulă și elaborarea de instrucțiuni de lucru conform ISO 9001/2008?Ei preferă elaborarea de instrucțiuni de lucru pentru că auditorul cu calitatea le-a impus acest lucru. Sunt pași comuni cu procedurile în format OMFP 946/2005.

Pentru activitatile "reglementate" intern se folosesc norme, ghiduri metodologice, instructiuni de lucru sau proceduri.
Daca sunt suficiente Instructiuni de lucru, nu se mai procedureaza activitatea in sensul elaborarii unor P.O.

In cazul in care se utilizeaza Proceduri, acestea vor fi reeditate conform cerintelor OMFP 946/ 2005.

"Referitor la relatia dintre auditul intern si managementul calitatii: managementul calitatii este o activitate realizata pe baza standardelor ISO si presupune elaborarea unor proceduri pentru toate activitatile din cadrul entitatii, inclusiv pentru compartimentul de audit intern, monitorizarea utilizarii lor si actualizarea sistematica.
In acelasi timp, insa, managementul calitatii este o activitate auditabila care va intra in planul de activitate al compartimentului de audit intern in vederea auditarii."
Sursa: http://www.tribunaec...ista&mod=arhiva

Pentru alte detalii privind relatia dintre Auditul public intern si controlul calitatii: http://www.tribunaec...72&mode=revista

PS:
In M.Of. partea I nr. 17/ 10.01.2014 au fost publicate Normele generale privind exercitarea activităţii de audit public intern din 11.12.2013, aprobate prin Hot. 1086/ 2013.



#37 viela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 January 2014 - 01:02 PM

Mulțumesc !
În legătură cu noile norme trebuie să refacem tot: norme metodologice de audit proprii, proceduri de audit deja elaborate, nu? Ce frumos!



#38 Cristi2011.1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 January 2014 - 01:13 PM

Dap. Cam asa ceva. Daca avem Proceduri, dupa parerea mea nu mei e nevoie de norme. Sau daca elaboram norme, nu ar mai fi nevoie de Proceduri....Dar... daca-i ordin, cu placere....



#39 viela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 14 January 2014 - 11:45 AM

Compartimentul de audit intern funcționează doar cu un singur auditor. Atunci eu îmi fac singură evaluarea activității pe anul trecut?Menționez că nu sunt în subordinea nimănui pe linie de audit, așa este aici, după multe întrebări și căutări așa mi s-a spus și gata.Trebuie să elaborez și un plan de asigurare și îmbunățire a calității activității de audit?



#40 Cristi2011.1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 14 January 2014 - 12:39 PM

Si la mine e tot un singur post de audit.
Evaluarea anuala (a performantelor profesionale) o face seful ierarhic (daca nu un sef al structurii de audit o face Dir. general)
DAR in lipsa unui sef- supervizor nu poate fi facuta evaluarea in sensul cerintelor Normelor de audit, deci evaluarile ref la supervizare, evaluarea realizarii pergormantelor auditorilor la finalul misiunii, , etc (pct a) din Raport) nu pot fi facute.

Planul de asigurare și îmbunățire a calității activității de audit trebuie intocmit.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL