Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
semnatura pe contracte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

semnatura pe contracte

2 replies to this topic

#1 iuli.ana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 July 2013 - 08:05 AM

In alta ordine de idei adminstratorul firmei poate impune contabilului sa semneze contractele incheiate cu clientii impreuna cu el, eu stiu ca la o societate comerciala admistratorul/ asociatul/ etc. este cel care semneaza raspunde pentru contracte si pentru stabilirea valorii contractului. Nu stiu unde sa gasesc aceasta informatie pentru a vedea ce raspunderi am in momentul cand semnez contractele cu clientii impreuna cu administratorul?



#2 iuli.ana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 July 2013 - 09:51 AM

nu ma poate ajuta nimeni, nu lucrati cu asa ceva ?




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2013 - 01:00 PM

contabilul SEF / directorul economic poate (si trebuie) sa semneze contractele economice pt partea strict economica, adica penalizari, preturi, cursuri valutare de facturare, modalitati de plata, unele documente contabile/ sit. financiare de intocmit (daca sunt mentionate in contract in mod expres), etc ... DACA el este cel care stabileste aceste elemente !!

ca regula de baza, semneaza cine hotaraste clauzele in contractele respective !!
atat timp cat contabilul NU participa la intocmirea contractului, el NU poate fi obligat sa-l semneze !!

:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL