Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
situatie complicata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


situatie complicata

3 replies to this topic

#1 geek007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 August 2013 - 01:29 PM

Buna ziua,

Situatia pe care v-o prezint este complicata, dar sunt sigur ca ma puteti ajuta cu un raspuns.

Un barbat cu o vechime in munca de 40 de ani si 7 luni a decedat la locul de munca si s-a facut proces verbal de cercetare a evenimentului. Copiii, doi in intretinere, primesc o pensie de urmas de cate 350 RON fiecare, ceea ce i se pare putin.
1. Ce imi puteti spune despre art.50 din Contractul Colectiv de Munca unic la nivel national pe anii 2007-2011? Sincer, nu inteleg cum se poate aplica.

2. Sotia nu a primit pensie, desi au fost casatoriti de mai mult de 30 de ani. Sotia doreste sa se pensioneze anticipat penalizat. Cand va implini varsta de pensionare in 2015 cu 38 de ani si 9 luni de munca poate sa opteze pentru pensia de urmas?

Va multumesc mult.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 August 2013 - 10:11 AM

1. Suntem in 2013, ce ti-a venit cu contractul colectiv 2007-2011 ???
2. Da, poate alege.




#3 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 August 2013 - 11:37 AM

pensia de urmas accordata sotiei este in cuantum de 50% din pensia sotului , daca sotul nu a fost pensionar nu beneficiaza de pensie de urmas
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 August 2013 - 01:54 PM

Am inteles ca a fost accident de munca ... poate primi pensie de urmas daca venitul ei este mai mic de 35% din salariul mediu.

Daca se va pensiona si va avea venit mic, poate incerca. Banuiesc ca iese cu pensie mica daca isi pune problema sa aleaga intre 50% si pensia ei.

PS: Si este normal sa nu primeasca pensie (de urmas) daca inca munceste.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL