Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxa examinare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


* * - - - 1 Voturi

Taxa examinare

4 replies to this topic

#1 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 August 2013 - 01:01 PM

Buna ziua,
Am avut o polemica cu cineva din cadrul departamentului vis-a-vis de urmatoarea problema si as dori sa stiu cum priviti contarea acestei operatiuni:
  • plata taxa examinare marca, conform notificare Oficiul de Stat pentru inventii.
Multumesc! :huh:
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2013 - 03:26 PM

Banuiesc ca polemica se refera la inreg. 635=447 si 447= 5311/5121 ... fiind vb de o institutie a statului / un organism public.
Dupa parerea mea, nu e gresita var. asta. :smile:

De asemenea, o poti considera c/v unei prestari servicii (serviciul de examinare), deci eu zic ca este corecta si inreg. pe 628, mai ales daca ti se emite factura pt. aceasta prestatie.




#3 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 August 2013 - 08:46 AM

Multumesc mult Otilia, pentru raspunsul tau. :rolleyes:
Polemica era vis-a-vis de contarea in 635 sau 628,insa fiind plata directa prin banca eu am gandit-o strict ca taxa,neexistand factura.
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2013 - 04:02 PM

f. bine ai gandit-o, :biggrin: dupa parerea mea !

cu drag !
si alta data, daca stiu ce sa zic !
iar daca nu stiu, ma documentez si poate o sa stiu, heheee... :biggrin2:



#5 andreea_dumy87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 October 2015 - 04:38 PM

Daca o firma plateste diverse taxe pentru a obtine dreptul de proprietate asupra unei marci, dupa parerea mea aceste costuri ar trebui sa intre in costul marcii. Eu am fost tentata sa le trec la categoria "Imobilizari necorporale in curs de executie- cont 233", insa daca acest cont nu mai exista am folosit contul 208 " alte imobilizari necorporale", insa nu stiu daca am procedat corect, pentru ca inca nu s-au aprobat aceste marci, si nici nu exista vreo certitudine, acest proces durand din luna mai 2015. Ar fi fost mai corect sa folosesc un cont de cheltuiala (de ex 614 " cheltuieli cu studii si cercetari")? sau 635/628?
Multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL