Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
oug 55/2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

oug 55/2013

9 replies to this topic

#1 monick

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 September 2013 - 03:19 PM

Buna ziua!
Am de calculat un salariu + un salariu compensator pentru directorul general care-si incheie contractul de munca luna asta. Intrebarea este: calculez impozitul pe venit 85% cf. OUG 55/2013 numai pentru salariul compensatoriu sau si pentru salariul pe care l-ar fi primit oricum si pentru care a prestat omul?
Multumesc frumos!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14084 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2013 - 04:11 PM

http://www.wall-stre...l#ixzz2dkDLy1HL


Codul Muncii este clar o lege, iar la art. 67 acesta prevede posibilitatea acordarii unei compensatii la momentul concedierii. Sa se refere OUG 55/2013 la toate indemnizatiile primite de persoanele cu functii de conducere (atat din mediul public cat si privat) ca urmare a concedierilor efectuate in baza Codului Muncii? Din redactarea textului, aceasta ar fi cea mai probabila interpretare, insa se dovedeste a fi incompatibila cu scopul enuntat de legiuitor in preambulul ordonantei, de „reducere a cheltuielilor bugetare”.



Insusi autorul acestei initiative legislative (n.n. oug 55/2013), Premierul Romaniei, a simtit nevoia sa precizeze ca intentia sa a fost diametral opusa fata de cea care transpare din forma publicata a actului: “Nu doar ca nu se aplica in mediul privat, nu se aplica nici la stat decat la cei care au lucrat in cele trei comisii din care s-a format ASF, Comisia de Supraveghere a Asigurarilor, Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare si Comisia de Supraveghere a Pensiilor Private”. (Romania Libera)




#3 monick

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 September 2013 - 04:32 PM

Ok. De acord cu autoarea articolului. As putea adauga, chiar, ca e imoral ce a facut dl.Ponta cu aceasta ordonanta.
Numai ca eu sunt obligata sa respect legea si nu comentariile d-lui Ponta. Pana una alta, aceasta OUG functioneaza si nu am vazut norme de aplicare. Sper din tot sufletul sa fie abrogata asa cum a promis prim-ministrul.
Cu stima si multumesc frumos pentru raspunsul prompt.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14084 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2013 - 04:37 PM

cu drag ! :smile:

si eu am ramas cu impresia, din contextul "bugetar", ca se refera doar la cei ce au facut parte din acele 3 comisii fiindca altfel era aberanta prevederea cu impozitarea de 85% a tuturor acestor venituri (a salariilor compensatorii, in general) - e o nebunie sa faci asa ceva ... :blink2:

bine, de la Ponta eu ma astept la orice "nefacuta" si nu ma mai mira nimic ...



#5 monick

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 September 2013 - 04:43 PM

Este o nebunie! Si totusi ..... modifica art. 43 din Codul Fiscal, care stabileste 16% cota unica. Nu am indoiala in aceasta privinta dar, am o mare nelamurire cum sa calculez acest impozit majorat. Nu mi se pare normal sa-l aplic si ultimului salariu desi, asa se intelege din acel art.II din ordonanta.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14084 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2013 - 04:45 PM

eu parca n-am inteles ca si ultimul salariu, ci numai cel compensator.

„Prin derogare de la prevederile art. 43 din Codul fiscal, se impoziteaza cu o cota de 85% veniturile din salarii/indemnizatii/sume compensatorii acordate, in conditiile legii, cu ocazia incetarii contractului de munca, raportului de serviciu sau mandatului, angajatilor cu functii de conducere sau persoanelor care sunt numite in calitate de membru in consilii de administratie si consilii de conducere”.





#7 monick

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 September 2013 - 05:03 PM

De asta am si intrebat. In ideea ca, poate, citesc eu stramb.
Spun asta pentru ca as putea citi si "veniturile din:
-salarii
-indemnizatii
-sume compensatorii".
Am pus intrebarea si la anaf. Sunt extrem de curioasa ce raspuns primesc. Mai am vreo doua saptamani pentru a face acest stat de salarii. Sper sincer ca, intre timp, sa se abroge oug.

Aceasta postare a fost editata de monick: 02 September 2013 - 05:07 PM




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14084 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2013 - 05:15 PM

da, se poate citi si cum zici tu, asa e :sad:... desi, ca sa fie astfel, acele 3 elemente ar fi trebuit sa fie scrise cu virgula intre ele si nu cu slash cum sunt in text ... dar parca poti sa se te bazezi pe asemenea "fineturi" de la legiuitorii din ziua de azi ...
fiind cu slash m-am gandit ca toate sunt compensatorii, nu doar "sumele".

iata inca un ex. de act normativ facut cu picioarele :angry2:



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1280 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 September 2013 - 10:07 AM

Salariul pentru perioada lucrata pana la concediere NU este acordat "cu ocazia incetarii contractului" , ci este acordat pentru munca prestata.
In concluzie, indiferent de virgule sau slash-uri nu poti impozita cu 85% drepturile salariale obtinute pentru "munca" prestata, ci doar pe cele obtinuta ca o consecinta a concedierii.



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 October 2013 - 10:15 PM

Vezi postareamonick, la 02 September 2013 - 04:32 PM, a spus:

Sper din tot sufletul sa fie abrogata.....
s-a abrogat, foarte tarziu, si produce efecte doar din 7 octombrie-pana atunci era in vigoare textul initial si inteleg ca trebuia aplicata caatare-cu 85%

Articolul II din OUG 55/2013 a fost abrogat
"Art. II
Prin derogare de la prevederile art. 43 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, cota de impozit pe venit este de 85% pentru veniturile reprezentand salarii/indemnizatii/sume compensatorii acordate, in conditiile legii, cu ocazia incetarii contractului de munca, raportului de serviciu sau mandatului, angajatilor cu functii de conducere sau persoanelor care sunt numite in calitate de membru in consilii de administratie si consilii de conducere."

Lg. 260/04.10.2013, publicata in MO 620/4.10.2013 pentru aprobarea OUG 55/2013 privind unele masuri fiscal-bugetare si pentru modificarea unor acte normative, publicata in MO 331/6.06.2013
"Articol unic
Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.55 din 4 iunie 2013 privind unele masuri fiscal-bugetare si pentru modificarea unor acte normative, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 331 din 6 iunie 2013, cu urmatoarele modificari si completari:
5. Articolul II se abroga."






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL