Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
infiintare ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


infiintare ONG


24 replies to this topic

#21 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 April 2014 - 10:41 AM

Da, puteti sa intocmiti si sa semnati bilantul pe baza contractului de voluntariat pentru un ong.



#22 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 29 April 2014 - 01:53 PM

multumesc tare mult!

Cunosc Lg 82 dar am citit si Lg 195/2001.Am presupus si eu ca am voie .
Am un coleg jurist care spune ca legea speciala este cea a contabilitatii si ca pot tine contabilitataea doar in baza contractului de prestari servicii si deci ma sfatueste sa nu accept sa lucrez ca voluntar.
Mi se pare absurd dar in acelasi timp vreau sa nu am probleme.

ART. 10 din Lg82 mai spune
(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) - (4) revine administratorului;
2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
Aceste articole presupun doar contract de munca ?

Sa traiti bine!



#23 adriana t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 02 May 2014 - 05:29 PM

buna ziua!
in noiembrie 2013 a fost infiintat un ong si s-a depus declaratie 010 in 12 febr fara s afie bifat nimic.
trebuia depusa declaratie 110 desi nu am avut activitate? si nu desfasuram activitati economice.
392 stiu ca nu trebuia depus.
dar la bilant cetrebuie depus?sau trebuie doar o declaratie ca nu am avut activ economica?pana pe ce data trebuie depus?
multumesc



#24 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 May 2014 - 03:38 PM

Cand ati depus formularul 010 trebuia sa bifati la forma de organizare "asociatie", la punctul 2. impozit pe profit data luarii in evidenta data cand v-au iesit toate actele de la judecatorie cu inregistrarea in registrul asociatiilor si fundatiilor si perioada fiscala "anuala".



#25 adriana t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 05 May 2014 - 10:30 PM

da, l-a depus avocata.
da, este bifat asociatie pe declaratie.
mai este: numarul de autorizatie cu ianuarie 2014
si codul caen: 9499
felul sediului:fara activitate

mai trebuie bifat si altceva?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL