Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pensionar angajat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pensionar angajat

17 replies to this topic

#1 andreealexie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 September 2013 - 11:19 AM

Buna ziua!

Am si eu o intrebare daca poate cineva sa ma ajute, va rog.

M-am angajat de curand la o clinica ca si contabila si am o problema cu salariul pe august a unei asistente de noapte care este si pensionara. Ea este platita cu 100 RON brut pe noapte, iar in luna august a lucrat decat 3 nopti. Am voie din punct de vedere legal sa ii platesc 300 RON brut, respectiv, 250 RON net? (Avand in vedere ca salariul minim brut pe tara este din 1.07.2013 800 lei). In cazul pensionarilor se aplica alt regulament? Am tot citit legi si codul muncii dar tot nu inteleg.

Multumesc anticipat!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2013 - 12:08 PM

Dpdv al relatiilor de munca, pensionarii au acelasi regim ca si ceilalti.Dpdv fiscal, sunt scutiti de ceva contributii (somaj)
Codul muncii nu-ti spune exact cat trebuie sa lucreze sau cand, ci da doar niste limite care nu trebuie incalcate. Stabileste doar cadrul in care trebuie sa se desfasoarele relatia (contractuala) de munca.

Cat despre salariu, ai un nivel minim de salarizare pe ora stabilit prin HG.23/2013:
Art.1
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 800 lei lunar, pentru un program complet de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,74 lei/ora.

Atentie, acesta este salariul de incadrare si nu contine sporul de noapte obligatoriu, nici alte sporuri (de week-end sau festive de ex.)!
Daca munceste 12 ore pe noapte de ex. , ai 12*4.74 = 56.88 lei pe noapte MINIM, la care se adauga 25% spor de noapte de ex. (sau cat vrei sa-i dai). Deci cu 100 de lei te incadrezi in zilele normale, dar daca munceste de paste de ex. (sarb.legale), atunci trebuie sa platesti dublu si nu te mai incadrezi :))

Avand in vedere ca este vorba de activitate sporadica (dupa spusele tale), sfatul meu este insa sa faci o conventie civila, nu CIM (pentru ca vei avea mai putine batai de cap cu pontajele si orele de munca) si sa o consideri activitate dependenta asimilata salariului, la care platesti toate cele, ca la un angajat obisnuit.


PS: "a lucrat decat doar 3 nopti" ... am alergie la acest "decat" :sad2:
Nu cred ca am scris totdeauna perfect nici eu ... totusi ...sincer, prefer un dezacord :laugh2:




#3 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 15 January 2016 - 01:21 PM

Buna ziua,

Reînvii acest topic, întrebând: unui proaspat pensionar (decizie Casa de Pensii in luna octombrie) caruia i s-a intocmit un nou contract de munca pentru durata de 8 ore începând cu 15.012016 - legea permite sa i se plateasca aferent acestui contract sporul de vechime, in cazul dumnealui de 25%?
Va multmesc mult.

Aceasta postare a fost editata de ena.and: 15 January 2016 - 01:23 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2016 - 03:28 PM

de ce nu ? doar este angajat ca oricare altul (numai ca nu plateste cateva ctb. sociale, cf legii).
in rest, el are aceleasi drepturi si obligatii ca orice salariat. :smile:



#5 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 15 January 2016 - 03:51 PM

Va multumesc pentru raspunsul oferit.
Numai bine.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2016 - 04:26 PM

cu drag, ca intotdeauna ! :smile:



#7 teodorra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 23 April 2017 - 07:13 AM

Buna ziua ! Am si eu o intrebare daca se poate,va rog.
Un pensionar a avut un contract de munca pe perioada determinata de 3 ani,dupa încheierea acestui contract este corect sa i se intocmeasca contract pe perioada nedeterminata cu jumatate de norma?

Aceasta postare a fost editata de teodorra: 23 April 2017 - 07:15 AM




#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 April 2017 - 11:12 AM

Poti sa-i faci si cu 3 ore pe luna :)) ... ai o singura conditie: sa fie pe perioada nedeterminata.



#9 teodorra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 23 April 2017 - 07:49 PM

Nu-i fac eu... :biggrin:.... problema e ca nu se da dusa,ma intrebam daca e legal asa ceva!



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2017 - 09:41 AM

da, e legal.
mai mult, va cumula pensia cu salariul, ca venituri vorbesc.
vor fi platite din surse diferite, evident, dar dna va avea si pensie si salariu.



#11 teodorra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 24 April 2017 - 10:22 AM

Multumesc !



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2017 - 10:59 AM

cu drag si alta data ! :smile:



#13 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 11 July 2017 - 04:44 PM

Un pensionar cu norma partiala (singurul lui loc de munca, in afara pensiei pt. limita de varsta) se poate considera salariat la:

1. Functia de baza
2. In afara functiei de baza
3. Nu e cazul
E vorba de cele trei pozitii care se pot selecta in D112 la Sectiunea E.3 - Date detaliate privind impozitul pe venit, la punctul 3 Functie de baza.

Daca e cazul 1. (asa presupun, rog alte opinii) atunci beneficiaza de deducerea de baza (salariul este sub 600 lei, corespunzator CIM norma partiala 2 ore)? Multumesc.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2017 - 05:31 PM

Salariatul pensionar poate avea functia de baza la unul dintre angajatorii sai, la alegere. In cazul in care are un singur CIM, atunci va avea fct de baza acolo, cu toate deducerile aferente, indiferent de durata programului de lucru zilnic (prg. normal sau norma partiala). Calitatea de pensionar nu influenteaza drepturile salariatului de a beneficia de deducere personala.



#15 Mada Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 25 November 2018 - 06:07 PM

Buna seara,

Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema.
Am un salariat care este si pensionar cu timp partial de 27 ore/luna cu un salariu brut de 1980 lei.
I se retine CAS , CASS, impozit si CAM.
Nelamurirea pe care o am este legata de D112 . Se declara asigurat somaj sau neasigurat somaj?
La baza calcul indemnizatie somaj se trece zero? La baza calcul CAM 1980 lei?
Declaratiile au fost depuse din iunie-sept cu asigurat somaj si baza calcul indemnizatie somaj 1980 lei.

Este necesar sa depun rectificative pentru lunile iunie-sept 2018?

Va multumesc pentru timpul acordat !

O seara placuta



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2018 - 01:41 PM

Dupa parerea mea, pensionarii nu mai pot iesi in somaj, deci asigurarea lor pt acest risc este complet inutila (daca este concediat, ramane tot pensionar, nu somer). Prin urmare, eu zic ca trebuie sa faci rectificative la acele decl.

Baza legala : L. 76/2002

IV. şomer - persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este în căutarea unui loc de muncă de la vârsta de minimum 16 ani şi până la îndeplinirea condiţiilor de pensionare;

ART. 18
(1) În sistemul asigurărilor pentru şomaj sunt asigurate, în condiţiile prezentei legi, persoanele fizice, denumite în continuare asiguraţi.
(2) Asiguraţii pot fi:
a) cetăţenii români care sunt încadraţi în muncă sau realizează venituri în România, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari;
b) cetăţeni români care lucrează în străinătate, în condiţiile legii;
c) cetăţeni străini sau apatrizi care, pe perioada în care au domiciliul sau reşedinţa în România, sunt încadraţi în muncă sau realizează venituri, în condiţiile legii.
(3) Asiguraţii au obligaţia să plătească contribuţiile de asigurări pentru şomaj şi au dreptul să beneficieze de indemnizaţie de şomaj, conform prezentei legi.

ART. 19
În sistemul asigurărilor pentru şomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă sau pe bază de contract de muncă temporară, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari;



#17 Mada Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 03 December 2018 - 05:48 PM

Va multumesc mult pentru raspuns si pentru timpul acordat !

O seara placuta !



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2018 - 12:29 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL