Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de imprumut intre asociat si firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

contract de imprumut intre asociat si firma

transfer contract
42 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2013 - 04:41 PM

poti sa faci numai chit., nu ambele ! :smile:



#22 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 29 October 2013 - 12:01 PM

Numai chitanta, si in cazul contractului de imprumut si in cazul transferului de numerar?
Eu scot chitanta din programul de contabilitate, sper ca nu e nici o problema, nui-i asa?




#23 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 21 March 2015 - 11:52 AM

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare: administratorul a imprumutat societatea cu diverse sume de cate 2, 3 ori pe luna, de ex in cursul unui an a imprumutat 34.000 RON si i-am restituit 5000 RON. Cum trebuie facut contractul de imprumut? Unul in care sa nu specific nici o suma sau unul in care sa pun o suma mai mare de 34.000 RON? Sa inchei in fiecare an cate unul?
Atasez 2 modele, cate unul pentru fiecare caz sa imi spuneti ce parere aveti, poate ati avut control si au cerut si asa ceva.
Multumesc.



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2015 - 03:26 PM

eu am folosit unul fara suma, cu mentiunea ca restituirea fiecarei transe imprumutate se va face in termen de pana la un an, ca sa nu am treaba cu BNR (priv. raportarile necesare la cele peste 1 an ... dupa informatiile mele ... ).
pana acum n-am avut pbl., Slava Domnului !
pe de alta parte, eu cred ca asta nu e o solutie f. "ortodoxa"( sa nu pui suma), dar, pt ca exista toate elem. obligatorii ale unui contract, se pare ca-i acceptabila (chiar si la limita legii).

atentie ca, la creditarea prin banca, bancile cer ctr. cu suma exacta.

alte pareri, va rog ?? :smile:



#25 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 21 March 2015 - 03:33 PM

Problema este ca nu-i restituie, decat rar si sume foarte mici, in nici un caz intr-un an. Cum e mai bine sa fac?



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2015 - 03:47 PM

nu respecta ctr., da, si ce se poate intampla ? se sanctioneaza el pe el ? :smile:
ctr. ramane facut pe un an si asta te scuteste de alte complicatii de raportare la BNR (daca mai este valabila reglementarea - tocmai cautam pe net sa vad asta) ... acum ceva ani in urma inca era valabil si eu am lucrat tot asa, ca sa fiu mai sigura.

hai sa vedem si alte pareri, poate au info mai actualizate si, intre timp, mai caut pe net ... , da ? :biggrin:



#27 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 21 March 2015 - 03:55 PM

Da, multumesc foarte mult



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2015 - 04:02 PM

n-ai de ce ... cu ocazia asta "ma actualizez" si eu ... :biggrin2:



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2015 - 04:52 PM

se pare ca exista obligatii declarative la BNR numai daca :
- asociatul este persoana fizica sau juridica straina
- contractele de imprumut sunt incheiate pe o durata mai mare de un an

notificarea operatiunii se face la BNR cf.art. 64 din Regulamentului BNR 31/2011 privind raportarea de date si informatii statistice la Banca Nationala a Romaniei.
pin aceasta notificare se efectueaza inregistrarea operatiunii in Registrul datoriei private externe.

mai caut ... :smile:

deci, daca lucrurile raman asa, atunci poti face ctr. pe durata mai lunga, insa va trebui sa tii cont de scandetele sumelor cand faci bilantul anual (datorii > sau < 1 an).

.................................
cu ani in urma era vb de Regulamentului 4/2005 al BNR privind regimul valutare, publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr.297 din 08 aprilie 2005 si a Normei 3/2004 a BNR pentru raportarea statistică la Banca Naţională a României a operaţiunilor valutare de capital de natura datoriei private externe pe termen mediu şi lung, din 30 ianuarie 2004, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr.127 din 12 februarie 2004.
................................



#30 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 21 March 2015 - 05:30 PM

Administratorul are cetatenie straina, dar are si romana



#31 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 March 2015 - 02:58 PM

Revin tot cu aceeasi problema,
Am tot cautat si eu pe net si am regasit acel art 64, si anume ,,Persoanele juridice şi fizice rezidente care au încheiat contracte cu nerezidenţi pentru operaţiuni valutare de capital de natura datoriei private externe pe termen mediu şi lung au obligaţia să notifice operaţiunile respective prin transmiterea la Banca Naţională a României''.
Administratorul este cetatean strain, dar din 09.2013 a obtinut si cetatenie romana. Este stabilit in Romania de cel putin 10 ani si societatea este persoana juridica romana.
In acest caz ar mai fi vreo problema, daca fac un contract in 2013 si altul in 2014 si mentionez ca va restutui suma in mai putin de 1 an, deoarece eu inteleg ca in prima parte a articolului 64 nu se incadreaza.
Interpretez eu corect sau gresesc undeva?
Multumesc



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2015 - 06:14 PM

inteleg ca are dubla cetatenie, iar daca imprumutul e in valuta ... ma tem c-ar putea sa se incadreaze.
oricum, esti asigurata daca ctr. are termen scadent de pana la un an (= termen scurt) fiindca in art. 64 conditia este ca datoria externa sa fie pe termen mediu sau lung.

zic eu ... :smile:



#33 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 March 2015 - 06:24 PM

Nu, imprumutul este in lei.
Nu este nici o problema, nu-i asa?



#34 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 23 March 2015 - 10:19 AM

Obligatiile de raportare la BNR sunt pentru contracte cu NEREZIDENTI, (se obtine un numar din Registrul datoriei private externe) si concomitent pentru contracte cu termen mai mare de un an.

Mi se pare cam aiurea sa nu pui nicio suma in contract, se creeaza probleme la banca sau la control, eu trec o suma acoperitoare, daca e cazul fac act aditional.

Mai sunt probleme referitoare la modul de acordare, rambursare, termen, dobanda.

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 23 March 2015 - 10:20 AM




#35 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 23 March 2015 - 10:29 AM

Va multumesc foarte mult pentru rabdare si raspunsurile primite.
O zi frumoasa!



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2015 - 10:37 AM

Vezi postareakmkz, la 23 March 2015 - 10:19 AM, a spus:

Mi se pare cam aiurea sa nu pui nicio suma in contract, ..........

da, si mie mi se pare la fel pt un ctr. clasic de imprumut (am si mentionat asta), insa eu l-am considerat un contract cadru si de aceea am zis ca e ok chiar si asa.
desigur ca daca acestuia i se ataseaza acte adit. in care sa se specifice fiecare suma imprumutata, atunci e "beton". :smile:



#37 alice_ioanna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 01 April 2015 - 10:42 AM

eu am un contract valabil pe o perioada de un an, fara suma, la care fac cate acte aditionale sunt necesare si trec acolo sumele

a si tin o evidenta si separat intr-un excel a tuturor sumelor :))), fiindca daca admin i se returneaza banii in transe sa stii caror acte aditionale le corespund. asta demonstreaza cum ne verificam si para-verificam pe noi insine :)))



#38 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 22 April 2015 - 08:53 AM

Mie un administrator mi-a pus urmatoarea intrebare:
Daca am creditat societatea cu bani, nu pot sa mai recuperez banii respectivi (pentru ca fima nu dispune de ei pentru a mi-i inapoia), pot sa primesc in shimbul creditarii cu numerar, o masina care a fost achizitionata din banii adusi de mine in firma?
Eu am raspuns ca nu.
Aveti alta parere?

Multumesc.
denisa



#39 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 28 April 2015 - 10:41 AM

Intreaba la un notar despre contractul de "dare in plata".
Cred ca se poate aplica in acest caz.



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2015 - 11:26 AM

are dreptate Raluca ! :smile:
m-am uitat pe net si cred ca e f potrivit acest tip de contract.

Darea in plata este o modalitate de plata care produce aceleasi efecte, adica stinge obligatia impreuna cu toate accesoriile aferente. In situatia in care obligatia initiala are ca obiect plata unei sume de bani iar creditorul accepta in schimb transferul dreptului de proprietate asupra unui bun, darea in plata conduce la realizarea unei vanzari pentru care sunt aplicabile reglementarile specifice d.p.d.v. juridic, contabil, fiscal, etc.

Bravo, Ralu ! :wink:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL