Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilizare venit obtinut prin platforma de freelancing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Contabilizare venit obtinut prin platforma de freelancing

3 replies to this topic

#1 FallenRo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 September 2013 - 11:47 AM

Buna ziua,

Doresc sa imi deschid un SRL-D insa am o mare nedumerire legat de modul in care voi contabiliza veniturile.

Veniturile firmei vor fi obtinute in mare parte prin intermediul platformei de freelancing reclama.com (sau a altor platforme similare). Fluxul este urmatorul:
- la inceputul colaborarii dintre client si firma mea, clientul livreaza in avans banii in site (sistemul Escrow)
- dupa ce proiectul este terminat, site-ul elibereaza banii de la client. In acest moment banii sunt in contul meu de pe platforma.
- din acel cont, eu voi retrage banii intr-un cont de PayPal al firmei si apoi din contul PayPal vor fi retrasi in contul bancar al firmei.
- reclama.com nu imi ofera un contract clar intre mine si client. Tot ce imi ofera este cate o factura in format PDF pentru fiecare proiect.

Am discutat cu un contabil, am tot cautat informatii pe internet, insa nimeni nu poate oferi un raspuns clar legat de cum ar trebui sa procedez. Anumiti oameni recomanda sa fac cate un contract cu fiecare client in parte, insa majoritatea clientilor sunt persoane fizice ale caror proiecte sunt foarte mici in general (20-50$) si care nu vor sa se complice cu contracte suplimentare atata timp cat au acea platforma.

Eu ma gandeam ca pot emite cate o factura pentru fiecare proiect in parte, iar valoarea cumulata a banilor intrati in coltul meu bancar dupa retragerea din PayPal sa fie egala cu suma facturilor. Este suficient?

Daca ma poate ajuta cineva, as fi foarte recunoscator!

Va multumesc,
Dan

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 September 2013 - 04:34 PM
eliminare reclama/denumire site !! AVERTISMENT PUBLIC !!




#2 FallenRo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 September 2013 - 07:45 PM

Daca as fi stiut ca postarea numelui platformei este considerata o reclama, nu as fi mentionat numele acesteia. M-am gandit ca poate cineva a mai intalnit acea platforma si ma poate sfatui cum sa procedez mai concret.

Cat despre modelul de factura emis de site-ul respectiv (pe care il inclusesem in mesaj sub forma de poza), acesta nu continea numele platformei si nici vreo informatie care ar fi putut fi considerata confidentiala ori reclama. Daca considerati ca nu va ajuta deloc modelul de factura inteleg ca ati sters poza, insa eu consider ca ar fi putut fi util.

O seara buna!




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2013 - 09:09 PM

Vezi postareaFallenRo, la 21 September 2013 - 07:45 PM, a spus:

Daca as fi stiut ca postarea numelui platformei este considerata o reclama, nu as fi mentionat numele acesteia.
daca ati fi citit regulamentul, ati fi stiut !

ref. la factura, in cazul in care MODELUL acelei facturi va deveni un element indispensabil in oferirea unei solutii contabile, veti avea permisiunea sa il postati din nou.

numai bine :smile:



#4 FallenRo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 September 2013 - 05:04 PM

Sa inteleg ca nu s-a lovit nimeni de aceasta problema pana acum? O sa ii intreb pe cei de la Administratia Financiara cum ar trebui sa procedez.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL