Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calculul impozitului pe profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calculul impozitului pe profit

35 replies to this topic

#1 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 June 2005 - 05:18 PM

Mai am doua probleme in legatura cu calculul impozitului pe profit .
1.Cineva mi-a zis ca profitul se calculeaza strict pe trimestrul respectiv iar regularizare se face la sfirsitul anului cand se depune declaratia. In codul fiscal insa scrie ca impozitul se calculeaza trimestrial, dar cumulat de la inceputul anului fiscal (dau un exemplu spuneti-mi va rog daca gandesc corect : in primul trim am avut profit de ex 1.000.000 , impozitul platit a fost de 160.000 lei- in al doilea trim am avut cumulat de la inceputul anului 800.000 rezulta impozit 128.000 lei deci am platit in plus 32000lei in primul trim inseamna ca in decl 100 voi trece la impozit pe profit in trim 2 - o lei)
2. Dupa logica de mai sus contul 441 se inchide o data la 3 luni ? Va intreb pentru ca mi s-a spus ca se inchide lunar iar pentru stabilirea imp trim se cumuleaza rezultatul celor 3 luni .



#2 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 15 June 2005 - 05:46 PM

Nu inteleg cum poate sa se inchida 441 lunar, din moment ce tu faci calculul imp pe profit trimestrial si atunci inregistrezi suma in 441. Deci nu ai ce sa inchizi lunar.

Referitor la calcul se face de la inceputul anului pana acum si scazi ceea ce ai platit deja. Daca ai facut corect calculul nu mai ai ce plati acum. Ai fost atent la cheltuiala cu impozitul pe profit inregistrata la finalul lui martie care este nedeductibila?

Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#3 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 June 2005 - 07:45 PM

Multumesc Luiza . Poate nu m-am exprimat eu mai sus pe inteles . Sfatul cu inregistrarea lunara in contabilitate a impozitului pe profit l-am primit de la cineva desi eu platesc impozitul pe profit o data la 3 luni . Nici mie nu mi s-a parut normala chestia asta de aceea am si apelat la ajutorul vostru al celor cu mai multa experienta .Deci ca sa fiu pe deplin lamurit
1. contul 441 se inchide o data la 3 luni
2.profitul se calculeaza cumulat de la inceputul anului (multumesc Luiza pentru obs cu chelt .nedeductib a impozitului pe profit-oricum in prim trim unitatea a avut pierdere - mai sus eu am dat un exemplu teoretic ca sa ma fac inteles ) iar din impozitul aferent primelor 6 luni se scade impozitul pe primele 3 luni
Am gandit corect acum ?



#4 *Ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 15 June 2005 - 08:13 PM

Pana anul trecut impozitului pe profit trebuia evidentiat lunar pt ca asa prevedea L82/91. Acum, dupa republicarea din 2005 a L82/91, nu mai avem aceasta obligatie.



#5 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 June 2005 - 10:54 PM

george75 a spus:

Mai am doua probleme in legatura cu calculul impozitului pe profit .
1.Cineva mi-a zis ca profitul se calculeaza strict pe trimestrul respectiv iar regularizare se face la sfirsitul anului cand se depune declaratia. In codul fiscal insa scrie ca impozitul se calculeaza trimestrial, dar cumulat de la inceputul anului fiscal (dau un exemplu spuneti-mi va rog daca gandesc corect : in primul trim am avut profit de ex 1.000.000 , impozitul platit a fost de 160.000 lei- in al doilea trim am avut cumulat de la inceputul anului 800.000 rezulta impozit 128.000 lei deci am platit in plus 32000lei in primul trim inseamna ca in decl 100 voi trece la impozit pe profit in trim 2 - o lei)
2. Dupa logica de mai sus contul 441 se inchide o data la 3 luni ? Va intreb pentru ca mi s-a spus ca se inchide lunar iar pentru stabilirea imp trim se cumuleaza rezultatul celor 3 luni .
pot sa-ti spun ca eu am avut control de la garda si mi-a verificat registrul fiscal si nu au comentat nimic. Eu am procedat stfel: am calculat lunar impozitul pe profit dar nu am inregistrat nicaieri obligatia pt.ca ea nu exista decat la trimestru...
Pot sa-ti spun insa ca in legatura cu exemplul dat de tine , daca ai achitat in plus 128.000 lei atunci in decl.100 trebuie trecut pe rindul de recuperat aceasta suma pt.ca cei de la admin. nu au de unde sa stie ca tu ai achitat in plus aceasta suma. Daca treci 0 inseamna ca in trim.urmator nu ai numic de plata dar ca suma achitata precedent este buna... :lol:



#6 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 16 June 2005 - 11:46 AM

George,

Ti-am copiat mai jos instrictiunile din declaratia 100, ca sa fii lamurita referitor la completarea declaratiei 100:

Rd.4 "Suma de recuperat": se inscrie suma reprezentand impozit pe profit de recuperat pentru perioada de raportare, calculata ca diferenta intre impozitul pe profit datorat cumulat de la inceputul anului la sfarsitul perioadei precedente celei de raportare si impozitul pe profit datorat cumulat de la inceputul anului la sfarsitul perioadei de raportare, in situatia in care, in perioada de raportare s-a inregistrat pe cumulat pierdere fiscala sau scaderea profitului impozabil (de ex. in trimestrul in care se primesc dividendele de la o alta societate unde se detin participatiile sau se inregistreaza cheltuieli nedeductibile fiscal).
Exemplu:
Trim. I:
Rezultatul exercitiului: profit impozabil, pe cumulat = 1000;
I1 = Impozit pe profit, cumulat = 250;
Impozit pe profit datorat trim.I = 250;
Declaratie trim. I:Suma datorata 250
Suma de plata 250
Suma de recuperat nu se completeaza

Trim. II:
Rezultatul exercitiului: profit impozabil, pe cumulat = 700;
I2 = Impozit pe profit, cumulat, la sfarsitul trim.II = 175;
Impozit pe profit de recuperat trim.II: (I1- I2 = 250-175) = 75;
Declaratie trim.II:
Suma datorata nu se completeaza
Suma de recuperat 75

Trim. III:
Rezultatul exercitiului: pierdere fiscala, pe cumulat = 500;
I3 = Impozit pe profit, cumulat, la sfarsitul trim.III = 0;
Impozit pe profit de recuperat trim.III = (I2- I3 = 175- 0) = 175;
Declaratie trim.III:
Suma datorata nu se completeaza
Suma de recuperat 175


Trim. IV:
Rezultatul exercitiului: pierdere fiscala, pe cumulat = 1000;
I4= Impozit pe profit, cumulat, la sfarsitul trim.IV = 0;
Impozit pe profit de recuperat trim.IV= (I3- I4 = 0- 0) = 0;
Declaratie trim.IV:
Suma datorata nu se completeaza
Suma de recuperat 0
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#7 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 16 June 2005 - 08:09 PM

Multumesc , Luiza dar te rog frumos mai uitate o data peste ce ai scris caci am impresia ca ai gresit in legatura cu trim 3 si 4 .Astfel la sfarsitul trim 3 si sfarsitul trim 4 inreg pierdere dar ne-a ramas de recuperat la sfasitul trim 2 suma de 75 lei . Inreg pierdere la sfarsitul ultimelor 2 trim pe cumulat nu ne ramane in continuare de recuperat cei 75 lei de la sfarsitul trim 2 ?



#8 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 17 June 2005 - 03:34 PM

pentru calculul impozitului exista reducere pentru veniturile din export ?



#9 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 07:39 PM

Nu.



#10 das_gab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 22 October 2005 - 02:01 PM

Sa presupunem ca avem situatia urmatoare:
Anul 2003 - rezultat fiscal: pierdere 1000
Anul 2004 - rezultat fiscal: pierdere 1500
Anul 2005 - trim 1: pierdere 200
Anul 2005 - trim 2: profit 300


La sfarsitul trimestrului 2 al anului 2005 mai platesc impozit pe profit sau nu?
Am dreptul in acest moment sa compensez acest profit cu pierderea din 2003 si prin urmare sa nu mai rezulte impozit de plata?



#11 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 23 October 2005 - 01:58 PM

in primul rand stiu ca in pierderea fiscala din 2004,intra si 2003.
pIerderea se recupereaza 5ani-vezi-CF.


NU AI IMPOZIT DE PLATA,declar 0.
LAURA JUNC



#12 LAZAR OANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:piatra neamt

Postat 07 December 2005 - 08:22 PM

Fratilor, se compenseaza profitul net si nu cel brut, iar asta se face la 31.12 si nu in timpul anului. Eu am o soc cu pierderi colosale si a inregistrat si ea un profit in 2004 de 12 mil si a trebuit sa platesc intai impozit si apoi sa hotarasc repartizarea profitului.
Nu mai incercati sa fentati statul ca se cheama EVAZIUNE



#13 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 December 2005 - 09:13 PM

pierderea din ani precedenti se acopera si in cursul anului (sa nu fie de la micro)



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 December 2005 - 09:16 PM

LAZAR OANA a spus:

Fratilor, se compenseaza profitul net si nu cel brut, iar asta se face la 31.12 si nu in timpul anului. Eu am o soc cu pierderi colosale si a inregistrat si ea un profit in 2004 de 12 mil si a trebuit sa platesc intai impozit si apoi sa hotarasc repartizarea profitului.
Nu mai incercati sa fentati statul ca se cheama EVAZIUNE

mai scrie o data ca n-am inteles... daca eu am pierdere fiscala 10.000 in 2004 si profit 8.000 pe trim I 2005, paltesc impozit ? :lol: :lol: :lol:



#15 LAZAR OANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:piatra neamt

Postat 08 December 2005 - 08:50 AM

normal ca platesti impozit, asta tine de principiul independentei exercitiului. In timpul anului, trimestrial calculezi profitul aferent ( daca acesta exista) si la sfarsitul anului, acoperi pierderile din execitiile precedente.

EX:
PP ca la 31.12.2005 ai un profit brut cumulat de 10.000 RON, evidentiezi impozitul, adica 1.600 RON si ramane un profit net de 8.400 RON. Acesta se repartizeaza pe destinatiile hotarate de administratorii societatii, in cazul tau...acoperirea pierderilor din ex.prec.
Impozitul pe profit chiar daca intr-un trimestru este mai mare sau mai mic decat cel evidentiat in trimestrul anterior nu are nici o legatura cu problema ta. Eventual, la 31.12 vei ajunge in cele 2 situatii in care vei mai avea o diferenta de platit sau de incasat de la stat.

In speranta ca am reusit sa ma fac inteleasa, iti urez o zi buna

Oana



#16 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 08 December 2005 - 09:52 AM

Oana nu te supara, dar Septimiu are dreptate.Impozitul trimestrial se calculeaza ca si cel anual. Calculezi rezultatul fiscal la sf.trim I din care se scad pierderile fiscale din anii precedenti si in functie de rezultat ori datorezi ori ai de recuperat.



#17 LAZAR OANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:piatra neamt

Postat 08 December 2005 - 10:13 AM

(3) Repartizarea profitului se ?nregistreaza ?n contabilitate pe destinatii, dupa aprobarea situatiilor financiare anuale.
(4) Pierderea contabila reportata se acopera din profitul exercitiului financiar si cel reportat, din rezerve si capital social, potrivit hotar?rii adunarii generale a actionarilor sau asociatilor."

Acesta este un paragraf din L82/1191 republicata in ORDONANTA nr. 70 din 13 august 2004
pentru modificarea si completarea Legii contabilitatii nr. 82/1991.


daca voi faceti repartizarea profitului in timpul exercitiului financiar, eu va urez mult succes, insa am mari indoieli ca este varianta cea mai corecta, legala....eu inteleg ca doriti ca firmele la care lucrati sa nu plateasca impozit pe profit si astfel aveti o bulina alba in fata sefului, dar nu acesta este rolul nostru de contabili.

imi cer scuze daca va deranjeaza tonul vehement al acestui mesaj, insa pur si simplu mi se pare incorect.

O zi frumoasa la toti,
Oana



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 December 2005 - 10:27 AM

sunt curios cat de atenta ai citit codul fiscal partea cu iompozitul pe profit si normele aferente :roll:



#19 LAZAR OANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:piatra neamt

Postat 08 December 2005 - 10:45 AM

promit ca o sa recitesc paragrafele cu imp.pe profit. Totusi, logic vorbind, eu zic in continuare ca nu gresesc. Daca se dovedeste ca aveti dreptate, ca numai eu am fost impotriva acestui mod de repartizare, dau o bere la toti.
:twisted:



#20 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 08 December 2005 - 11:01 AM

Oana, calcularea impozitului pe profit este una, si repartizarea profitului e alta.N-a zis nimeni ca facem repartizarea profitului in cursul anului! Nici macar cuvantul "repartizarea profitului" n-am folosit. Iar scopul nostru este sa calculam impozitul pe profit corect si bineinteles legal.
Pentru asta citeste codul fiscal, sau vezi decl.101, care se poate folosi si pentru calcularea impozitului pe trimestru.
Singura nota contabila pe care o folosim in cursul anului :691-441 (+ cele aferente, inchidere, plata impozit etc).Nu are nici o legatura cu repartizarea profitului.


PS. nu trebuie sa am bulina alba in fata sefului pentru ca eu insusi sunt una dintre sefi, sunt Dir.Economic la SA la care sunt angajata.+ sunt expert contabil de ani buni +stagiar la audit financiar.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL