Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura cu storno si vanzari noi produse - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura cu storno si vanzari noi produse

storno
5 replies to this topic

#1 florisp2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 30 September 2013 - 02:23 PM

Buna ziua,
Am emise 2 facturi inainte de a livra masa lemnoasa , din care la una am livrat mai putini mc lemn iar la alta mai multi mc lemn.

Se poate face o factura care sa contina storno mc livrati mai putin la prima factura si mc lemn livrati in plus fata de factura 2 ?Este vorba de sume mici, si le-as pune pe aceeasi factura.
Multumesc



#2 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 18 November 2013 - 02:34 PM

intrebare :
am primit o factura astfel:
1 gresie.....
2 faianta ...
3 708 venituri
cum inregistrez punctul nr 3 708 venituri?
va multumesc




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 November 2013 - 02:45 PM

Probabil sunt servicii ... de ex.transport marfa

Dar ATENTIE , o factura emisa in acest fel nu este deductibila, pentru ca nu contine elementele OBILGATORII conform cod fiscal (adica nu contine denumrea serviciului ... sau macar o trimitere gen "conform contract ..." sau conform deviz..." sau variante)



#4 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 20 November 2013 - 10:34 AM

multumesc pentru raspuns
toata factura nu este deductibila sau numai punctul nr.3
la punctul nr.3 spune :708 venituri din activitati diverse suma 12.90 cu tva
la nr.1 am gresie 285.13 cu tva
la nr.2 am adeziv 98.14 cu tva



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 November 2013 - 01:40 PM

Despre punctul 3 era vorba, restul le inregistrezi normal.

Pe factura trebuia sa apara denumirea marfurilor/serviciilor. Asta pentru ca este absolut necesara pentru a identifica tipul de cheltuiala si pentru a justifica deductibilitatea.

Poti pune pe cheltuiala doar serviciile "cumparate" necesare desfasurarii activitatii. Daca nu scrie ce serviciu ti-au prestat/facturat , apoi tu cum vei putea justifica oportunitatea? N-ai cum sa demonstrezi ca este transport si nu masaj de intretinere. :laugh:

PS: Norocul tau este ca suma este mica , asa ca nu prea are importanta cum o inregistrezi ...



#6 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 21 November 2013 - 09:42 AM

multumesc pentru raspuns
va doresc o zi buna






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL