Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Livrare intracomunitara si Export in Non-UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Livrare intracomunitara si Export in Non-UE


2 replies to this topic

#1 viorel.dn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 September 2013 - 11:12 AM

Imi pare rau daca titlul nu defineste exact problema mea, insa nu am stiut cum sa o denumesc altfel .
Detin un SRL care vinde pe piata romaneasca diverse echipamente produse in Grecia . In ultima perioada am inceput sa ne extindem si pe piata araba , iar problema este urmatoarea : contabila firmei sustine vehement faptul ca firma din RO nu poate trimite echipamentele direct din curtea producatorului grec catre clientul nostru (non UE) ci trebuie sa facem asa : sa avem factura producator grecia - firma din romania (ceea ce oricum va exista) sa aducem produsele in Romania in baza unui CMR(sau orice alt document de transport care sa dovedeasca ca produsele au intrat in Romania) , dupa care firma din tara va face factura si actele aferente exportului catre clientul respectiv.


Acum intrebarea este : chiar nu esti nici o posibiltate ca produsele sa plece direct din Grecia (in numele nostru) catre client (non UE) ?
Chiar trebuie sa existe aceste costuri suplimentare cu transportul lor pana in Romania ?

Tot ceea ce incercam este sa minimizam aceste costuri suplimentare de aducere a produselor in tara (daca ar pleca din Grecia catre clientul nostru traseul ar fi mai scurt si implicit costurile, decat daca ar trimise din Romania catre client ). Va multumesc anticipat.



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 September 2013 - 05:29 PM

operatiunea reprezinta un export din Grecia in tarile arabe - in opinia mea si se efectueaza asigurand livrarea marfurilor direct de pe teritoriul grecesc-in niciun caz nu trebuie sa le transportati in Romania si apoi sa le exportati clientului

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 18 September 2013 - 05:29 PM




#3 viorel.dn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 October 2013 - 08:44 AM

multumesc frumos . voi incerca totusi sa lamuresc si la contabilitatea noastra






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL