Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Venit estimat mai mic decat cel real - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Venit estimat mai mic decat cel real

1 reply to this topic

#1 EniDiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 October 2013 - 11:37 PM

Buna seara, am numesc Eni Diana si anul acest, in iulie mi-am deschis propriul PFA. Ma ocup singura de contabilitate intrucat nu am venituri constante, insa tin sa precizez ca am intampinat cateva probleme pentru care caut un raspuns.

Initial, cand am completat fisa 202 cu venitul estimat aproximat la 200RON, nestiind ca venitul lunar a ajuns undeva la 800EUR. Cand am ajuns la Trezorerie sa platesc impozitul pe venit, le-am expus doamnelor problema aceasta insa nu au stiut ce raspuns sa imi dea. Astfel, am platit impozitul de 31 RON ( pentru suma estimata la 200RON). Asadar, cum procedez ca sa platesc si restul banilor? Unde trebuie sa intreb daca sunt restantiera cu ceva sau daca restul de bani mi se va cere la sfarsitul anului.

Va multumesc mult pentru bunavointa, astept un raspuns!

O zi buna!



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 October 2013 - 08:33 AM

Prin declaratia 220 depusa la infiintare ati estimat un venit si pentru el platiti ratele la impozit si contributiile sociale.
La sfarsit de an, pana pe 25 mai 2014 veti depune declaratia 200 cu situatia concreta a veniturilor si cheltuielilor realizate in anul fiscal incheiat. Apoi spre srsitul anului 2014 veti primi acasa decizia de impunere de la finante in care se vor face regularizarile si, daca e cazul, va vor spune ce suma va trebui sa platiti in plus pentru impozitul pe venit si contributii sociale.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL