Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tratament fact. cu tva, pt. per. in care firma nu era inreg. ca platit. de tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tratament fact. cu tva, pt. per. in care firma nu era inreg. ca platit. de tva


13 replies to this topic

#1 DanielaB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:suceava

Postat 03 October 2013 - 08:18 AM

Va rog un raspuns la urmatoarea speta:

SC infiintata in iulie 2013, s-a inregistrat in scopuri de TVA la data de 23.09.2013. In perioada august -23.09.2013 a emis facturi cu TVA si a primit facturi cu TVA.

Este legala emiterea acestor facturi cu TVA ?

Ce solutii sint :

1. stornarea facturilor emise cu TVA si emiterea de facturi fara TVA
2. Se poate deduce TVA din facturile primite ?

Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2013 - 12:24 PM

in per. in care firma NU a fost platitoare de tva, NU poate deduce tva fiindca nu a avut calitatea de pers. impozabila (dpv al tva)!
acest tva primt pe fact. de la fz. se va inreg. ca o chelt., in acelasi cont in care se inreg. chelt. de baza (marfa, servicii...)

pt. tva-ul inscris pe facturile emise, exista 2 solutii :
1. se storneaza fact. emise si se reemit corect - cea mai buna rezolvare !!
2. se lasa asa cum sunt si se plateste TOT tva-ul colectat fiindca el nu se poate "compensa" cu cel deductibil primit de la furnizori
pbl. mare este ca nici clientii nu isi pot deduce TVA-ul de pe aceste fact. emise de voi, iar ei poate nu stiu asta, mai ales daca nu v-au verificat.

cod fiscal,
ART. 152
Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
(4) O persoană impozabilă nou-înfiinţată poate beneficia de aplicarea regimului special de scutire, dacă la momentul începerii activităţii economice declară o cifră de afaceri anuală estimată, conform alin. (2), sub plafonul de scutire şi nu optează pentru aplicarea regimului normal de taxare, conform alin. (3).
(5) Pentru persoana impozabilă nou-înfiinţată care începe o activitate economică în decursul unui an calendaristic, plafonul de scutire este plafonul prevăzut la alin. (1).
(8) Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire:
a) nu are dreptul la deducerea taxei aferente achiziţiilor, în condiţiile art. 145 şi art. 146
b) nu are voie să menţioneze taxa pe factură sau alt document;

ART. 159
Corectarea documentelor

(1) Corectarea informaţiilor înscrise în facturi sau în alte documente care ţin loc de factură se efectuează astfel:
a) în cazul în care documentul nu a fost transmis către beneficiar, acesta se anulează şi se emite un nou document;
b) în cazul în care documentul a fost transmis beneficiarului, fie se emite un nou document care trebuie să cuprindă, pe de o parte, informaţiile din documentul iniţial, numărul şi data documentului corectat, valorile cu semnul minus, iar pe de altă parte, informaţiile şi valorile corecte, fie se emite un nou document conţinând informaţiile şi valorile corecte şi concomitent se emite un document cu valorile cu semnul minus în care se înscriu numărul şi data documentului corectat.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2013 - 02:06 PM

In CF 2013 nu mai exista paragraful care specifica ca TVA-ul inscris eronat pe facturi se plateste integral la bugetutul de stat, asa ca singura solutie o reprezinta emiterea facturilor fara TVA si transmiterea acestora clientilor care nu pot deduce TVA-ul din facturile emise de furnizori neinregistrati in scopuri de TVA in perioada emiterii facturilor.
ART. 152 Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici
(8) Persoana impozabila care aplica regimul special de scutire:
a) nu are dreptul la deducerea taxei aferente achizitiilor, in conditiile art.145 si art.146;
b) nu are voie sa mentioneze taxa pe factura sau alt document;
c) *** Abrogat



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2013 - 02:36 PM

am cautat si eu, cateva ore, acel paragraf si nu l-am gasit, apoi am sunat la asist. contribuabil in MFP si am intrebat - mi-au zis ca mai este valabila prevederea cu colectarea si plata TVA inscris pe fact. - sa ma uit pe la art. 134/ 134(1) ... dar nici acolo nu am gasit specificarea clara.
exista, totusi, niste precizari pe la raspunderea pt plata taxei, art. 152 indice 1. (hmm-hmm...)

personal, eu cred ca tva inscris gresit pe fact. si lasat asa ar trebui sa se colecteze si sa se plateasca; altfel spus, daca totusi nu se storneaza si reemite fact. respectiva, atunci tva-ul inscris pe acea fact. trebuie colectat si virat la stat.
e clar ca el nu poate ramane in aer, adica inscris si neplatit de catre unul dintre parteneri.

alte pareri ??
Lexiroxi, ce zici ?? :smile:



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 October 2013 - 09:51 PM

Codul fiscal 2008,2009
ART. 150 Persoana obligata la plata taxei pentru operatiunile taxabile din Romania
(3) Orice persoana care inscrie taxa pe o factura sau in orice alt document care serveste ca factura este obligata la plata acesteia.

Norme metodologice:
58. (1) In sensul art. 150 alin. (3) din Codul fiscal, orice persoana ce inscrie in mod eronat taxa intr-o factura sau un alt document asimilat unei facturi, va plati aceasta taxa la bugetul statului, iar beneficiarul nu va avea dreptul sa deduca aceasta taxa. In acest caz, beneficiarul poate solicita furnizorului sau prestatorului corectarea facturii intocmite in mod eronat, prin emiterea unei facturi cu semnul minus si a unei facturi noi corecte.
(2) Daca furnizorul sau prestatorul este in imposibilitate de a corecta factura intocmita in mod eronat datorita declansarii procedurii de lichidare, faliment, radiere sau alte situatii similare, beneficiarul poate solicita rambursarea de la buget a sumei taxei achitata si nedatorata daca face dovada ca a platit aceasta taxa furnizorului precum si a faptului ca furnizorul a platit taxa respectiva la bugetul statului.

Norme Codul fiscal 2010, 2011, 2012, 2013
Art. 150 al.3
58. Abrogat.

In legatura cu corectarea documentelor prevazuta la art.159, CF 2013 prevede:
Norme CF
ART. 159 Corectarea documentelor
81^2.
(7) Prevederile art. 159 din Codul fiscal se aplica numai de catre persoanele inregistrate in scopuri de TVA in Romania. In cazul persoanelor care nu sunt inregistrate si nu au obligatia inregistrarii in scopuri de TVA in Romania, se aplica prevederile art. 155 alin. (2) din Codul fiscal.
ART. 155 Facturarea
(2) Orice document sau mesaj care modifica si care se refera in mod specific si fara ambiguitati la factura initiala are acelasi regim juridic ca si o factura.

Persoana impozabila care aplica regimul special de scutire ptr. intreprinderile mici- cf. art.152 neinregistrata in scopuri de TVA, nu datoreaza si nu este obligata la plata taxei in nicio situatie care nu este prevazuta expres in CF. In legatura cu obligatia de plata a taxei la buget, CF2013 prevede:
ART. 150 Persoana obligata la plata taxei pentru operatiunile taxabile din Romania
(1) Persoana obligata la plata taxei pe valoarea adaugata, daca aceasta este datorata in conformitate cu prevederile prezentului titlu, este persoana impozabila care efectueaza livrari de bunuri sau prestari de servicii, cu exceptia cazurilor pentru care beneficiarul este obligat la plata taxei conform alin. (2) - (6) si art. 160.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 10 October 2013 - 09:56 PM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2013 - 02:31 PM

in concluzie, dupa tot acest slalom printre art. de lege, parerea ta este ca in 2013:

1. Microintrep., neplatitoare de tva nu datoreaza si nu este obligata la plata taxei in nici o alta sit. in afara celor prevazute de lege in mod expres, iar legea nu mai prevede ca tva-ul inscris pe fact. in mod eronat de catre NEplatitori sa fie datorat si virat la buget - sub nici o forma.

2.TVA-ul inscris eronat pe fact., de catre NEplatitori de tva NU mai poate ramane asa nicicum si el trebuie OBLIGATORIU stornat/ reemisa factura fara tva - chiar daca asta poate avea implicatii destule atat in contabilitatea clientului platitor de taxa, cat si a furnizorului neplatitor de taxa, mai ales daca erorile au ceva vechime.

am inteles corect ? :smile:

ms mult pt implicare :wub:



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 October 2013 - 11:16 AM

Persoanele impozabile care aplica regimul special de scutire pentru intreprinderile mici nu au voie sa mentioneze pe facturi taxa pe valoarea adaugata. In cazul in care intocmesc facturi in care mentioneaza TVA-ul sunt obligate sa corecteze facturile eronate cf- art. 159 CF si sa le transmita beneficiarilor
In cazul in care nu fac corectia documentelor sunt doua optiuni
- beneficiarul este tinut raspunzator ptr. declararea si plata TVA-ului
ART. 151^2 Raspunderea individuala si in solidar pentru plata taxei
(1) Beneficiarul este tinut raspunzator individual si in solidar pentru plata taxei, in situatia in care persoana obligata la plata taxei este furnizorul sau prestatorul, conform art. 150 alin. (1), daca factura prevazuta la art. 155 alin. (19):)
a) nu este emisa;
b) cuprinde date incorecte/incomplete in ceea ce priveste una dintre urmatoarele informatii: denumirea/numele, adresa, codul de inregistrare in scopuri de TVA al partilor contractante, denumirea sau cantitatea bunurilor livrate ori serviciilor prestate, elementele necesare calcularii bazei de impozitare;
c) nu mentioneaza valoarea taxei sau o mentioneaza incorect.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), daca beneficiarul dovedeste achitarea taxei catre persoana obligata la plata taxei, nu mai este tinut raspunzator individual si in solidar pentru plata taxei.
- declararea si plata TVA-ului inscris eronat dupa inregistrarea in scopuri de TVA prin regularizarea TVA-ului colectat
ART. 134 Faptul generator si exigibilitatea - definitii
(1) Faptul generator reprezinta faptul prin care sunt realizate conditiile legale necesare pentru exigibilitatea taxei.
(2) Exigibilitatea taxei reprezinta data la care autoritatea fiscala devine indreptatita, in baza legii, sa solicite plata de catre persoanele obligate la plata taxei, chiar daca plata acestei taxe poate fi amanata.
(3) Exigibilitatea platii taxei reprezinta data la care o persoana are obligatia de a plati taxa la bugetul statului, conform prevederilor art.157 alin. (1). Aceasta data determina si momentul de la care se datoreaza majorari de intarziere pentru neplata taxei.
ART. 134^2 Exigibilitatea pentru livrri de bunuri si prestari de servicii
(1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
a) la data emiterii unei facturi, inainte de data la care intervine faptul generator;
ART. 157 Plata taxei la buget
(1) Orice persoana trebuie sa achite taxa de plata organelor fiscale pana la data la care are obligatia depunerii unuia dintre deconturile sau declaratiile prevazute la art. 156^2 si 156^3.



#8 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 October 2013 - 04:45 PM

Art. 11 Codul Fiscal: (1^3) Contribuabilii cărora li s-a anulat înregistrarea în scopuri de TVA conform prevederilor art. 153 alin. (9) lit. b) - e) nu beneficiază, în perioada respectivă, de dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată aferente achizițiilor efectuate, dar sunt supuși obligației de plată a TVA colectate, în conformitate cu prevederile titlului VI, aferentă operațiunilor taxabile desfășurate în perioada respectivă.
Pentru achizițiile de bunuri și/sau servicii efectuate în perioada în care persoana nu are un cod valabil de TVA, destinate operațiunilor care urmează a fi efectuate după data înregistrării în scopuri de TVA care dau drept de deducere potrivit titlului VI, se ajustează în favoarea persoanei impozabile, prin înscrierea în primul decont de taxă prevăzut la art. 156^2 depus de persoana impozabilă după înregistrarea în scopuri de TVA, sau, după caz, într-un decont ulterior, taxa aferentă:
a) bunurilor aflate în stoc și serviciilor neutilizate, constatate pe bază de inventariere, în momentul înregistrării;
b) activelor corporale fixe, inclusiv bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, precum și activelor corporale fixe în curs de execuție, constatate pe bază de inventariere, aflate în proprietatea sa în momentul înregistrării. În cazul activelor corporale fixe, altele decât bunurile de capital, se ajustează taxa aferentă valorii rămase neamortizate la momentul înregistrării. În cazul bunurilor de capital se aplică prevederile art. 149;
c) achizițiilor de bunuri și servicii care urmează a fi obținute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxă a intervenit conform art. 134^2 alin. (2) lit. a) și b) înainte de data înregistrării și al căror fapt generator de taxă, respectiv livrarea/prestarea, are loc după această dată.
Bea



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 October 2013 - 10:06 PM

orice persoana –impozabila sau nu, care inscrie taxa pe valoarea adaugata intr-un document, trebuie sa o plateasca la buget-prevedere continuta in Directiva 2006/112/CE privind sistemul comun al taxei pe valoarea adaugata
http://discutii.mfin..._01012013ro.pdf

Persoane obligate la plata TVA-ului catre autoritatile fiscale
Articolul 203
TVA este datorata de orice persoana ce mentioneaza aceasta taxa pe o factura.

@Bea
articolul 11 (1^3) -postat de tine nu are legatura cu cazul discutat in acest topic



#10 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 29 October 2013 - 10:25 PM

Postul meu era completare la concluzia dnei. Otilia. Intrebarea initiala intr-adevar nu s-a referit la situatia anularii codului de TVA, ci doar la situatia in care nici nu era vreodata platitor de TVA.
Bea



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2013 - 12:47 PM

dragele mele, cred ca m-ati pierdut ... :sad: fiindca eu nu mai inteleg cum e pana la urma, asa ca repet intrebarile punctuale si va rog frumos, daca se poate, sa-mi spuneti fie si o parere personala bazata pe stiinta si experienta voastra in conta :

1. firmele neplatitoare de tva (vb despre cele care nu au fost niciodata si nici nu intentioneaza sa fie la momentul discutiei) nu datoreaza si nu sunt obligate la plata taxei in nici o alta sit. in afara celor prevazute de lege in mod expres, iar legea nu mai prevede (din 2009) ca tva-ul inscris pe fact. in mod eronat de catre NEplatitori sa fie datorat si virat la buget - sub nici o forma.

2.TVA-ul inscris eronat pe fact. de catre NEplatitori de tva NU mai poate ramane asa nicicum si el trebuie OBLIGATORIU stornat/ reemisa factura fara tva - chiar daca asta poate avea implicatii destule atat in contabilitatea clientului platitor de taxa, cat si a furnizorului neplatitor de taxa, mai ales daca erorile au ceva vechime.

am impresia ca prevederea din codul fiscal (adica lipsa ei, ca s-a abrogat din 2009) este in contradictie cu Directiva 2006/112/CE care zice ca "orice persoana –impozabila sau nu, care inscrie taxa pe valoarea adaugata intr-un document, trebuie sa o plateasca la buget"
oricum, noi trebuie sa aplicam ce zice UE, adica acea directiva este mai tare decat codul nostru fiscal.

am inteles bine ?? :sad:



#12 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 30 October 2013 - 08:42 PM

1. daca NU se corecteaza facturile(in ideea ca presupunem ca a fost doar o greseala in emiterea facturilor), trebuie platita TVA inscris pe facturi
2. daca se corecteaza facturile, prin stornare si inscrierea sumei totale fara a mentiona TVA, se considera ca greseala a fost corectata
Dar, aici am vorbit doar de facturi. Ce se intampla cu bonurile fiscale, care au fost emise tot gresit si care nu se pot corecta? Acea TVA va trebui platita...
Bea



#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 October 2013 - 10:59 PM

Bonurile fiscale nu le mai poti corecta, nici macar cu acte de stornare ... pentru simplul motiv ca nu mai ai cui sa-i dai tva-ul inapoi (si sa-i mai faci si dispozitie de plata, sa-ti semneze ...etc.)

Si totusi, daca nu era platitor, cum a fiscalizat cu RO? Sau a fost fiscalizata fara RO si s-a vandut pe taxa 1 sau 2 sau ... ce numar o fi avut cota 24?



#14 adi1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 January 2014 - 11:48 AM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati! Am aceeasi situatie ca si DanielaB numai ca la mine firma a devenit platitoare de TVA la 01.06.2013 si a emis facturi cu TVA in mai 2013. Vreau sa le corectez insa nu stiu care va fi data de emitere a acestor facturi. Daca cineva a mai avut o asemenea situatie o rog sa explice exact ce este de facut in acest caz.
Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL