Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturare UE / Non-UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturare UE / Non-UE


4 replies to this topic

#1 Alexandru_G

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 March 2013 - 01:25 AM

Buna ziua,

Pe scurt, am o firma, un SRL neplatitoare de TVA avand ca obiect de activitate servicii de hosting (gazduire site-uri). Serviciul este unul de tip online, nu vor exista servere acolo.

In acest moment facturez si imi desfasor activitatea de gazduire in Romania.

1. Pot factura catre Rep. Moldova serviciile de gazduire web ?
1.1 Daca da, in ce moneda trebuie sa facturez dat fiind faptul ca unicele monede "comune" ar fi EUR si USD ? Pot si in MLD (Lei Moldovenesti) ?
1.2 Daca da, as intampina probleme in cazul persoanelor fizice sau a celor juridice ?
1.3 Trebuiesc mentiuni speciale trecute pe factura referitoare la valuta ?

2. Achizitionez lunar o serie de servicii (licente de utilizare) a unor programe (solutii), exista vreo problema sau o inregistrare speciala a acestora dar fiind faptul ca majoritatea vin in USD ?

Multumesc frumos si astept un raspuns.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 March 2013 - 02:55 PM




#2 Alexandru_G

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 March 2013 - 04:47 PM

Chiar nu ma poate sfatui nimeni ?




#3 unlimited2010

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 September 2013 - 09:32 PM

Buna ziua, am cateva intrebari referitoare la facturarea catre o firma dintr-o tara non-euro.Am primit o comanda de livrare produse catre o companie din USA.Produsele se livreaza direct de la furnizorul meu din Anglia dar factura catre clientul din state trebuie sa o emit eu din Romania.Ce implica facturarea in situatia descrisa mai sus,firma din Romania este srl platitoare de tva.Multumesc anticipat.



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 September 2013 - 05:33 PM

Factura de vanzare emisa de catre societatea din Romania este scutita de TVA cf. art. 143 alin. (1) lit a) - cu obligatia transportului asigurata de catre furnizor
Codul fiscal
ART. 143 Scutiri pentru exporturi sau alte operatiuni similare, pentru livrari intracomunitare si pentru transportul international si intracomunitar
(1) Sunt scutite de taxa:
a) livrarile de bunuri expediate sau transportate in afara Comunitatii de catre furnizor sau de alta persoana in contul sau;

societatea din Romania efectueaza un export de bunuri din Anglia in USA scutit de TVA - in cazul in care transportul este asigurat de societatea din Romania-care este furnizorul, sau de o societate terta in numele furnizorului
justificarea scutirii de TVA se face in baza documentelor justificative prevazute de. OMFP 2222/2006 privind aprobarea Instructiunilor de aplicare a scutirii de taxa pe valoarea adaugata pentru operatiunile prevazute la art. 143 alin. (1) lit. a)-i), art. 143 alin. (2) si art. 1441 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare



#5 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 10 October 2013 - 01:10 PM

Buna ziua!

Va rog mult de tot sa ma ajutati si pe mine...AZI! :blush2:

Am de facut o factura pentru o tara din UE-GRECIA;este pentru prima oara si nu stiu cum sa procedez.
Sint platitor de tva;iar facturarea se ref.la servicii publicitare
1. -factura trebuie facuta cu sau fara tva?
2. -ce alte obligatii mai presupune emiterea acestei facturi:
-declaratii:care?.
-.inscriere lista operatori intracomunitari?


Multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL