Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cota TVA la vanzare catre persoane fizice din Marea Britanie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cota TVA la vanzare catre persoane fizice din Marea Britanie


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 VictoriaIoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 14 October 2013 - 11:08 AM

Buna ziua!

Conform Art. 132 Al (5) : Prin derogare de la prevederile alin. (1) lit. a), locul livrării pentru vânzările la distanță efectuate din România către alt stat membru se consideră în acest alt stat membru, în cazul în care livrarea este efectuată către o persoană care nu îi comunică furnizorului un cod de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de statul membru în care se încheie transportul sau expedierea, dacă sunt îndeplinite următoarele condiții:

a) valoarea totală a vânzărilor la distanță, efectuate de furnizor și care presupun transportul sau expedierea bunurilor din România către un anumit stat membru, în anul calendaristic în care are loc o anumită vânzare la distanță, inclusiv valoarea respectivei vânzări la distanță, sau în anul calendaristic precedent, depășește plafonul pentru vânzări la distanță, stabilit conform legislației privind taxa pe valoarea adăugată din statul membru respectiv, astfel de vânzări având locul livrării în statul respectiv; sau

b) furnizorul a optat în România pentru considerarea tuturor vânzărilor sale la distanță, care presupun transportul bunurilor din România într-un anumit stat membru, ca având loc în respectivul stat membru. Opțiunea se exercită în condițiile stabilite prin norme și se aplică tuturor vânzărilor la distanță, efectuate către respectivul stat membru, în anul calendaristic în care se exercită opțiunea și în următorii doi ani calendaristici.

Eu inteleg din acest articol ca in cazul vanzarii catre o persoana juridica neimpozabila (de ex persoane fizice) TVA-ul care trebuie aplicat este cel de 24% pana in momentul in care se depaseste nivelul vanzarilor la distanta in Marea Britanie, moment in care acesta tranzactie nu mai e impozabila in Romania ci, in Marea Britanie si se aplica cota de 20%. Este corect ceea ce am inteles eu?
Si as mai avea o intrebare...factura o pot inregistra in lire, nu? Si mai am obligatia de a face si factura in lei.
Pragul vanzarilor la distanta trebuie convertit din lire in leu nu din lire in euro, nu?


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL