Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Diferenta de tva neplatita - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Diferenta de tva neplatita


1 reply to this topic

#1 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 23 October 2013 - 01:03 PM

Buna ziua!
Am preluat contabilitatea unei firme si in balanta am sold la 4423 = 0, dar in fisa pe platitor, am de plata 700 ron. Ce nota contabila trebuie sa fac, la efectuarea platii, fara sa denaturez contul de TVA?
Daca fac numai 4423 = 5311 700, cum inchid 4423?
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2013 - 07:09 PM

posibil sa ai in fisa pe platitor cei 700 lei de la niste majorari/penalizari intarziere la plata TVA ... asta daca nu este o eroare in vreun decont de tva sau in vreo inreg. contabila !
daca toate aceste aspecte au fost verificate si sunt ok, atunci aceasta suma de 700 lei este, cel mai probabil, un accesoriu calc. de fisc si ea trebuie achitata.

notele contabile sunt urmat. :
1. evidentiere suma/cheltuiala : 6581.nedeductibil = 4481
2. plata suma : 4481 = 5311/5121

:smile:







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL