Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit pe venit cu firma din strainatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit pe venit cu firma din strainatate

impozit venit microsoft software
1 reply to this topic

#1 XGT08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 November 2013 - 10:24 AM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Vreau sa prestez servicii software pentru o firma din SUA (Microsoft). Nu exista un contract de munca. Trebuie sa ofer niste informatii personale cand ma inregistrez la ei pe site si la final sa completez un formular W-8BEN. OK. Totul in regula. Problema e ca cei de la Microsoft ofera un tabel in care sunt trecute anumite informatii legate de taxe, printre care si responsabilul de taxa pentru fiecare tara in parte. Pentru majoritatea tarilor responsabilul este chair devloper-ul, dar pentru unele tari, printre care si Romania, responsabilul este Microsoft.

I-am intrebat pe cei de la Micro ce insemna acest lucru si, daca am inteles bine ceea ce mi s-a spus, in unele tari (cele pentru care responsabilul este developer-ul) firma trimite in fiecare luna un document cu venitul incasat si este responsabilitatea persoanei respective de a se duce sa isi declare venitul la stat. Aceasta ar insemna ca pentru tarile la care responsabilul de taxa este Microsoft, taxele sunt platite automat catre statul roman fara sa mai fie nevoie sa fac ceva.

Intrebarea mea este daca e posibil sa se procedeze in felul acesta? Pot sa am garantia ca daca Microsoft trimite banii in Romania, actionez legal din punctul de vedere al Fsicului? Mai trebuie sa mai platesc taxe?

Situatia aceasta ma deranjeaza pentru ca daca Microsoft va plati intr-adevar taxele pentru mine, si voi mai plati si eu, inseamna ca platesc taxe de 2 ori :D.

Daca e cumva nevoie, tabelul despre care vorbeam mai sus il puteti gasi la urmatorul link: http://msdn.microsof...=vs.105%29.aspx

Am mai postat aceasta intrebare si in alte parti si tot nu mi s-a clarificat problema. Apreciez orice ajutor pe care mi-l puteti da.

Va multumesc!



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 November 2013 - 10:57 PM

trebuie sa te inregistrezi ca PFA la Registrul comertului si fiscal la Administratia financiara
vei depune anual Declaratia privind impozitul pe venit – D200, completata pe baza adeverintei eliberata de la platitorul de venit-ce va contine venitul , impozitul pe venit si contributiile sociale platite







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL