Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Este pfa singura modalitate de a avea numar de identitate fiscala? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Este pfa singura modalitate de a avea numar de identitate fiscala?

pfa numar de identitate fiscala cif
4 replies to this topic

#1 mihai9999

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 November 2013 - 11:02 AM

Sunt cercetator stiintific si lucrez actualmente la stat intr-un institut de cercetari, dar am lucrat un timp ca programator in strainatate. M-am intors in tara dar am mentinut legatura cu firma la care am lucrat ultima data. La cererea lor le-am mai facut ceva, lucrand de aici, din Ro, si mi-au cerut sa le trimit o factura ca sa imi poata vira banii pentru colaborare. Dupa ce le-am trimis-o, mi-au cerut numarul romanesc de identitate fiscala. La ANAF sector 5 mi s-a spus ca numarul de identitate fiscala pentru activitati intracomunitare se da doar daca esti PFA (persoana fizica autorizata) ceea ce pe moment mi se pare un efort birocratic semnificativ. Oare nu poti avea cod de identificare fiscala decat daca esti PFA inregistrata la registrul comertului? Va multumesc anticipat pentru raspuns.



#2 lilia_j

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 November 2013 - 10:58 AM

Aceeasi intrebare o am si eu! Ne ajuta cineva cu vreun raspuns???




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2013 - 11:48 AM

Codul de Identificare Fiscala este un cod unic, atribuit de Administratiile Fiscale Teritoriale, persoanelor juridice, asociatiilor familiare si persoanelor fizice care desfasoare activitati comerciale.
CIF-ul se mai numeste si Cod Fiscal sau pana la 1 ianuarie 2007 s-a mai numit si cod unic de inregistrare (CUI).

Pentru asociatiile familiale, precum si pentru persoanele juridice prevazute la art. 2 structura codului unic de inregistrare se stabileste de Ministerul Finantelor Publice, Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei, Ministerul Sanatatii, Ministerul Administratiei si Internelor si Ministerul Justitiei.

Pentru persoanele fizice codul unic de inregistrare coincide cu codul numeric personal atribuit de Ministerul Administratiei si Internelor sau, dupa caz, cu numarul de identificare fiscala atribuit de Ministerul Finantelor Publice.

prin urmare, da-i CNP-ul ... si gata ! :smile: asta daca nu vrei sa te inreg. ca si "comerciant" pt a primi CIF de la finante ... mai ales ca sunt venituri cu totul ocazionale.


atentie la cine plateste impozitul pt acest venit !! daca platesc ei si Romania are conventie de evitare a dublei impuneri, atunci iti mai trebuie de la firma resp. certificatul de atestare a impozitului plătit în străinătate, eliberat de autoritatea competentă a statului străin, sau orice alt document justificativ privind venitul realizat şi impozitul plătit în celălalt stat.

extras din :
Ghidul fiscal al contribuabililor care au obligaţia de declarare a veniturilor realizate din străinătate

Contribuabilii care obţin venituri din străinătate au obligaţia să le declare în România, până la data de 25 mai a anului următor celui de realizare a venitului, prin depunerea formularului 201 - Declaraţie privind veniturile realizate din străinătate1.
.........

1.3.1. În cazul în care acelaşi venit din salarii este supus impunerii, atât în România, cât şi în străinătate, statului străin revenindu-i dreptul de impunere potrivit convenţiei de evitare a dublei impuneri încheiate de România cu respectivul stat, regularizarea impozitului datorat de rezidentul român se realizează de organul fiscal competent din România, la cererea contribuabilului, prin completarea corespunzătoare a declaraţiei.
1.3.2. În vederea regularizării impozitului, contribuabilii care au fost impuşi pentru aceleaşi venituri obţinute din salarii, atât în România, cât şi în alt stat cu care România are încheiată o convenţie de evitare a dublei impuneri, vor depune, împreună cu declaraţia, certificatul de atestare a impozitului plătit în străinătate, eliberat de autoritatea competentă a statului străin, sau orice alt document justificativ privind venitul realizat şi impozitul plătit în celălalt stat, eliberat de autoritatea competentă din ţara în care s-a obţinut venitul, .................

Fisiere atasate





#4 irina maria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 January 2014 - 09:58 PM

raspuns cu o intrebare ...persoana fizica dupa inchiderea PFA-ului mai are responsabilitati? astept raspuns urgent ms



#5 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 January 2014 - 12:36 PM

După radierea din registrul comerţului, persoanele fizice autorizate nu se scad din evidenţele organului fiscal decât după achitarea tuturor obligaţiilor fiscale.
Numai pentru persoanele juridice se aplica prevederea din codul de procedura fiscala:
Art. 176 Insolvabilitatea

........

(6) Creanţele fiscale datorate de debitori, persoane juridice, radiaţi din registrele în care au fost înregistraţi potrivit legii, se scad din evidenţa analitică pe plătitor după radiere, indiferent dacă s-a atras sau nu răspunderea altor persoane pentru plata obligaţiilor fiscale, în condiţiile legii.


si cu normele:

Norme metodologice:

Art. 176

171.1. Pentru creanţele fiscale pentru care s-a declarat starea de insolvabilitate a debitorului, organele de executare sunt obligate să urmărească situaţia debitorilor pe toată perioada, până la împlinirea termenului de prescripţie a dreptului de a cere executarea silită, inclusiv pe perioada în care cursul acesteia este suspendat sau întrerupt. Verificarea situaţiei debitorului se va face cel puţin o dată pe an, repetându-se, când este necesar, investigaţiile prevăzute de lege.


Aceasta postare a fost editata de GEORGE NEAGU: 07 January 2014 - 12:40 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL