Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
investitii in agricultura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


investitii in agricultura


1 reply to this topic

#1 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 14 November 2013 - 06:35 PM

Un sfat va rog!O societate vrea sa faca ceva investitii in agricultura...livezi,,,etc..In decurs de un an a tot cumparat,tabla pt gard,ustensile,cuie roaba, sarma,electrozi,ciment,plasa gard...pt a ingradi niste terenuri.Insa contractele de arenda le-a facut doar de cateva luni.Lucrarile le face in regie proprie.Nu stiu daca am contabilizat bine pana acum cateva facturi pe care le-a avut.
Deci,
1.cimentul,plasa gard,tabla le-am pus in contul 231,de ex,roaba in 303,cuiele in 302...etc.,insa nu sunt sigura pt ca:au fost facturi inainte de a incheia contractele de arenda,deci e bun in contul 231 sau trebuie in 2112 -amenajari de terenuri.?
2.Daca realizeaza lucrarile cu oameni in particular pot scoate cumva ch. cu plata muncii lor/
3.contractele de arenda le inreg in contabilitate si daca da... cum?

Va rog...sfatuiti-ma,cei care lucreaza cu asa ceva.Eu tin evidenta la societati de comert cu amanuntul,dar aici am cateva probleme de lamurit!!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2013 - 08:23 PM

dupa parerea mea :

1. tot ce folosesti la constructia gardului (inclusiv cuiele) intra in 231 fiindca acest gard este de sine statator su nu face parte din categoria amenajarilor de teren fiindca nu vb de denivelari, defrisari, asanari...
roaba o poti lasa in 303 daca o mai fol. si la alte lucrari.
2. pt lucrarile acestea poti folosi zilieri si/sau personal cu contracte de colaborare si/sau angajati cu CIM (chiar cu timp partial)
3. ctr. de arenda se inreg. la fisc pt. impozitul aferent + in contabilitate in fct. de modul de plata al arendei (in bami sau in natura).
atentie la optiunea de plata a impoz. (de catre proprietar sau de catre arendas) !

ai aici si alte explicatii suplimentare, exemple de inreg. : http://www.conta.ro/...ract-de-arenda/







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL