Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen competenta CAFR - topic 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

examen competenta CAFR - topic 2014

25 replies to this topic

#21 b_anca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 September 2014 - 04:19 PM

Vezi postareakiki2002, la 20 September 2014 - 04:30 PM, a spus:

Buna Anca

Sa inteleg ca ai grilele din noiembrie 2013? Le-ai putea incarca pe site, te rog mult?

Spor la invatat tuturor!!!

Din pacate nu le am. M-am lamurit despre materia pentru examenul grila pentru ca scrie in Hot CAFR ca este vorba despre fiscalitate.
Mult succes!



#22 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2014 - 01:40 PM

Multumim mult de subiecte, cristalin !
Eu incerc proba practica in noiembrie, am dat deja grila de anul trecut. Problema e ca mai am doar pana la sf anului urmator si imi expira perioada legala de sustinere a examenului de 3 ani .... :(




#23 cristallin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 07 November 2014 - 03:09 PM

Pt cei care cauta materiale pt examenul de competenta(in special proba scrisa),si vor sa mai economiseasca ceva bani :biggrin: ,le pot gasi in traducere buna si in format electronic la fratii de peste Prut:

minfin.md/files/files/Audit/05.11.2012/Manual%20de%20Standarde.pdf

http://www.mf.gov.md...ternauditstands



#24 Neacsu Andreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 November 2014 - 09:47 PM

Cum a fost examenul grila ? SI eu m-am inscris la el primul .



#25 cristallin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 01 December 2014 - 12:05 AM

Pe scurt,subiectul de la proba practica 29 nov 2014 -nr 2

Un audit recurent la o societate care se aprovizioneaza in proportie de 90% de la o firma din Germania, care face parte din grup(parti afiliate).
Societatea nu are un sistem de gestiune integrat cu cel contabil,evidenta gestiunilor fiind manuala.
In ultimul an cifra de afaceri crescuse cu 28%,in timp de profitul scazuse cu 5%.
Sistemul de acordare a bonusurilor prevedea ca directorul sa ia un bonus semnificativ in functie de depasirile bugetelor de vanzari.
Se mai dadeau variatiile vitezei de rotatie a stocurilor si a altor elemente,care scazusera semnificativ fata de anul precedent.
De asemenea,problema continea un tabel cu variatiile unor elemente de creditori,debitori,clienti,din care doar pozitia aferenta contului 411 “Clienti” depasea(cu mult) pragul de semnificatie,care era si el precizat in problema.

Cerinte:
1.Identificati riscurile inerente(riscul comercial si financiar) si ce proceduri sunt necesare pt ele
2.Ce proceduri trebuie sa deruleze auditorul pentru a identifica potentialele denturari semnificative asupra sit financiare ca intreg
3.Selectati din tabelul de creante pe cele materiale si desfasurati procedurile de audit necesare
4.Ce recomandari faceti conducerii firmei si notati aceste recomandari in functie de urgenta(1 =foarte urgent,3= mai putin urgent)



#26 danubius1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 March 2016 - 01:48 PM

Buna ziua,
Mai are cineva grilele din 2014 sau 2015 ?
Si daca vreau sa ma apuc de invatat exista materiale cu grile si raspunsuri propuse ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL