Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitie UE cu tva inclus. Cum procedez ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Achizitie UE cu tva inclus. Cum procedez ?


1 reply to this topic

#1 Egf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 November 2013 - 03:00 AM

Buna ziua.
Un SRL, platitor TVA inregistrat in ROI, achizitioneaza marfuri din Ungaria cu factura, platind pretul cu tva unguresc(27%) inclus, din cauza ca firma furnizoare refuza sa factureze fara tva( presupun ca nu vor sa se complice fiind vorba si la ei de o firma mica la fel ca si in cazul nostru).
Noi cum trebuie sa procedam? Mai platim TVA-ul de 24% in Romania la momentul vanzarii produselor. In momentul in care am achizitionat marfa cei din Ungaria au spus ca nu voi mai platii pt ca se face nu stiu ce reglare...
Multumesc.

Sper ca m-am facut inteles... Acum sunt in drum spre casa si fiind vorba de o factura de 11.000 euro se schba radical situatia daca trebuie sa mai platesc si in RO 24%.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 November 2013 - 12:08 PM

Este o aberatie ce ti-au spus cei din Ungaria (sau poate n-ati inteles voi bine!). Colectarea si virarea tva-ului nu este conditionat de locul de achizitie (intern,import, CE ..).

Pentru recuperarea tva din Ungaria trebuie sa faci D318 (studiaza putin declaratia) , vei primi poate la anu' banii.

PS: Orice stat este interesat sa descurajeze vanzarile fara tva in UE pentru ca astfel vor primi un TVA (un fel de imprumut) pe care il vor returna peste un an cumparatorului :))







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL