Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
atelier de creatie - ce forma de organizare juridica ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

atelier de creatie - ce forma de organizare juridica ?

5 replies to this topic

#1 herghelegiuana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 December 2013 - 07:57 PM

Buna seara, as dori sa va pun o intrebare. Vreau sa-mi deschid o afacere cu activitati recreative, adica sa sustin ateliere de confectionare diverse obiecte(bijuterii, decoratiuni pentru sarbatori, etc) , iar la finalul atelierului sa incasez o taxa de la participanti. Care credeti ca este forma juridica care m-ar avantaja, trebuie sa am o pregatire in domeniu, si care ar fi codul caen potrivit. Va multumesc anticipat.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2013 - 05:26 PM

dupa parerea mea, cea mai simpla forma de organizare este PFA.

pt. infiintarea PFA cu domeniul de activitate mentionat, se pare ca este necesara o diploma / adeverinta... care sa ateste fatul ca ai urmat ceva studii de vestimentatie, confectionare bijuterii ...
cineva spunea ca s-a dus la un curs cu acest profil organizat pt elevi, dar banuiesc ca nu este singura varianta.

ca si coduri CAEN, am gasit :
3213 - fabricarea imitatiilor de bijuterii si a articolelor similare
8559 - alte forme de invatamant
8560 - activitati de servicii suport pt. invatamant
9003 - activitati de creatie artistica
9329 - alte activitati recreative si distractive

de asemenea, ai putea avea si codurile :
8230 - activ. de organizare a expozitiilor, targurilor si congreselor
8552 - invatamant in domeniul cultural (arte plastice)

:smile:




#3 herghelegiuana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 February 2014 - 07:52 PM

Multumesc pentru raspuns!
Intre timp am devenit pfa, cu obiect principal de activitate activitati recreative si creative. Am mai multe neclaritati:
1.Tinand cont ca atelierul ca si pret va fi alcatuit din materiale, suc/ gustare si prestatie mea, ce voi trece pe factura? Dupa mine ar trebui sa trec materiale chelt protocol si prestari servicii. Gustarea va fi platita din costul atelierului, ulterior incheierii activitatii catre cofetaria/localul respectiv.
Pentru suc/gustare, va trebui sa cer la randul meu factura, pentru a o trece la cheltuiala.
2.Pentru inceputul activitati, pot face un ctr. de imprumut intre mine si sot pentru cheltuielile( constituire, etc) pe care nu am de unde sa le suport?
3. Pentru a-mi desfasura activitatea in locatia respectiva, trebuie sa inchiei un ctr. de comodat intre pfa si locatia respectiva?
Astept cu interes raspunsul, deoarece vreau sa incep sa functionez!
Va multumesc!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2014 - 02:21 PM

1. sa fiu in locul tau, as trece o denumire generica a serviciului, de pilda "atelier creatie 6-10 febr. 2014" si gata ! aici intra tot ce i-ai oferit clientului pe parcursul atelierului respectiv.

2. da, se poate face un ctr. de imprumut intre la voi catre PFA, nu trebuie autentificat la notar si nici depus la fisc, e doar intre voi - pers. fizica/ pers. juridica.

3. da, este necesar un ctr. de folosire a spatiului de lucru, fie cu plata (ctr de inchiriere clasic), fie fara plata (ctr. de comodat). chelt. ocazionate de fol. acelui spatiu pe baza de contract se pot inreg. pe PFA si sunt deductibile.

felicitari pt. curaj si mult succes ! :smile:



#5 maramaia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 February 2014 - 09:42 PM

Forma de organizare PFA nefiind persoana juridica, nu este necesar imprumutul pentru cheltuielile de inceput, nu trebuie sa ai incasari intai, ca sa poti inregistra mai apoi cheltuieli, ca la persoanele juridice. Poti incepe registrul de incasari si plati cu o plata.



#6 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 February 2014 - 11:11 PM

Contract se face dar precizarea mai corecta e ca valoarea respectiva nu se trece in registrul jurnal de incasari si plati.

Din codul fiscal art. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă
......
(3) Nu sunt considerate venituri brute:
a) aporturile în numerar sau echivalentul în lei al aporturilor în natură făcute la începerea unei activităţi sau în cursul desfăşurării acesteia;
b) sumele primite sub formă de credite bancare sau de împrumuturi de la persoane fizice sau juridice;






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL