Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


examene ACCA - topic 2013

181 replies to this topic

#21 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 08 February 2013 - 09:45 AM

Nu stiu cum ati reusit voi sa va logati si sa vedeti rezultatele, ca eu am incercat de vreo 30 de ori pana acum, si in afara de eroare de conectare, altceva nu vad :sad: .



#22 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 08 February 2013 - 09:58 AM

Buna Diana, eu am primit rezultatul prin mesaj/SMS, mi-am activat optiunea pe cont myacca si ... a functionat. Nici eu nu am reusit sa ma conectez pe site si vad din postarile de pe opentuition ca se confrunta si altii cu aceeasi problema (le-a picat serverul ......probabil)

Succes!!!




#23 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 08 February 2013 - 10:02 AM

Eu am optat sa primesc rezultatul via e-mail, dar nici asa nu am aflat nimic inca. Mai astept, ca oricum nu am de ales.



#24 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2013 - 11:07 AM

Felicitari Mva012!
Diana-veronica, si eu am optat pentru a primi rezultatul pe email, dar l-au transmis abia acum vreo jumatate de ora. Mai incearca pe site.
bafta!



#25 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 08 February 2013 - 11:19 AM

A intrat si la mine, in sfarsit. Am picat cu 41 puncte. Felicitari tuturor celor care au primit rezultate pozitive iar celor care au picat le spun sa tina fruntea sus in continuare si mult succes data viitoare :smile: !



#26 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2013 - 11:56 AM

Imi pare rau, Diana. Multa bafta in sesiunea din iunie!



#27 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2013 - 12:24 PM

Felicitari celor ce au reusit sa mai sara de un hop! Nu-ti face griji diana-veronica. Data viitoare o sa-l iei, fara probleme :)

La mine, se pare ca, a treia oara a fost cu noroc pentru F9. Sper sa nu devina regula:) Nu e un rezultat formidabil, dar 58 de puncte in conditiile in care am mai povestit eu pe aici ca, in decembrie aveam un bebe de 2 luni intr-o mana (acum e un pic mai marisor) si cartea in cealalta mana, e o minune. Nici acum nu pot sa cred ca am scapat, deja nu mai suportam sa vad cartile de F9.

Ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat si mi-a dat putere si multumesc fetelor de aici, care m-au incurajat dupa al doilea "faill" sa nu renunt la Acca. Atunci chiar eram demoralizata.

Spor la invatat pentru iunie!



#28 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 08 February 2013 - 12:32 PM

Las' ca in iunie ii fac praf :wink: ! Daca il luam pe asta in iunie dadeam P3 si, fiind la prima incercare cu el, n-as fi reusit sa-i impresionez :biggrin: !
Baiu'-i ca nici prima data nu m-am omorat dupa materia de P1, a doua oara nici atat. Dar incet-incet terminam si examenele astea, si atunci toate vor fi ramas in urma...



#29 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2013 - 01:01 PM

Felicitari, Marcela!
Si de asemenea: Felicitari, Diana-veronica! E foarte bine ca ti-ai pastrat optimismul, in vara sigur iei P1 fara probleme. Ai o mentalitate de invingator :wink: .
P1 nu mi-a placut nici mie, mai ales ca era fratele mai mare al lui F8 (pe care efectiv l-am urat).
Spor la invatat, fetelor! Si un weekend cat mai placut!



#30 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 08 February 2013 - 02:26 PM

N-are rost sa pierdem timpul plangandu-ne de mila! E clar ca, din moment ce am picat, inseamna ca nu am studiat suficient. Deci trebuie sa studiem mai mult. Si, cu cat incepem mai devreme, cu atat mai bine. Deja am ajuns pe la pagina 20 din manualul de P1 :smile2: . Spor la invatat tuturor!



#31 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 February 2013 - 10:23 AM

Felicitari celor care au reusit sa treaca examenele. Eu sunt abia la inceput. M-am inscris pt F2 si F3 pt iunie 2013. La inceput mi s-a parut destul de ok dar acum mi s-au aglomerat informatiile in cap incat am impresia ca nu stiu nimic :blink2: . Este cineva care a dat F2 sau F3? V-ati axat mai mult pe Revision Kit



#32 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 February 2013 - 11:56 AM

Vezi postareapantim, la 19 February 2013 - 10:23 AM, a spus:

Felicitari celor care au reusit sa treaca examenele. Eu sunt abia la inceput. M-am inscris pt F2 si F3 pt iunie 2013. La inceput mi s-a parut destul de ok dar acum mi s-au aglomerat informatiile in cap incat am impresia ca nu stiu nimic :blink2: . Este cineva care a dat F2 sau F3? V-ati axat mai mult pe Revision Kit

Eu am primit echivalari pentru F1-F4, deci nu iti pot oferi feedback in legatura cu aceste examene. Dar, cheia succesului pentru toate examenele ACCA este rezolvi cat mai multe probleme, in special Past Papers. Eu nu am reusit niciodata sa trec de mai multe ori prin Revision Kit (in unele cazuri, nici nu am reusit sa parcurg toata culegerea macar o data), insa rezolvarea problemelor din anii anteriori ajuta mai mult decat simpla ingurgitare a teoriei din manual....Deci, axeaza-te pe culegere si subiectele din anii anteriori (le gasesti pe site-ul ACCA).
In plus, gasesti pe Opentuition niste teste foarte utile (Flashcards), plus multe alte informatii (articole, rezumate, etc.).
Multa bafta!



#33 steli_katy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 February 2013 - 11:12 AM

Buna tuturor,

Am nevoie de un sfat. As vrea sa ma inscriu pentru sesiunea din iunie si trebuie sa depun aplicatia de inregistrare pana pe 8 martie. O sa atasez diploma de licenta plus foaia matricola (cea de master nu cred ca are relevanta), insa nu stiu ce sa depun ca suport pentru absolvire examen de aptitudini CECCAR (categoria experti contabili - 2012).
Exista vreun certificat care ar trebuie sa se elibereze (ca cel pentru admitere la stagiu)?Ca nu stiu exact ce sa le cer.

Multumesc,
Stely



#34 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 20 February 2013 - 11:26 AM

Stely, cei de la CECCAR sigur au mai eliberat adeverinte pentru cei care se inscriu la ACCA, asa ca ar trebui sa stie despre ce e vorba (eu nu stiu, pentru ca nu sunt expert contabil).
Iti recomand sa trimiti la ACCA, pentru inscriere, si diploma de master, ca nu se stie la ce foloseste; poate primesti o echivalare in plus, daca are legatura cu domeniul financiar-contabil.
Succes!



#35 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2013 - 05:51 PM

Vezi postareapantim, la 19 February 2013 - 10:23 AM, a spus:

Felicitari celor care au reusit sa treaca examenele. Eu sunt abia la inceput. M-am inscris pt F2 si F3 pt iunie 2013. La inceput mi s-a parut destul de ok dar acum mi s-au aglomerat informatiile in cap incat am impresia ca nu stiu nimic :blink2: . Este cineva care a dat F2 sau F3? V-ati axat mai mult pe Revision Kit

Presupun ca vei da examenele tip CBE, adica in fata calculatorului sub forma de test grila. Atunci cand le-am dat eu, m-au ajutat foarte mult acele CD-uri cu teste grila, similare cu examenul. Se numesc i-Pass CD si le gasesti la BPP. Eu am folosit numai Study text-ul si aceste CD pentru F2 si F3, dar sunt sigura ca te ajuta foarte mult si Revision Kit-ul.

Spor la invatat in continuare!



#36 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2013 - 10:35 AM

Apropos de materiale de studiu: daca e cineva interesat, am postat in sectiunea "Anticariat" un anunt de vanzare a Study Text-ului pentru P3.



#37 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 22 February 2013 - 02:14 PM

"Presupun ca vei da examenele tip CBE, adica in fata calculatorului sub forma de test grila.".. Marcela, asta inseamna in fata calculatorului de acasa, sau de la sediul unde se dau examenele?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#38 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2013 - 03:07 PM

Eu nu am sustinut examenele F1-F4 (deci nu stiu care e procedura) dar cu siguranta nu le poti da de acasa :dry2: . Cel mai probabil, la sediul British Council.



#39 Andra10

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 February 2013 - 01:21 PM

Buna!
Am si eu o intrebare: am dat in decembrie F6 - varianta pt Romania, dar l-am picat. Pentru examenul din iunie ar trebui sa imi cumpar din nou manualul sau pot invata tot dupa cel valabil pentru 2012?... Stiu ca au fost modificari in Codul Fiscal, exista vreo alta posibilitate de a afla ce s-a schimbat?
Multumesc frumos.



#40 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2013 - 08:23 AM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la 22 February 2013 - 02:14 PM, a spus:

"Presupun ca vei da examenele tip CBE, adica in fata calculatorului sub forma de test grila.".. Marcela, asta inseamna in fata calculatorului de acasa, sau de la sediul unde se dau examenele?

Era frumos sa putem da examenele de acasa :smile:

Nu stiu unde se mai dau acum, dar eu, de exemplu, am dat la sediul BPP din Bucuresti pentru ca prin intermediul lor m-am si inscris la ACCA. Banuiesc ca se intampla tot cam ca la examenele scrise, adica te inscrii prin myacca la examenul dorit si apoi primesti un document in care se specifica ora si locul examenului.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL